Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wypadły badania wzroku i wad postawy inowrocławskiej podstawówce?

redakcja
redakcja
Na przełomie lutego i marca 2011r., w ramach projektu "Zdrowa Klasa", Fundacja "Tak dla zdrowia" przeprowadziła badania uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 przy al. Kopernika 18 w Inowrocławiu. Pod kątem wad postawy przebadano 63 maluchów. Wzrok zbadano 75 drugoklasistom.

8-latki zostały poddane przesiewowym badaniom postawy i wzroku.
-Wiek 6-8 lat jest I okresem krytycznym i wymaga troskliwej opieki i obserwacji rozwoju dziecka. Początek nauki w szkole to zmiana swobodnego tzw. „przedszkolnego" trybu życia, na bardziej narzucony, wymagający kilkugodzinnego przebywania w wymuszonej pozycji. Stwarza to zagrożenie dla prawidłowego rozwoju postawy ciała, a rozpoczęcie edukacji szkolnej powoduje zwykle ujawnienie lub pogłębienie wad postawy i wzroku- wyjaśniają organizatorzy bezpłatnych badań.
Jak wypadły badania wzroku?
60% dzieci zakończyło badania bez zaleceń okulistycznych. Dzieci źle widzących, skierowanych do okulisty jest 23% (15 uczniów). U sporej grupy objętych badaniem przesiewowym stwierdzona została nadwzroczność, krótkowzroczność bądź astygmatyzm. Astygmatyzm to wada układu optycznego oka. Polega na braku odpowiedniej kulistości rogówki - błony otaczającej oko, co w efekcie doprowadza do osłabienia ostrości widzenia. 10 dzieci widzi nieznacznie poniżej normy, w takim przypadku wskazana jest kontrola okulistyczna za rok od daty badania. Nieznaczne odchylenie od normy nie jest to jeszcze sytuacją niepokojącą, ale dopilnowanie, by takie badanie ponownie wykonać, leży w gestii rodziców. Chodzi przecież o to, by zapobiegać rozwojowi wady.
-Nieprawidłowości nieleczone odpowiednio wcześnie będą się rozwijały i mogą stać się przyczyną np. zeza, stanów zapalnych spojówek a nawet trwałego niedowidzenia - dodaje członek Fundacji "Tak dla zdrowia".
Czy dzieci mają prawidłową postawę?
Wśród przebadanych dzieci 50 % nie otrzymało żadnych zaleceń lekarskich. Najczęściej występujące wady to: kolana koślawe bądź szpotawe oraz wady stóp (płaskostopie, stopa wydrążona). Inne powtarzające się nieprawidłowości u najmłodszych to: odstające łopatki, skrzywienia kręgosłupa.
29% dzieci posiada niewielkie wady postawy, które wymagają ćwiczeń w domu. 21 uczniów zostało skierowanych do ortopedy i/lub Poradni Wad Postawy. Niepokojący jest fakt, że coraz więcej dzieci ma nadwagę.
-Warto obserwować postawę swojego dziecka. To prosta metoda, aby uniknąć w przyszłości problemów tj. bólu pleców, trudności w wykonywaniu niektórych ruchów. Sposób stania, siedzenia oraz chodzenia może wiele powiedzieć o postawie ucznia. Zadbajmy również o aktywność fizyczną po zajęciach szkolnych - doradzają organizatorzy.
Najkorzystniej na sprawność wpływa jazda na rowerze, pływanie oraz długie spacery. Ćwiczenia poprawiają ukrwienie i pracę mózgu, wzmacniają mięśnie serca. Poza tym aktywność fizyczna, oprócz racjonalnej diety, zapobiega przybieraniu na wadze. Dzieci ze skierowaniem na ćwiczenia korekcyjne otrzymają od Fundacji Tak Dla Zdrowia bezpłatne poradniki ćwiczeń korekcyjnych na płytach CD.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto