Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2015. Zobacz zdjęcia z piątego dnia imprezy!

Aleksandra Podgórska
Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2015. Zobacz zdjęcia z piątego dnia imprezy!
Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2015. Zobacz zdjęcia z piątego dnia imprezy! Marta Rzepka
Trwa Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2015. Za nami już pięć dni tego wydarzenia. My mamy dla was zdjęcia z piątkowych koncertów.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2015. Zobacz zdjęcia z piątego dnia imprezy!


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


W piątek na scenie przed Pałacem Kultury i Nauki w ramach Festiwalu Skrzyżowanie Kultur 2015 odbył się koncert Mistyka Źródeł. Mogliśmy posłuchać gości z Tadżykistanu, czyli Badakhshan Ensemble, którzy mogli wystąpić dzięki współpracy organizatorów z programem Aga Khan Trust for Culture. Zaprezentowali oni tradycję wokalną i muzyczną typową dla Badakhshan, czyli odosobnionego i trudno dostępnego regionu, leżącego na wschodzie Tadżykistanu wysoko w górach Pamir.

Pochodzący stamtąd ludzie znają dwa języki - potoczny, który nie posiada zapisu graficznego oraz klasyczny perski, który używany jest w świątyniach. W utworach folklorystycznych, które wykonywała grupa, zostały połączone oba te języki, dzięki czemu bezbłędnie udało się ukazać bogactwo kultury pamirskiej.

Zespół składa się z 5 osób. Jego liderką jest wokalistka i tancerka Soheba Davlasthoeva. Towarzyszyli jej wybitni muzycy, tworzący w rozmaitych gatunkach – od maddoh (pieśni skierowanych do Boga), po pieśni mistyczne, w których słychać setar czy tamburę, tradycyjne instrumenty szyickich muzułmanów z ludu Pamir.

W Warszawie wystąpił również artysta z Pakistanu - Sain Zahoor. To znany wokalista, który może poszczycić się prestiżową nagrodą BBC World Music Award. Zahoor prezentuje uliczny nurt qawwali, gatunku muzyki pakistańskiej związanej z sufizmem - mistycznym odłamem islamu. Muzyka, którą tworzy, inspirowana jest pieśniami śpiewanymi w świątyniach i podczas rytuałów związanych z religijnymi uroczystościami. Wersy sufickiej poezji (tzw. kalamy) łączą się u Zahoora w opowieść o boskiej miłości, szacunku i pokoju.

Na scenie Zahoorowi towarzyszy zespół złożony z wirtuozów gry na starożytnych instrumentach - bębnach dholak oraz zaprojektowanych przez samego artystę trzystrunowych wersjach ektara, czyli pradawanego, pakistańskiego instrumentu szarpanego.

Przed nami jeszcze dwa dni imprezy, w trakcie których usłyszymy muzyków z Korei Południowej, Nigerii i Mauretanii, a także koncert dla dzieci.

Czytaj też: Festiwal Skrzyżowanie Kultur rozpoczął tegoroczną edycję w perskim klimacie [ZDJĘCIA]
Czytaj też: Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2015. Zobacz zdjęcia z drugiego dnia koncertów! [GALERIA]
Czytaj też: Skrzyżowanie Kultur, dzień 3. Tak brzmi Polska! [ZDJĘCIA]

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto