18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaka będzie przyszłość uniwersytetów dziecięcych w Polsce?

Materiał internauty
Dlaczego nasze serce bije, dlaczego gwiazdy nie spadają z nieba i dlaczego owczarek niemiecki nie jest jamnikiem? Na te trudne pytania starają się odpowiadać małym słuchaczom wykładowcy uniwersytetów dziecięcych. Ich rolą jest pomoc w rozwijaniu potrzeb poznawczych młodych ludzi, eksploracji świata, poprzez poznawanie naukowego wyjaśnienia.

Choć idea uniwersytetów dziecięcych w Polsce nie jest nowa, bo funkcjonuje od 2007 r., to przeżywa teraz duży rozwój i tym samym zaistniała potrzeba jej ponownego zdefiniowania.

Wraz z rozwojem Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego (EUD) oraz wzrostem liczby uczestników zajęć Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych coraz wyraźniej zauważała potrzebę wymiany doświadczeń pomiędzy oddziałami EUD oraz wspólnej dyskusji nad możliwymi rozwiązaniami i dalszym kierunkiem naszych działań. Poszukując odpowiedzi na powstające pytania, równolegle analizowano działalność innych uniwersytetów dziecięcych w Polsce, kierunki badań i rekomendacje Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także poszukiwaliśmy dobrych praktyk za granicą.

Wnioski z tych obserwacji utwierdziły organizatora I Kongresu Uniwersytetów Dziecięcych w przekonaniu o potrzebie dzielenia się wiedzą i doświadczeniem w społeczności organizatorów uniwersytetów dziecięcych oraz podjęcia wspólnych działań na rzecz dalszego rozwoju tej formy kształcenia.

Kongres Uniwersytetów Dziecięcych jest pierwszym tego typu wydarzeniem o zasięgu ogólnopolskim i otwartym charakterze, którego założeniem jest integracja środowiska organizatorów uniwersytetów, wymiana doświadczeń obraz dobrych praktyk.

Jego program współtworzy wielu organizatorów uniwersytetów dziecięcych, a przygotowane narzędzia partycypacyjne umożliwią wypowiedzenie się każdemu z uczestników. Pozwoli to określić kierunki rozwoju uniwersytetów oraz wskazać zagrożenia i bariery hamujące ich rozwój.

Na Kongresie, który odbędzie się 12 marca 2014 r., uczestnicy będą mówić np. o uatrakcyjnianiu i ciągłym ulepszaniu metod pracy z dziećmi m.in. dzięki wykorzystaniu nauki przez doświadczanie, pracę projektową, wizyty studyjne, udział w konkursach i dodatkowych zajęciach w formie klubów naukowych czy hobbystycznych, w grach edukacyjnych czy dzięki wykorzystaniu e learningu.

Wydarzenie uzyskało poparcie Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, który objął Kongres honorowym patronatem. Senat RP podjął się organizacji spotkania. W Komitecie Honorowym wydarzenia udział wezmą Minister Edukacji Narodowej - p.Joanna Kluzik – Rostkowska, Rzecznik Praw Dziecka - p. Marek Michalak, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie - p. prof. Tomasz Szapiro oraz Prezes Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych - prof. Marek Rocki.

Więcej informacji o Kongresie dostępnych jest na stronie www.dzieci.edu.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto