Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zmieni się sieć ciepłownicza w następnych latach? Warszawę ogrzeje metro, biurowce i serwerownie?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Veolia chwali się Inteligentną Siecią Ciepłowniczą, zapowiada wersję 2.0 i pokazuje, co będzie konieczne w następnych latach by przeprowadzić transformację warszawskiego ciepłownictwa. Coraz większą rolę mają pełnić odnawialne źródła energii oraz produkcja ciepła z odpadów. W tle także kwestia kształtowania cen energii za ciepło w stolicy.

Warszawska sieć ciepłownicza, którą zarządza Veolia, jest największą w Unii Europejskiej i czwartą na świecie. Obecnie sieć ciepłownicza liczy 1800 km rurociągu, która dostarcza ciepło do niemal 1,5 miliona osób i zapewnia 80% potrzeb cieplnych stolicy. Spółka korzysta z następujących źródeł ciepła:

  • EC Siekierki (ciepło: 2068 MW),
  • EC Żerań (ciepło: 1580 MW),
  • Ciepłownia Kawęczyn (ciepło: 465 MW),
  • Ciepłownia Wola (ciepło: 348 MW),
  • które należą do PGNiG Termina - spółka Skarbu Państwa, do tego spółka miejska MPO (ciepło: 9 MW)

Jak tłumaczy Veolia nie tylko inteligentna i zdigitalizowana sieć ciepłownicza jest ważna w kontekście następnych lat. Zwłaszcza, że zbliżają się kolejne wymogi stawiane przez Unię Europejską - w ramach paktu Fit for 55. Obecnie Veolia spełnia stawiane wymagania, ale z biegiem lat niezbędne jest, w coraz większym stopniu, korzystanie z Odnawialnych Źródeł Energii oraz przetwarzania odpadów w ciepło.

Obecnie w Warszawie w dużej mierze korzystamy z kogeneracji - równoczesnego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym. Normy (zgodnie z powyższą grafiką) zmienią się od 2026 roku, by do 2050 roku osiągnąć 60% korzystania z OZE. Co w tym kierunku robi Veolia?

Jak tłumaczy nam Paweł Orlof spółka chce dążyć do synergii branż. W tym celu podpisano już między innymi list intencyjny z Metrem Warszawskim czy współpraca z Wodociągami Warszawskimi. W obu przypadkach chodzi o wyprodukowane ciepło przy procesach codziennych, realizowanych w ramach działalności tych spółek, które może być wykorzystywane w ramach sieci ciepłowniczej.

Metro ogrzewa już miasta w Europie

Jak wynika z opracowania ReUseHeat systemy metra wytwarzają duże ilości ciepła z silników elektrycznych pociągów, wentylacji w pociągach, światła na stacjach itd. Co ciekawe, odzyskiwane z systemu metra ciepło może być wykorzystywane zarówno do ogrzewania chłodzenia. Odzyskiwanie ciepła może być bardziej opłacalne niż korzystanie z systemu wentylacji, ale należy odnaleźć punkty w których sieć ciepłownicza jest blisko sieci metra. Wtedy odzyskiwanie jest efektywne.

Oprócz tego Veolia chce współpracować z innymi podmiotami, potencjalnymi producentami ciepła, które można wykorzystać są także :

  • duże budynki z klimatyzacją,
  • serwerownie,
  • zakłady produkcyjne.

Opisywane wyżej zmiany są niezbędne, ale jaki mają lub będą miały wpływ na ceny ciepła w Warszawie?

"Od nas zależy mała część ceny"

- Przedsiębiorcy poinformowali mnie, że Veolia, wykorzystując swoją pozycję monopolisty na rynku ciepła w Warszawie, nie udostępnia im informacji o tzw. pikach energetycznych w mocy cieplnej ustalonej - mówił nam niedawno Tomasz Bartosiak z Partii Republikańskiej. _- Firma nie udziela informacji, ile w danym miesiącu przedsiębiorca zużywa ciepła w danym budynku. Problem rozchodzi się o to, że koszty końcowe przedsiębiorców są przerzucane na mieszkańców Warszaw_y – dodaje.

Veolia zastrzega, że obecnie w Warszawie około 18% ceny ciepła to koszt dostarczenia wody dla mieszkańców. - W 2022 roku w 2022 roku PGNiG Termina aż cztery razy zmieniało ceny ciepła. Koszt Veolii, czy część ceny za którą odpowiadamy, w całym rachunku za ciepło to ok. 20% - mówi nam prezes Orlof. Przy okazji podkreśla, że w latach 2011 - 2021 wydano na inwestycje związane z infrastrukturą ponad miliard złotych. Umożliwiły one zmniejszenie napełnienia całej sieci w całości z 10,4 razy do 6,47 (w stosunku do 2013 roku) w ciągu roku. Pomagać ma też wymiana rur na preizolowane. Pozwala to zredukować starty przesyłowe. Gdyby nie te działania, jak słyszymy, ceny byłyby jeszcze wyższe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto