Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologiczne święta – Choinka żywa czy sztuczna?

Maja Sarzyńska
Maja Sarzyńska
Kupić choinkę żywą, pachnącą lasem, czy sztuczną, która posłuży ...
Kupić choinkę żywą, pachnącą lasem, czy sztuczną, która posłuży ... LotusHead / SXC.hu
Kupić choinkę żywą, pachnącą lasem, czy sztuczną, która posłuży jeszcze przez wiele lat? Warto wziąć pod uwagę ekologiczny punkt widzenia.

Sztuczna choinka przez wiele lat była uważana za ekologiczną. Nie przyczyniała się do zmniejszenia liczby drzew w lesie i nie było problemów z wyrzucaniem jej w styczniu do osiedlowych kontenerów na śmieci. Najważniejsze jednak było to, że choinka towarzyszyła nam przez niejedną gwiazdkę.

Jednak zwolennicy nie zdawali sobie sprawy, że proces utylizacji drzewka z tworzywa sztucznego trwa nawet 500 lat! Choinki wykonane są z PCV. Zagrożeniem dla środowiska jest już sama ich produkcja, podczas której wytwarza się wiele szkodliwych gazów. Gotowa choinka zawiera związki metali ciężkich a wieloletnie używanie sztucznego drzewka może mieć wpływ na zachorowalność na raka – PCV wydziela szkodliwy chlorek winylu.

Dzisiaj jasne jest, że lepiej kupić choinkę żywą. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych sprawach.

Choinka żywa - jaką i gdzie kupić?

Drzewko nie może być kupowane bez uprzedniego sprawdzenia miejsca pochodzenia. Handlarze sprzedający choinki, muszą posiadać świadectwo legalności ich wyrębu. Drzewko, które kupimy musi pochodzić z upraw choinek i być oznaczone specjalnymi etykietami. W Warszawie na Biobazarze ( ul. Żelazna 51/53) można kupić choinkę z certyfikatem FSC.

Zapytaliśmy Joanne Żuchlińską, przedstawicielkę Biobazaru, czym różnią się choinki z certyfikatem od tych bez niego. Dowiedzieliśmy się, że drzewka z certyfikatem FSC pochodzą ze sprawdzonego źródła. Sadzone są w specjalnie przygotowanych szkółkach leśnych i przeznaczone są na wyrąb by służyły nam jako choinki. Interesujące jest również to, że ich ceny nie różnią się od tych sprzedawanych przez handlowców na ulicach.

Co zrobić z choinką po świętach?

Problem pojawia się dopiero, gdy już zdejmiemy bombki, świecące lampki i zastanawiamy się co teraz z nią zrobić. W przypadku domu z ogrodem przyda się jako materiał izolacyjny dla innych roślin na zimę. Można też ją spalić i ogrzać nią dom. W przypadku mieszkania w bloku nie jest już tak łatwo. Nasze miasto znalazło dla nas rozwiązanie. W ubiegłym roku stołeczne firmy komunalne przekazały do elektrociepłowni Żeran około 90 tys. drzewek. Energia uzyskana z 350 ton choinek pokryła roczne zużycie prądu przez 170 rodzin. W tym roku w akcję zaangażował się koncern energetyczny PGNiG. Zbieranie drzewek potrwa do marca.

Ciekawą akcję prowadzi również Biobazar. 22 grudnia na ulicy Żelaznej 51/53 odbędzie się zbiórka elektrośmieci i wymiana ich na choinki. Fundacja Zielony Horyzont rozda w tym dniu 2000 drzewek. Będzie można otrzymać choinkę ze szkółki leśnej z systemem korzeniowym. W domu wystarczy posadzić ją do doniczki a na wiosnę posadzić w ogródku. Można też oddać drzewko Biobazarowi i oni znajdą dla niego właściwe miejsce.

Choinka cięta, czy w doniczce?

Kolejnym dylematem jest, wybór – kupić ciętą czy w doniczce? Zaletą doniczkowych jest to, że na wiosnę można ją posadzić w ogrodzie lub przenieść na balkon, gdzie będzie czekała na następne święta. Niestety nie często taka choinka jest w stanie przetrwać. Potrzebne są odpowiednie warunki i temperatura. Dla świątecznego zapachu igieł nie należy rezygnować z naturalnej sosny czy jodły. Dzięki odpowiedniej wiedzy, także żywa choinka może nam służyć przez długie lata.

Place choinkowe w Warszawie, gdzie w tym roku można kupić wymarzone świąteczne drzewko:

Al. Ken w okolicach ul. Bartoka, Jastrzębowskiego, Płaskowickiej i Bażantarni
Al. Solidarności w okolicach Karolkowej i Okopowej
Al. Waszyngtona w rejonie Kinowej

ul. Bora Komorowskiego
ul. Dąbrowskiego w rejonie Al. Niepodległości
ul. Górczewska w rejonie Olbrachta i przy Płockiej (przy ul. Olbrachta będzie kram gdzie będzie można kupić choinki i ozdoby choinkowe)
ul. Korkowa, w rejonie Łysakowskiej

ul. Powstańców Śląskich w rejonie ul. Wrocławskiej i Człuchowskiej
ul. Światowida w rejonie Ordonówny i Myśliborskiej.

ul. Racławicka w rejonie ul. Wołowskiej




Blogerzy nagrywają audiobook z bajką dla dzieciChamlety: zobacz najgorsze reklamy w Polsce
Wszystko o Projekcie Warszawiak
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto