Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeziorko Czerniakowskie w Warszawie. Tajemnice popularnego akwenu

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Niezwykłe zdjęcia akwenu wykonane wiele lat temu przez nurków z HKP Wanda
Niezwykłe zdjęcia akwenu wykonane wiele lat temu przez nurków z HKP Wanda Archiwum Harcerskiego Klubu Podwodnego Wanda
Jeziorko Czerniakowskie to jedno z najpopularniejszych kąpielisk w Warszawie. Znajduje się na terenie malowniczego rezerwatu przyrody, zlokalizowanego na Mokotowie. Latem akwen jest oblegany przez miłośników pływania oraz aktywnego wypoczynku, zimą zaś zmienia się w prawdziwy raj dla fanów morsowania. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda jego podwodne życie? Dotarliśmy do archiwalnych zdjęć wykonanych przez ekipę nurków z klubu HKP Wanda. Kliknij w galerię i zobacz niezwykłe fotografie.

Harcerski Klub Podwodny Wanda to niezwykła warszawska organizacja, działająca od blisko pięćdziesięciu lat. W tym czasie, jego członkowie odwiedzili potężną ilość akwenów w Polsce i na świecie, gdzie nurkowali na ogromnych głębokościach. Brali udział w wielu akcjach poszukiwawczych, wydobywając m.in. samolot z jeziora Resko, barkę z Zalewu Zegrzyńskiego i kilka kutrów z nurtów Wisły.

Z większości wypraw, oprócz cudownych wspomnień, przywieźli niesamowite zdjęcia. Nie inaczej było w przypadku popularnego Jeziorka Czerniakowskiego, znajdującego się na terenie rezerwatu przyrody na Dolnym Mokotowie. Poniżej publikujemy fotografie obrazujące podwodne życie akwenu, wykonane we wrześniu 2009 roku.

Niezwykłe zdjęcia akwenu wykonane wiele lat temu przez nurków z HKP Wanda

Jeziorko Czerniakowskie w Warszawie. Tajemnice popularnego akwenu

Jak podkreśla dr. adiunkt. Krzysztof Klimaszewski z Katedry Biologii Środowiska Zwierząt SGGW, ciężko oszacować, czy obecnie głębiny Jeziorka Czerniakowskiego wyglądają jak na powyższych zdjęciach.

Nurkowie musieliby jeszcze raz wykonać zdjęcia, należałoby wykonać kolejne obserwacje po tylu latach - mówi w rozmowie z naszym portalem Krzysztof Klimaszewski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Zwierzęta i rośliny na terenie rezerwatu Jeziorko Czerniakowskie

Zdjęcia wykonane przez nurków z klubu HKP Wanda udowadniają, że w głębinach Jeziorka Czerniakowskiego znajduje się zarówno wiele ciekawych zwierząt, jak i pięknych roślin.

Florę wodną rezerwatu reprezentują m.in.

 • moczarka kanadyjska
 • rzęsa drobna
 • strzałka wodna
 • rogatek sztywny

W 2017 roku na brzegach jeziora mieszkało 60 gatunków ptaków, w tym 49 objętych całkowitą ochroną. W rezerwacie obserwowane są m.in. populacje mew, rybitw, szpaków, bączka, perkoza dwuczubego, czernicy, kuropatwy, potrzosa, wąsatki, czajki, słowika, trzciniaka, trzciniaczka i czapli siwej. Do stałych mieszkańców rezerwatu należą również:

 • kos
 • remiz
 • pierwiosnek
 • piecuszek
 • rokitniczka
 • brzęczka
 • piegża
 • pliszka żółta
 • pokląskwa
 • tracz nurogęś
 • dymówka

Tamtejsza fauna to także płazy i gady. Wśród pierwszych królują żaby trawne, a drugich - niejadowite zaskrońce. W jeziorze żyje z kolei ponad 60 gatunków bezkręgowców.

Co ciekawe, na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 46 gatunków drzew i 27 gatunków krzewów. Część z nich, to pozostałość łęgu jesionowo-wiązowego i wierzbowo-topolowego.

Rezerwat blisko centrum

Rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie znajduje się niecałe 10 kilometrów od centrum miasta, nieopodal ulic: Jeziornej, Gołkowskiej, Santockiej, Statkowskiego. Dojazd do niego jest bardzo dobry, dlatego warszawiacy chętnie korzystają z możliwości odpoczynku w tym niezwykłym miejscu.

Rezerwat został utworzony w 1987 roku. Obejmuje on ponad 47 hektarów, a samo jezioro liczy ok. 19,5 ha, jego długość wynosi ok. 1780 m, a maksymalna szerokość - 180 metrów. Średnia głębokość to 2,5 m, a maksymalna - 3,75 m. Odpływ wód odbywa się krytym kanałem uregulowanym zastawą na ul. Wolickiej.

Zdjęcia z innych podwodnych wypraw warszawskich nurków, a także informacje na temat klubu HKP Wanda znajdziecie w poniższym artykule.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mistrzostwa Polski i Debiuty w Kulturystyce i Fitness w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto