Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wziąć kredyt studencki

Krystyna Górska
Polskapresse
Dzięki zmianom w przepisach wzięcie pożyczki na naukę jest o wiele prostsze, a spłata mniej obciążająca.

W ubiegłym roku zaledwie co szósty student zaciągnął kredyt studencki - głównie ze względu na konieczność poręczeń. Od nowego roku akademickiego w przypadku najuboższych studentów, u których dochód w rodzinie na osobę nie przekracza sześciuset złotych, państwo poręczy kredyt w stu procentach. Przy wyższym dochodzie, sięgającym tysiąca złotych, poręczenie wyniesie siedemdziesiąt procent. Kredyt studencki ma wiele korzyści. To obecnie najniżej oprocentowana pożyczka na rynku. Jej oprocentowanie wynosi 50 proc. stopy redyskontowej ogłaszanej przez Narodowy Bank Polski.

Czytaj także: Maturzysto. Skąd wziąć pieniądze na studia? Zobacz nasz poradnik

Najlepsza oferta
Oznacza to, że jest to oferta zdecydowanie tańsza niż najlepszy kredyt gotówkowy. Przede wszystkim część jego kosztów oprocentowania finansuje budżet państwa, co przekłada się na atrakcyjne odsetki (ok. 1,28 proc.). Możliwe jest również dostosowanie okresu spłaty kredytu do sytuacji kredytobiorcy.
Kredyt studencki jest też zwolniony z wielu opłat: za wcześniejszą spłatę, za dokonywanie nadpłat, za rozpatrzenie wniosku o jego udzielenie. Istnieje możliwość zawieszenia spłaty kredytu nawet na rok, a najlepsi studenci mogą liczyć na częściowe umorzenie kredytu.

Kredyt studencki może z definicji zaciągnąć osoba mająca status studenta, do ubiegania się o pożyczkę czy zagwarantowania wypłaty kredytu wystarczy ważna legitymacja studencka. Transze miesięczne wynoszą od 400 do 600 złotych. Okres kredytowania zajmuje 10 miesięcy, okres wakacji - lipiec i sierpień - jest wyłączony z kredytowania.

Spłata rozpoczyna się dwa lata po otrzymaniu dyplomu uczelni wyższej. Do tego czasu część odsetkową opłaca Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie wziąć kredyt
Kredyt studencki oferuje pięć polskich banków: Pekao SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, Gospodarczy Bank Wielkopolski SA, Mazowiecki Bank Regionalny SA, PKO Bank Polski SA. Oferta adresowana jest zarówno do studentów kierunków dziennych, jak i zaocznych. O pieniądze można się ubiegać od 1 października do 15 listopada danego roku.

Do 15 lutego następnego roku bank ma obowiązek poinformowania studenta, czy przy osiąganych przez jego rodzinę dochodach otrzyma kredyt. Umowę trzeba podpisać najpóźniej 31 marca. Wysokość miesięcznej raty kredytu jest corocznie ustalana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i, począwszy od października 2010 r., wynosi 600 zł. Pieniądze są wypłacane w comiesięcznych ratach, przy czym ich liczba nie może przekroczyć 60 (w przypadku studiów doktoranckich 30).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto