Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Cybis na terytorium wroga... Wystawa w Kamienicy Celejowskiej

Wernisaż wystawy w Kamienicy Celejowskiej, 03 czerwca 2012 r.
Wernisaż wystawy w Kamienicy Celejowskiej, 03 czerwca 2012 r. A. Puchalski
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym przygotowało kolejną interesującą wystawę czasową. W Kamienicy Celejowskiej od 3 czerwca do 25 lipca 2012 r. możemy oglądać ekspozycję o intrygującym tytule "Jan Cybis. Kapista na terytorium wroga".

Jan Cybis (1897-1972) był jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych polskich artystów XX wieku. Czołowy przedstawiciel kapizmu (zwanego również koloryzmem) – kierunku malarskiego rozwijającego się wśród uczniów Józefa Pankiewicza, preferującego kształtowanie formy obrazu przy pomocy koloru. Cybis był jednym z najbardziej konsekwentnych wyznawców kapizmu. Odrzucił linearność szkicu, czarną barwę oraz symboliczną i historyczną tematykę obrazów na rzecz czysto wrażeniowego oddawania martwej natury, pejzaży i twarzy portretowanych. Jego obrazy to przykład apoteozy koloru, dominacji barw jasnych i ciepłych.
Dlaczego Kazimierz Dolny stanowił dla Cybisa terytorium wroga...? Z tej prostej przyczyny, że był miejscem kojarzonym z plenerami artystów związanych z Tadeuszem Pruszkowskim, który przypisywał sztuce z goła odmienną rolę niż Cybis. Wśród malujących w Kazimierzu Pruszkowiaków dominowało głównie malarstwo narracyjne z doskonałym warsztatem artystycznym i precyzyjnym rysunkiem... Jeśli chcecie zobaczyć prace Cybisa, które powstały na przysłowiowym "terytorium wroga", zapraszamy serdecznie do Kamienicy Celejowskiej!
Wystawa przygotowana została przez dr. Waldemara Odorowskiego i Dorotę Seweryn-Puchalską. Pokaz stanowi niepowtarzalną okazję zobaczenia w jednym miejscu ponad 40 prac Jana Cybisa, często mało znanych, a sprowadzonych do Kazimierza na podstawie starannej kwerendy z wielu polskich muzeów. Uwadze Państwa polecamy również katalog towarzyszący wystawie, omawiający szczegółowo poruszaną w niej problematykę oraz prezentujący wszystkie eksponowane dzieła (cena: 30 zł).
Zapraszamy!
Godziny otwarcia Kamienicy Celejowskiej: poniedziałek 10-15, wtorek-czwartek i niedziela 10-17, piątek-sobota 10-18.
Więcej informacji o wystawie 

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto