Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Etniczne Inspiracje znów porwą warszawiaków

nataliaszczepanik
nataliaszczepanik
Warsztaty pieśni łemkowskiej, wystawy fotografii, filmy i koncerty. Z Chopinem w tle. We wtorek w DK Rakowiec rusza Festiwal Etniczne Inspiracje.

Festiwal adresowany jest do warszawiaków zainteresowanych kulturą źródeł, kulturą innych narodów. Rozpocznie się 23 listopada i potrwa pięć dni. Jak co roku organizatorem festiwalu jest Dom Kultury „Rakowiec” (ul. Wiślicka 8) - filia Ośrodka Kultury Ochoty i tam też odbędą się wszystkie wydarzenia.

Centrum festiwalu będą stanowić koncerty polskich zespołów inspirujących się muzyką etniczną. W związku z trwającym Rokiem Chopinowskim muzycy przygotowali specjalny repertuar nawiązujący do rodzimego kompozytora. Oryginalnie zapowiadają się także warsztaty pieśni łemkowskiej, które poprowadzi słynna pieśniarka beskidzka Julia Doszna.

Podczas festiwalu otwarte zostaną trzy wystawy fotograficzne, w tym dwie poświęcone Kazimierzowi Dolnemu. Na fanów kinematografii czekają produkcje, opowiadające o manelach - popularnych w Rumunii muzykach.

Etniczność, ale nie folklor

- Naszym celem nie jest promocja folkloru, który jest zamkniętą tematyką. My pokazujemy, jak kultury z odmiennych części świata wzajemnie się przenikają i łączą. Nasi artyści nie stronią od niekonwencjonalnych rozwiązań i kojarzenia ze sobą tradycji i nowoczesności - wyjaśnia organizatorka festiwalu Anita Szaboova.

Edycja 2010 skupia się głównie na twórczości polskich artystów inspirujących się tradycyjnymi wpływami z terenów Wielkopolski, Śląska i wschodu kraju. - Szczególnie polecam niecodzienny duet Wołosi i Lasoniowie, których zespół powstał ze współpracy dwóch odrębnych ciał artystycznych: zespołu ludowego Wołosi i muzyków klasycznych Lasoniów - dodaje Szaboova.

Program Festiwalu Etniczne Inspiracje

23 listopada 2010 (wtorek) 18:00 - Wernisaż wystawy fotografii i spotkanie z autorami: Beatą Nowak i Cyprianem Pawlaczykiem. "W kierunku imperium Chyngis−Chana" to fotografie z podróży po Uzbekistanie, Tadżykistanie, Kirgistanie, Kazachstanie, Mongolii i towarzysząca im relacja podróżników, którzy opowiedzą o swoich wrażeniach i doświadczeniach.

25 listopada 2010 (czwartek)
18:00 - Wernisaż wystawy fotografii i spotkanie z autorką
"Mój Kazimierz" - Helena/Halina/Gąsiorowska – czyli Kazimierz Dolny oczami szefowej ochockiej kultury
"Żydowski Kazimierz początków XX wieku" - Benedykt Jerzy Dorys – Kazimierz w obiektywie mistrza fotografii z pocz. XX wieku

19:00 Koncert
LASON ENSEMBLE – zespół złożony z pięciorga kameralistów związanych zawodowo z katowicką Akademią Muzyczną. 200 lat po narodzinach Fryderyka Chopina artyści spotykają się, by oddać hołd wielkiemu kompozytorowi. Projekt "W łąkach i w salonie" ukazuje korzenie twórczości kompozytora. Wykonując tradycyjne melodie ludowe czasów chopinowskich, górale odkrywają motywy, które Chopin wykorzystywał w swoich kompozycjach.Równocześnie muzycy klasyczni prezentują kameralne wersje jego dzieł.

WOŁOSI I LASONIOWIE - kwintet smyczkowy, w skład którego wchodzą dwaj muzycy klasyczni i trzej ludowi. Efekt końcowy nie mieści się jednak w kategorii popularnej muzyki folk. Różnorodny repertuar ma jednoczyć muzykę ludową i klasyczną, ale jednocześnie być otwarty na nowe przestrzenie i oryginalne brzmienia

SARAKINA - to polsko-bułgarsko-czeska formacja wykonująca etno-jazzową muzykę bałkańską. Kompozycje i aranżacje z wpływami bułgarskiej muzyki ludowej, klasycznej jak i z elementami improwizacji jazzowej przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej.

26 listopada 2010 (piątek)
17:00 Muzyczna opowieść
DJ_VILCINESCU− "Manele" − współczesny folklor miejski nie tylko Bukaresztu
Opowieść DJ_Vilcinescu wzbogacą fragmenty nagrań live, popularnych w Rumunii wykonawców manele, a także fragmenty najpopularniejszych teledysków oddających specyfikę zjawiska kulturowego, jakim jest manele.

19:00 Koncert
CZEREMSZYNA – zespół młodych ludzi – mieszkńców Czeremsza i okolic, w których repertuarze ścierają się wpływy różnych kultur (polskiej, białoruskiej, ukraińskiej) a pieśniom ludowym z Podlasia towarzyszą. akordeon, gitara, mandolina, sopiłki (rodzaj fletu ukraińskiego), bębny oraz bas-bałałajka

Bubliczki - sześciu przyjaciół z Brus, ktorzy połączyli swoje pasje muzyczne a dzięki nim kaszubskie korzenie zyskały trochę cygańskiej bezpretensjonalności, żywiołowości bałkańskiej oraz żydowskiej melodyki.

27 listopada 2010 (sobota)
10:00 Warsztaty pieśni łemkowskich
prowadzenie Julia DOSZNA i Paulina PALUSIŃSKA

19:00 Koncert
RAJLENDER – założony w Gnieźnie w 2007 roku przez akordeonistę Adama Szczepaniaka i perkusistę Piotra Strzeszyńskiego, bazuje głównie na tekstach i melodiach źródłowych z obszaru starej Wielkopolski. W 2008 roku wystąpił jako pierwszy gnieźnieński skład na folkowej scenie festiwalu Woodstock.

HAMBAWENAH - jedyna grupa muzyczna w Polsce, która nie tylko podtrzymuje wspaniałą tradycję dawnych kultur wodniackich naszego kraju, ale także stale współtworzy kanony muzyki folkowej. Prezentują oryginalne brzmienie, którego źródłem jest przebogata, choć przez lata zapomniana rodzima kultura flisacka

Portal MM Moje Miasto Warszawa jest patronem Festiwalu Etniczne Inspiracje.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto