Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się pracuje w sądzie i w wojsku. Uczniowie poznają tajniki zawodów

redakcja
redakcja
redakcja
Uczniowie klasy IIId i IIIe Gimnazjum nr 2 w Lubartowie zgłębiali w sądzie tajniki wymiaru sprawiedliwości. Wcześniej o tajnikach dyplomacji i zawodowej służby wojskowej opowiadał im pułkownik Jerzy Gryz.

27.05.2011r. uczniowie klasy IIId i IIIe uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej, której celem było zgłębienie tajników wymiaru sprawiedliwości. Wycieczki do lokalnych zakładów pracy dla uczniów klas trzecich organizowane są w ramach projektu „Bogatsi o nowe doświadczenia" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Spotkanie z młodzieżą prowadziła Prezes Sądu Rejonowego w Lubartowie, sędzia Anna Gębal.
Na wstępie spotkania uczniowie poznali strukturę Sądu, wydziały i ich zadania, poznali również gałęzie prawa, zasady wymiaru sprawiedliwości, m.in. na czym polega zasada jawności rozpraw, niezawisłości i instancyjności. Ponieważ spotkanie odbywało się w sali rozpraw karnych, uczniowie mieli okazję usiąść na miejscu adwokata, prokuratora, sędziego czy oskarżonego.
W dalszej części spotkania usłyszeli odpowiedzi na pytania: Czy warto zostać prawnikiem? Jak zaplanować swoją karierę? Na czym polega aplikacja? Kto to jest asesor? Zawód prawnika to bardzo szerokie pojęcie. Generalnie prawnik, to osoba zajmująca się zawodowo prawem lub taka, która ma wykształcenie kierunkowe prawnicze.
Zawody prawnicze są cenione na świecie. W wielu krajach mają status zawodu zaufania publicznego. W przeważającej mierze, żeby wykonywać zawód związany z prawem, należy skończyć pięcioletnie studia wyższe. Ale to dopiero początek drogi. Cierpliwość, ciągle doskonalenie, umiejętność przyswajania trudnej i dużej ilości wiedzy jest bardzo ważne. Jaki zawód czeka na przyszłych prawników: sędzia, prokurator, adwokat, radca prawny, notariusz, referendarz, asystent sędziego, komornik, kurator sądowy, doradca podatkowy. Osoby o wykształceniu prawniczym często pracują w biznesie, zajmując wysokie stanowiska w zarządach, kierują przedsiębiorstwami.
Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali pytania na nurtujące ich zagadnienia z zakresu prawa. Kontakt z lokalnym pracodawcą pomaga młodzieży w uzyskaniu odpowiedzi na pytania dotyczące zatrudnienia w zawodach prawniczych oraz wspomaga ich w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych.
Na czym polega służba w dyplomacji? Jak zostać żołnierzem zawodowym?
26.05.2011r. odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich z Jerzym Gryzem – doktorem nauk humanistycznych, adiunktem Zakładu Prawa, Polityki Celnej i Transgranicznej w Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w Chełmie, wykładowcą m.in. polityki Unii Europejskiej.
Jerzy Gryz – pułkownik Wojska Polskiego (w st. spocz.) ukończył studia prawnicze, dyplomatyczne i wojskowe. Pełnił wojskową służbę dyplomatyczną w Norwegii i Szwecji, pracował w Zespole Doradców Ministra Obrony Narodowej w zakresie demokratycznej transformacji Sił Zbrojnych RP. Następne służył w ambasadach w: Paryżu, Madrycie i Rabacie (Maroko), gdzie promował polski przemysł obronny. Inicjował wojskową współpracę w ramach Trójkąta Weimarskiego (Polska-Francja-Niemcy). Został Odznaczony Orderem Zasługi Republiki Francuskiej. Udzielał się podczas przygotowań Polski do członkostwa w NATO. Był szefem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego i jednocześnie Dowódcą Garnizonu w Lublinie. Biegle posługuje się językami: francuskim, niemieckim, norweskim, rosyjskim i szwedzkim.
Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała wykładu, podczas którego przybliżone zostały takie zagadnienia jak:
Kto to jest dyplomata?Na czym polega służba dyplomatyczna?Jak zostać żołnierzem?Zawód: żołnierz zawodowy Studia w Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych
i Komunikacji Społecznej w Chełmie.
Na początku spotkania płk dr Jerzy Gryz przedstawił swoją ścieżkę kariery zawodowej, opowiedział o służbie w dyplomacji, pokazał zdjęcia, protokoły dyplomatyczne oraz prace, które napisał. Następnie uczniowie z dużym zaciekawieniem obejrzeli film przedstawiający różne rodzaje sił zbrojnych.
Pułkownik przedstawił jak wygląda rekrutacja, dla kogo jest armia zawodowa i kto ma predyspozycje do służby wojskowej. Zawód żołnierza to oferta dla młodych kobiet i mężczyzn, wymagających wobec siebie i innych, odważnych i zdyscyplinowanych, gotowych do poświęceń, umiejących podejmować szybkie decyzje oraz przyjmować i egzekwować rozkazy. Choć obowiązkowy pobór został zniesiony, chętnych do wojska nie brakuje. Kuszą pieniądze i przygoda.
– Ale wojsko to nadal przede wszystkim służba – mówił płk Jerzy Gryz. W swoim wystąpieniu prelegent często podkreślał, jak ważna jest w życiu dobra znajomość obsługi komputera, znajomość języków obcych oraz umiejętności interpersonalne. W dalszej części spotkania uczniowie zostali zapoznani ze strukturą Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w Chełmie, poznali wydziały i kierunki, usłyszeli o życiu studentów, o stypendiach naukowych oraz na temat programu wymiany studenckiej Erasmus.
W czasie spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań na nurtujące ich tematy, obejrzeć zdjęcia, dyplomy, prace naukowe oraz protokoły dyplomatyczne.
Spotkania z przedstawicielami wybranych zawodów organizowane są w ramach projektu „Bogatsi o nowe doświadczenia" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Anna Włochowicz

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto