MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowe kierunki na polskich uczelniach. Czy wiesz, co to za dziedziny i czym zajmują się absolwenci tych studiów?

Barbara Wesoła
Niemal każdego roku uczelnie poszerzają swoją ofertę i proponują nowe kierunki studiów
Niemal każdego roku uczelnie poszerzają swoją ofertę i proponują nowe kierunki studiów 123rf / zdjęcie ilustracyjne
Istnieją rzadkie kierunki studiów, które pojawiają się na zaledwie kilku uczelniach w kraju. Pozwalają na zdobycie dyplomu z wąską specjalizacją, często przyszłościową jak np. biomonitoring, lex sportiva czy horticulture.

Spis treści

Na kierunki tego typu, często wybierają się osoby, które w jakiś sposób są już zaznajomione z daną dziedziną, czy to poprzez tradycje rodzinne, czy zainteresowania. Przeciętna osoba może jednak nie rozumieć różnicy między paleobiologią a paleontologią. Ma też prawo nie wiedzieć, czym się zajmuje helwetologia lub horticulture. Przekonaj się, jakie ciekawe dziedziny można poznawać na niektórych uczelniach i co się kryje pod mało znanymi nazwami tych kierunków.

Rzadkie kierunki filologiczne

Filologia angielska, germanistyka, germanistyka czy iberystyka to często wybierane studia językowe. Dużą popularności cieszy się też język angielski biznesu. Mniej chętnych jest na kierunki takie jak: orientalistyka, bohemistyka, filologia niderlandzka, filologia bałkańska.

A w ofercie uczelni na wydziałach filologicznych i neofilologicznych możliwości jest jeszcze więcej!
Od kilku lat na uczelniach pojawiają się kierunku studiów odpowiadające potrzebom rozwijającego się i transformującego rynku wydawniczego i dziennikarskiego. Teoretycznie książkę może napisać każdy, a wielu pisarzy nie ma wykształcenia wyższego lub uzyskało dyplomy zupełnie niezwiązane z literaturą. Jednak rynek wydawniczy zmienia się i więcej osób próbuje wyrazić się słowem pisanym, pisać książki czy poradniki, aby dzielić się swoim doświadczeniem. Sztuka pisania przydaje się także w szeroko pojętej branży content marketingu, a umiejętności wydawnicze w przypadku publikacji internetowych są inne od tych tradycyjnych. Stąd takie kierunki jak: sztuka pisania, kreatywne pisanie, e-edytorstwo, kultura i praktyka tekstu, studia pisarskie.

Polskie uczelnie oferują kilkadziesiąt ciekawych kierunków. Zarówno na studiach licencjackich, inżynierskich, magisterskich, jak i podyplomowych. Niemal każdego roku oferta się rozszerza i powstają nowe dyscypliny nauki , a także kierunki studiów . Dlatego przed wyborem studiów, warto poznać wszystkie opcje!

Lex Sportive

Można zaryzykować stwierdzenie, że to kierunek dla tych, którzy chcą łączyć pasję do sportu bez...uprawniania sportu. Jedna chodzi zdecydowanie o teorię i to nie dotyczącą zasad danej dyscypliny, a o prawo sportowe. Najczęściej osoby decydują się na edukację na kierunku prawa sportowego na etapie studiów podyplomowych.
Absolwenci mogą pracować w kancelariach prawniczych i adwokackich, specjalizują się w prawie sporotwym, jak również zajmować się szkoleniami właścicieli np. klubów sportowych, doradztwem dla nich lub administracją.

Stratygrafia

To dział geologi. Stratygrafowie zajmują się głównie ustalaniem wieku rozpadu skał, przyczyn ich rozmieszczania się w skorupie ziemskiej. Mogą pracować w terenie, prowadzić badania lub rozwijać karierę naukową na uczelni.
Stratygrafowie często pracują przy wykopaliskach, projektach archeologicznych i paleontologicznych.

Slawistyka

Osoby, które lubią kulturę obejmującą Czechy, Słowację i Chorwację mogą odnaleźć radość w studiowaniu slawistyki. Nauka obejmuje kulturę i języki słowiańskich krajów południowych. Są to studia o charakterze humanistycznym.
Absolwenci mogą podjąć pracę w instytucjach międzynarodowych, dyplomacji międzynarodowej, logistyce, ośrodkach kulturalnych i naukowych, a także wszędzie tam, gdzie potrzebna jest znajomość i integrowanie kultur często z wykorzystaniem języków obcych.

Helwetologia

Jak czytamy na stronie Uniwersytetu Warszawskiego, jest to kierunek niszowy, integrujący dziedzinę nauk humanistycznych z dziedziną nauk społecznych. Helwetologia, czyli inaczej studia szwajcarskie, obejmuje moduły służące zdobywaniu przez studenta pogłębionej wiedzy i umiejętności teoretycznych w zakresie Szwajcarii, powiązane z badaniami naukowymi prowadzonymi w jednostkach organizacyjnych współtworzącymi kierunek helwetologia. Warto dodać, że studenci uczą się kilku języków obcych.
Absolwent może pracować z różnych organizacjach międzynarodowych, w turystyce, ośrodkach szkoleniowych, jako tłumacz lub naukowiec. Możliwości są bardzo szerokie.

Future mobility

Studia na kierunku Future mobility uczą budowy, dynamiki i systemów mechatronicznych w pojazdach, a także kompetencji z zakresu m.in. mechanicznych i elektrycznych układów sterowania. Co ciekawe, studia są prowadzone w języku angielskim!
Ten dość nowy kierunek umożliwia absolwentom pracę w sektorach przemysłu mobilności, w laboratoriach badawczo-rozwojowych, w gałęziach przemysłu dotyczących komunikacji, rozwiązań cyfrowych i systemów bezpieczeństwa.

Ekologia miasta

Te inżynierskie studia łączą zagadnienia związane z planowaniem i projektowaniem urbanistycznym, biologią organizmów zamieszkujących obszary miejskie, różnorodnością usług ekosystemowych czy gospodarowaniem wodą i odpadami.
Absolwenci mogą podjąć pracę w firmach i instytucjach zajmujących się projektowaniem nowoczesnych rozwiązań ekologicznych w obszarach miejskich.

Horticulture

To inne podejście do nauczania ogrodnictwa. Studenci zdobywają wiedzę łącząca technologie i ogrodnictwo, w tym genetykę roślin, biochemię, nowoczesne uprawy.
Integralną częścią studiów są praktyki zawodowe. W przypadku Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest to wymiana studencka z uczelnią w Chinach. Co ciekawe, studenci uzyskują podwójny dyplom (polski oraz chiński).
Absolwenci mogą podjąć pracę w ośrodkach badawczo-rozwojowych, centrach ogrodniczych, instytutach naukowych, w usługach związanych z doradztwem ogrodniczym czy też prowadzić własną działalność np. produkcję i sprzedaż innowacyjnych rozwiązań technologicznych do ogrodów.

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto