Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie gimnazjum wybrać?

gonzo19
gonzo19
Wkrótce uczniowie zaczną wybierać gimnazja, w których będą kontynuować naukę. Sprawdziliśmy, na jaką ofertę zajęć pozalekcyjnych mogą liczyć przyszli gimnazjaliści w Warszawie.

W Warszawie działa ponad 200 gimnazjów. W większości są to placówki publiczne. W wielu spotkamy także ten sam rodzaj zajęć: humanistycznych, matematycznych, informatycznych i językowych. Jednak o atrakcyjności gimnazjum często decydują zajęcia pozalekcyjne. I tutaj oferta warszawskich szkół jest bardzo zróżnicowana.

Można się uczyć nawet arabskiego
W każdym gimnazjum prowadzone są lekcje językowe, głównie z angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Są jednak szkoły, w których można się uczyć mniej popularnych języków. Prywatne Gimnazjum nr 22 Lauder-Morasha na Bemowie prowadzi zajęcia z języka hebrajskiego, arabskiego i hiszpańskiego. Gimnazjum nr 83 im. Konstancji Markiewicz oferuje z kolei klasy dwujęzyczne z językiem francuskim na czele. Z kolei gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 55 im. gen. Stanisława Maczka prowadzi specjalny Diskussionsclub Deutsch, w którym uczniowie mogą wymieniać poglądy po niemiecku.

Są też gimnazja, w których podstawowym językiem nauczania jest nie język polski, ale obcy. Po angielsku lekcje są prowadzone w Amerykańskim Gimnazjum Niepublicznym „IAS” na Ursynowie oraz Brytyjskim Gimnazjum Nr 1 na Mokotowie. Podobnie jest z mieszczącą się na Ursynowie międzynarodową szkołą Meridian i Międzynarodowym Gimnazjum Europejskim na Wilanowie. Wszystkie te szkoły to placówki prywatne. Niestety czesne to koszt rzędu od 15 do nawet 30 tys. zł za rok nauki.

Szermierka, teakwondo, deskorolka
Wspinaczka? Nie ma problemu. Wystarczy się zapisać do gimnazjum 73 im. Jerzego Huberta Wagnera przy ul. Conrada, które dysponuje specjalną ścianką. Gimnazjum przy Zespole Szkół nr 52 na ul. Szegedyńskiej 11 oferuje z kolei zajęcia z teakwondo, szermierki, szpady czy strzelectwa.

Archidiecezjalne Gimnazjum Męskie im. ks. Jerzego Popiełuszki przy ul. Dewajtis prowadzi zajęcia z piłki nożnej, tenisa stołowego i zapasów. Jednak najwięcej zajęć sportowych przygotował dla uczniów Zespół Szkół Sportowo-Językowych MGM na ul. Obrońców Tobruku 40. Gimnazjaliści mogą tam trenować kilkanaście dyscyplin, m.in.: koszykówkę, piłkę nożną, siatkówkę, kręgle, tenis stołowy i ziemny, squash, lekką atletykę, łyżwiarstwo, strzelectwo, bilard czy jazdę na deskorolce.

Nauka dziennikarstwa, jak być ministrantem, dbanie o urodę
Ciekawą ofertę zajęć gimnazja oferują w tak zwanej części humanistycznej. Społeczeństwo, polityka, historia, religia, Unia Europejska – to najczęstsze obszary zainteresowań gimnazjalnych kółek tematycznych.

Szkoły Sióstr Felicjanek im. bł. Marii Angeli Truszkowskiej oferują uczniom zajęcia z nauki ministrantury. Gimnazjum nr 71 im. Krzysztofa K. Baczyńskiego prowadzi specjalne koło tematyczne poświęcone stolicy: „Warszawa da się lubić”. Społeczne Gimnazjum nr 14 STO przy ul. Bogusławskiego uczy gimnazjalistów m.in. wystąpień publicznych. Natomiast Prywatne Gimnazjum nr 33 przy ul. Abramowskiego organizuje dla uczniów cykle spotkań kulturalnych, których gośćmi byli już m.in. Adam Michnik, Jadwiga Staniszkis czy Bronisław Geremek.

Część szkół (m.in. gimnazjum nr 133 im ks. Stefana Kard. Wyszyńskiego, gimnazjum nr 14 im. Jana Gutenberga Fundacji Szkolnej, gimnazjum nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego) prowadzi koła dziennikarskie. Z kolei gimnazjum nr 72 im. Dobrowolskiego dba z kolei o przyszłych finansistów. Działa tam autorski program „Szkoła Przedsiębiorczości”, który ma uczyć młodzież odpowiedzialnego podejścia do finansów i ekonomii.

Na zajęcia z astronomii czy gier fabularnych zaprasza gimnazjum nr 14 im. Leopolda Staffa. Natomiast gimnazjum nr 96 przy ul. Wokalnej prowadzi m.in. koła „Dbam o urodę” i etnograficzne.

Nauka, technika, przyroda i człowiek
Na rynku pracy już brakuje tysięcy inżynierów i specjalistów z różnych dziedzin nauki. Może warto wybrać szkołę, która stawia na nauki ścisłe? Szkoły Sióstr Felicjanek im. bł. Marii Angeli Truszkowskiej oferują zajęcia z… majsterkowania. Gimnazjum nr 85 prowadzi koło miłośników fizyki kwantowej, a gimnazjum nr 71 im. Krzysztofa K. Baczyńskiego zaprasza na zajęcia z anatomii człowieka.

To nie wszystko. Oprócz licznych w wielu gimnazjach kół matematycznych, informatycznych, fizycznych czy biologicznych, można również trafić na nietypowe podejście do nauki. Gimnazjum nr 132 przy ul. Konińskiej prowadzi specjalny ogród botaniczny „Wawrzyniak”, z którego korzystają uczniowie. Gimnazjum nr 74 w Zespole Szkół nr 49 przy ul. Tołstoja prowadzi zajęcia „Echa puszczy w wielkim mieście, czyli kompleksy leśne w Warszawie”. Z kolei pierwszej pomocy można się nauczyć w gimnazjum nr 103 przy ul. Żagańskiej.

Teatr, kabaret, taniec, grafika
Nudne szkolne akademie to już przeszłość. Teraz uczniowie mają do dyspozycji profesjonalny sprzęt i doświadczonych wykładowców. Gimnazjum nr 81 im. prof. Witolda Doroszewskiego ma własny kabaret „Szpila”. Gimnazjum nr 25 przy ul. Zwycięzców oferuje uczniom m.in. koło teatralno-filmowe w języku niemieckim. Z kolei gimnazjum nr 50 im. gen. Władysława Sikorskiego ma specjalną klasę humanistyczną, która uczestniczy w warsztatach teatralnych z aktorem Waldemarem Obłozą.

Gimnazjum nr 123 im. Jana Pawła II prowadzi ciekawe zajęcia z muzyki operowej i rockowej. Natomiast gimnazjum nr 145 przy ul. Krasiczyńskiej oferuje uczniom jedyne w swoim rodzaju zajęcia z tańców irlandzkich „Realtai”.


Czytaj również:
Gimnazjalisto, pamiętaj o egzaminach
Informatyczny sukces warszawskich gimnazjalistów
Czesław Niemen patronem warszawskiego gimnazjum
Chemia nie musi być nudna [wideo]

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto