MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jakich języków obcych warto się uczyć? Jest w czym wybierać!

Magdalena Konczal, Małgorzata Meszczyńska
Na językowe kursy uczęszczają zarówno dorośli, jak i dzieci, wysyłane na lekcje przez zapobiegliwych rodziców
Na językowe kursy uczęszczają zarówno dorośli, jak i dzieci, wysyłane na lekcje przez zapobiegliwych rodziców 123rf / zdjęcie ilustracyjne
Znajomość języków obcych to duży atut – choćby przy szukaniu pracy. Choć nie wszyscy mamy tzw. językowe zdolności, jest grupa języków, które zdaniem naukowców, są najłatwiejsze na świecie. Może właśnie od nich warto rozpocząć przygodę z nauką języków obcych?

Spis treści

Jakiego języka obcego warto się uczyć? Wszystko zależy od naszych preferencji. Jedni wybiorą ten, który pożądany jest na rynku pracy, inni zdecydują się na język rzadziej spotykany – aby właśnie w poszukiwaniu pracy się wyróżnić i mieć dodatkowy atut podczas rekrutacji. Jest w czym wybierać, bowiem na świecie funkcjonuje ponad 7 tysięcy różnych języków. Często szukamy języka, którego wymowę i gramatykę będzie nam najłatwiej przyswoić. To również nie jest zła taktyka, gdyż każdy kolejny język „wchodzi do głowy” szybciej i łatwiej. W środowisku tłumaczy popularny jest żart, że najtrudniej nauczyć się pierwszych siedmiu języków. I jest w tym sporo prawdy. Opanowując mowę z danej grupy lingwistycznej, łatwiej będzie uczyć się później języków pokrewnych. Przykładem może być łacina. Jej znajomość zdecydowanie ułatwia rozumienie i zapamiętywanie słówek włoskich, hiszpańskich czy francuskich.
Jeśli jednak nie macie aż takich ambicji, aby zaczynać od 7 języków, możecie wybrać pierwsze… 5, które są najłatwiejszymi – według badaczy – językami na świecie.

Najłatwiejsze języki obce dla Polaków

Ocena stopnia trudności wybranego języka nigdy nie będzie w pełni obiektywna. Wiele zależy od rodziny językowej języka ojczystego, a także od indywidualnych zdolności lingwistycznych. Najłatwiej jest opanować te języki, które należą do tej samej grupy językowej co nasz język ojczysty. To oznacza, że Polakom najszybciej powinna pójść nauka języków słowiańskich , takich jak: czeski , słowacki, ukraiński, białoruski, rosyjski.
W przypadku trzech ostatnich utrudnieniem będzie jednak przyswojenie pisma – konieczna bowiem będzie nauka cyrylicy, która istotnie różni się od alfabetu łacińskiego. Jej opanowanie nie jest jednak szczególnie trudne – przypomnijmy, że kilka dekad temu, cyrylicę kaligrafowali w zeszytach już uczniowie czwartych klas podstawówki, podczas obowiązkowych lekcji języka rosyjskiego. Dziś, wśród młodego pokolenia znajomość cyrylicy jest już niszowa. Dzisiejsi 50-latkowie i starsi, na pewno jeszcze potrafią rozszyfrować pisane cyrylicą teksty.

Najpopularniejszy język świata

Języki, których nauka – jako najłatwiejszych – jest zalecana naszym rodakom, nie znajdują się jednak na liście najłatwiejszych języków świata. Należy do nich natomiast język angielski. I nic w tym dziwnego, bowiem bez przesady można stwierdzić, że język ten jest jednym z najpopularniejszych, żeby nie powiedzieć, że awansował do roli języka międzynarodowego, uniwersalnego. Badacze szacują, że językiem angielskim posługuje się około 30 proc. ludności świata.

Wybierając się na zagraniczne wakacje, najbardziej prawdopodobne jest, że dogadamy się właśnie w języku angielskim. I choćby była to angielszczyzna łamana i wspierana bogatą gestykulacją, najpewniej dojdziemy z naszym rozmówcą do porozumienia. Dlatego też język angielski jest obecny w programach nauczania w szkołach niemal całego świata, a uczy się go już nawet kilkuletnie dzieci . Język angielski jest również uważany za międzynarodowy język techniczny i informatyczny. Dlatego brak znajomości języka angielskiego w branży IT jest właściwie niedopuszczalny.
Jeśli więc rozważacie naukę pierwszego języka obcego – to angielski będzie dobrym wyborem. Tym bardziej że dostępność materiałów do nauki jest ogromna – i to również tych bezpłatnych. Znajomość angielskiego można szlifować, oglądając popularne filmy (warto do oryginalnej ścieżki audio włączyć dodatkowo angielskie napisy), czy słuchając anglojęzycznych piosenek.

Najłatwiejsze języki świata

I właśnie język angielski otwiera listę 5 najłatwiejszych języków świata. Czy kolejne cztery propozycje wywołają wasze zaskoczenie? Listę opracowali fachowcy z amerykańskiej organizacji Interagency Language Roundtable. Na podstawie pieczołowitych, językowych badań ustalili, że najłatwiejsze języki świata to : angielski, włoski, hiszpański, francuski niemiecki.
Język angielski – to jak wiadomo, najpopularniejszy język na świecie. Według danych Statista Research Department, obecnie posługuje się nim ponad 1,5 miliarda mieszkańców naszego globu. Według językoznawców, największą zaletą języka angielskiego są krótkie słowa i stosunkowo prosta gramatyka, bez zawiłej odmiany. I choć w języku angielskim funkcjonuje aż 16 czasów gramatycznych, znajomość ich wszystkich nie jest konieczna, aby dobrze porozumiewać się w tym języku i rozumieć mowę czy tekst pisany.

Język włoski – to drugi w kolejności najprostszy język na świecie. Posługuje się nim ponad 100 milionów osób na całym świecie, a usłyszeć go można w ponad 25 różnych krajach. Łatwość nauki języka włoskiego opiera się na jego melodyjności – ma dźwięczną, miękką i intuicyjną wymowę. Język włoski należy do grupy języków romańskich, a zdecydowana większość pojawiających się w nim słów pochodzi z łaciny. Gramatyka języka włoskiego nie jest szczególnie skomplikowana.

Język hiszpański – jest używany na 7 kontynentach, a posługuje się nim ponad 650 milionów ludzi na świecie. Podobnie jak język włoski, hiszpański jest śpiewny i przyjemny dla ucha. Uczącym się hiszpańskiego problemów nie powinno sprawiać czytanie w tym języku, bowiem większość słów czyta się tak, jak są zapisywane. Język hiszpański należy do grupy języków romańskich.

Język francuski – również jak włoski i hiszpański, wywodzi się z języków romańskich. Używa go ponad 270 milionów ludzi na świecie. Język francuski jest językiem urzędowym w 28 państwach. Choć brzmi inaczej i znacznie różni się wymową, język francuski jest podobny do języka angielskiego - aż 1/3 angielskich słów pochodzi właśnie z francuskiego! Jeśli zatem znasz angielski – nauka francuskiego nie powinna sprawiać kłopotów.

Język niemiecki – zajmuje ostatnie miejsce na liście pięciu najprostszych języków świata. Niemiecki wywodzi się z grupy języków germańskich. Posługuje się nim około 135 milionów ludzi na świecie. Do nauki niemieckiego wiele osób zniechęca mała dźwięczność i długie słowa, których nie brakuje w języku niemieckim. Jeśli jednak pozbędziemy się uprzedzeń, docenimy ten język za uporządkowanie i logiczność. Zasady gramatyczne języka niemieckiego są zbliżone do tych w języku angielskim. Nie dla wszystkich te same języki będą równie łatwe.

Co ciekawe - lista języków najłatwiejszych dla Polaków wcale nie pokrywa się z listą najłatwiejszych języków świata.

Co sprawia, że język jest trudny?

To, czy język jest trudny, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest oczywiście gramatyka. Ta w języku polskim jest trudna do opanowania nawet przez osoby, dla których język polski jest językiem ojczystym. I nic dziwnego: fleksja, składnia, trzy rodzaje, siedem przypadków deklinacji, koniugacja, odmiana liczebników, końcówki żywotne i nieżywotne. A na deser nieprzebrane bogactwo odmiennych zaimków. Nauka języka polskiego to dla obcokrajowca nie lada wyzwanie. Tym bardziej więc warto docenić tych, którzy mają odwagę zmierzyć się z polszczyzną.

Jaki jest najtrudniejszy język na świecie?

Wśród ponad 7 tysięcy języków , które obecnie funkcjonują na świecie, są takie, których opanowanie nie nastręcza trudności. Są i takie, w których biegłości nie nabierzemy nawet po latach pilnego studiowania. Który język świata jest najtrudniejszy do nauki? Trudno jest wskazać zdecydowanego faworyta, ale badacze wytypowali 10 języków, które można uznać za najbardziej skomplikowane. Top 10 najtrudniejszych języków świata: węgierski, polski, chiński, arabski, grecki, tajski, islandzki, hebrajski, albański, walijski.

Które języki są zagrożone?

Spośród 7 tysięcy języków funkcjonujących w dzisiejszym świecie, blisko 2,5 tysiąca jest zagrożonych. Zaledwie 592 języki z tej grupy przekazywane są młodszym pokoleniom – to dane UNESCO. Wobec niektórych języków, którym zagraża zapomnienie, zastosowano proces odbudowy. W ten sposób przed odejściem w niepamięć ocalono między innymi język hawajski oraz rdzenny język Maorysów w Nowej Zelandii. Językową rewitalizację przeprowadzono też w Hiszpanii. Reżim Francisca Franco zakazał używania lokalnych języków. Po upadku autorytarnej władzy w 1975 roku, w tamtejszych szkołach przywrócono naukę języka baskijskiego, katalońskiego czy galicyjskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto