Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zmieni się sieć ciepłownicza w następnych latach? Warszawę ogrzeje metro, biurowce i serwerownie?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Veolia chwali się Inteligentną Siecią Ciepłowniczą, zapowiada wersję 2.0 i pokazuje, co będzie konieczne w następnych latach by przeprowadzić transformację warszawskiego ciepłownictwa. Coraz większą rolę mają pełnić odnawialne źródła energii oraz produkcja ciepła z odpadów. W tle także kwestia kształtowania cen energii za ciepło w stolicy.

Warszawska sieć ciepłownicza, którą zarządza Veolia, jest największą w Unii Europejskiej i czwartą na świecie. Obecnie sieć ciepłownicza liczy 1800 km rurociągu, która dostarcza ciepło do niemal 1,5 miliona osób i zapewnia 80% potrzeb cieplnych stolicy. Spółka korzysta z następujących źródeł ciepła:

  • EC Siekierki (ciepło: 2068 MW),
  • EC Żerań (ciepło: 1580 MW),
  • Ciepłownia Kawęczyn (ciepło: 465 MW),
  • Ciepłownia Wola (ciepło: 348 MW),
  • które należą do PGNiG Termina - spółka Skarbu Państwa, do tego spółka miejska MPO (ciepło: 9 MW)

Jak tłumaczy Veolia nie tylko inteligentna i zdigitalizowana sieć ciepłownicza jest ważna w kontekście następnych lat. Zwłaszcza, że zbliżają się kolejne wymogi stawiane przez Unię Europejską - w ramach paktu Fit for 55. Obecnie Veolia spełnia stawiane wymagania, ale z biegiem lat niezbędne jest, w coraz większym stopniu, korzystanie z Odnawialnych Źródeł Energii oraz przetwarzania odpadów w ciepło.

Obecnie w Warszawie w dużej mierze korzystamy z kogeneracji - równoczesnego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym. Normy (zgodnie z powyższą grafiką) zmienią się od 2026 roku, by do 2050 roku osiągnąć 60% korzystania z OZE. Co w tym kierunku robi Veolia?

Jak tłumaczy nam Paweł Orlof spółka chce dążyć do synergii branż. W tym celu podpisano już między innymi list intencyjny z Metrem Warszawskim czy współpraca z Wodociągami Warszawskimi. W obu przypadkach chodzi o wyprodukowane ciepło przy procesach codziennych, realizowanych w ramach działalności tych spółek, które może być wykorzystywane w ramach sieci ciepłowniczej.

Metro ogrzewa już miasta w Europie

Jak wynika z opracowania ReUseHeat systemy metra wytwarzają duże ilości ciepła z silników elektrycznych pociągów, wentylacji w pociągach, światła na stacjach itd. Co ciekawe, odzyskiwane z systemu metra ciepło może być wykorzystywane zarówno do ogrzewania chłodzenia. Odzyskiwanie ciepła może być bardziej opłacalne niż korzystanie z systemu wentylacji, ale należy odnaleźć punkty w których sieć ciepłownicza jest blisko sieci metra. Wtedy odzyskiwanie jest efektywne.

Oprócz tego Veolia chce współpracować z innymi podmiotami, potencjalnymi producentami ciepła, które można wykorzystać są także :

  • duże budynki z klimatyzacją,
  • serwerownie,
  • zakłady produkcyjne.

Opisywane wyżej zmiany są niezbędne, ale jaki mają lub będą miały wpływ na ceny ciepła w Warszawie?

"Od nas zależy mała część ceny"

- Przedsiębiorcy poinformowali mnie, że Veolia, wykorzystując swoją pozycję monopolisty na rynku ciepła w Warszawie, nie udostępnia im informacji o tzw. pikach energetycznych w mocy cieplnej ustalonej - mówił nam niedawno Tomasz Bartosiak z Partii Republikańskiej. _- Firma nie udziela informacji, ile w danym miesiącu przedsiębiorca zużywa ciepła w danym budynku. Problem rozchodzi się o to, że koszty końcowe przedsiębiorców są przerzucane na mieszkańców Warszaw_y – dodaje.

Veolia zastrzega, że obecnie w Warszawie około 18% ceny ciepła to koszt dostarczenia wody dla mieszkańców. - W 2022 roku w 2022 roku PGNiG Termina aż cztery razy zmieniało ceny ciepła. Koszt Veolii, czy część ceny za którą odpowiadamy, w całym rachunku za ciepło to ok. 20% - mówi nam prezes Orlof. Przy okazji podkreśla, że w latach 2011 - 2021 wydano na inwestycje związane z infrastrukturą ponad miliard złotych. Umożliwiły one zmniejszenie napełnienia całej sieci w całości z 10,4 razy do 6,47 (w stosunku do 2013 roku) w ciągu roku. Pomagać ma też wymiana rur na preizolowane. Pozwala to zredukować starty przesyłowe. Gdyby nie te działania, jak słyszymy, ceny byłyby jeszcze wyższe.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto