Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inteligentny transport w Toruniu

UM Torunia
O Inteligentnych Systemach Transportowych – także dla grodu Kopernika – będzie mowa podczas seminarium „Planowanie zintegrowanego systemu ITS z wykorzystaniem europejskiej architektury EFRAME”, które odbędzie się 4 kwietnia 2014 r. w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu.

O Inteligentnych Systemach Transportowych – także dla grodu Kopernika – będzie mowa podczas seminarium „Planowanie zintegrowanego systemu ITS z wykorzystaniem europejskiej architektury EFRAME”, które odbędzie się 4 kwietnia 2014 r. w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu.

W seminarium wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Parlamentarnego Zespołu ds. ITS i Logistyki, Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, stowarzyszenie ITS Polska, samorządowcy oraz przedstawiciele zarządów dróg.     

ITS czyli Inteligentny System Transportowy oznacza systemy, które stanowią szeroki zbiór różnorodnych technologii (telekomunikacyjnych, informatycznych, automatycznych i pomiarowych) oraz technik zarządzania stosowanych w transporcie. Korzyści płynące z zastosowania ITS są olbrzymie. Zwiększa się przepustowości ulic, poprawia się bezpieczeństwo ruchu drogowego i jakość środowiska naturalnego poprzez redukcję emisji spalin .

Zorganizowanie seminarium w Toruniu to nie przypadek. - Przymierzamy się do wprowadzenia inteligentnego systemu transportowego (ITS) w naszym mieście - wyjaśnia Tomasz Tupalski, kierownik działu utrzymania i ewidencji ulic w MZD.  Jednym z najważniejszych zadań przy wdrażaniu  inteligentnych rozwiązań w transporcie jest ustanowienie architektury ITS, czyli szeregu powiązań (logicznych, fizycznych i komunikacyjnych), które maja wpływ na sprawność działania całego systemu. -Stąd pomysł na zorganizowanie spotkania w Toruniu. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń i praktycznych wskazówek, które będą cenne na etapie przygotowań. 

Jak ITS będzie działał w praktyce?  W centrum sterowania ruchem, które powstałoby w Miejskim Zarządzie Dróg można by np. monitorować i zarządzać tym, co dzieje się na ulicach. - ITS w wymiarze toruńskim usprawni transport w mieście, zwiększy bezpieczeństwo, a także da nam możliwość sterowania ruchem -** tłumaczy Tupalski**

W praktyce operatorzy, przy pomocy odpowiednio skonfigurowanego oprogramowania, będą mogli wskazać najszybszą trasę przejazdu karetkom lub wozom straży pożarnej czy też rozładowywać korki poprzez bieżące dostosowywanie sygnalizacji świetlnej. System może też naprowadzać pojazdy na drogi alternatywne np. gdy dojdzie do wypadku. W praktyce może się też przełożyć m.in. na mniejszą liczbę wypadków, skrócenie czasu podróży i redukcję emisji spalin. MZD przewiduje, że system w naszym mieście będzie powstawać w latach 2015-2018. Wcześniej jednak toruńscy drogowcy będą musieli zdobyć niezbędne dokumenty: projekt, pozwolenie na realizację zadania. Dodatkowym warunkiem jest również pozyskanie pieniędzy z nowej perspektywy unijnej.

ITS zostanie połączony z systemem komunikacji publicznej, w ramach którego będzie monitorowany ruch pojazdów MZK. - Obejmie on też elektroniczne tablice wyświetlające rzeczywisty czas przyjazdu i monitoring wizyjny w pojazdach komunikacji miejskiej. - Możliwości systemu są ogromne – podkreśla Tupalski.

Gospodarzem wydarzenia jest Prezydent Miasta Torunia.

Program seminarium:

4 kwietnia 2014 r., Toruń, **Wyższa Szkoła Bankowa, sala (aula) 183, ul. Dekerta 26**

10:30 Rejestracja uczestników w recepcji seminarium, powitalna kawa
11:00 Powitanie uczestników - Marek Litwin, ITS POLSKA
11:05 Otwarcie seminarium i słowo wstępne - Prezydent Miasta Torunia
11:15 Wystąpienie - Bartłomiej Bodio, Parlamentarny Zespół ds. ITS i Logistycznych
11:35 Wystąpienie - Adrian Mazur, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju
11:55 Wdrażanie rozwiązań ITS w projektach realizowanych w ramach POIiŚ - Szymon Puczyński, CUPT
12:15 Założenia Inteligentnego Systemu Transportowego dla Miasta Torunia - Tomasz Tupalski, MZD Toruń
12:40 Przerwa kawowa
13:00 Wyzwania związane z wdrażaniem ITS, rola Architektury FRAME - Marek Litwin, ITS POLSKA
13:30 Strategia wdrażania ITS na drogach krajowych w oparciu o Krajowy System Zarządzania Ruchem (KSZR) - Przemysław Rzeźniewski, GDDKiA
14:00 Założenia współpracy GDDKiA z Interesariuszami KSZR z wykorzystaniem Architektury FRAME - Andrzej Kobuszewski, GDDKiA
14:30 Dyskusja i zakończenie seminarium

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto