Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Julita Wójcik - Wywiad z autorką tęczy na Placu Zbawiciela

Justyna Bakalarska
Julita Wójcik - Wywiad z autorką tęczy na Placu Zbawiciela .To nie "Tęcza" dzieli, tylko ludzie, którzy uważają, że "Polska jest tylko dla Polaków" - mówi autorka "Tęczy" w rozmowie z Justyną Bakalarską.

Julita Wójcik - Wywiad z autorką tęczy na Placu Zbawiciela

Co symbolizować miała "Tęcza" Pani autorstwa, która stanęła na warszawskim pl. Zbawiciela?
Tęcza ma wiele znaczeń, ale najlepiej jest, gdy nie symbolizuje nic, a pojawia się po deszczu wraz z pierwszymi promieniami słońca. Taką tęczą miała być moja instalacja na pl. Zbawiciela w Warszawie. Nikt nie złości się na tęczę na niebie. Gdy przytacza się symbolikę tęczy, to ma ona różnorodne znaczenia. Była i jest symbolem wielu różnych rzeczy i działań, tak na przykład w czasach PRL-u symbolem spółdzielczości.

Czytaj także: Spalona tęcza na pl. Zbawiciela. Warszawiacy składają kwiaty

Inne przypisywane jej przez wieki znaczenia to przykładowo: w czasach starożytnych traktowano tęczę jako znak niebios, Grecy przyjmowali, że tęcza to uśmiech bogini Iris, Irlandczycy mawiają, że na końcu tęczy leży dzban złota, Indianie wierzą, że jest ona mostem pomiędzy życiem i śmiercią, Księga Rodzaju mówi, że tęcza jest potwierdzeniem przymierza pomiędzy Bogiem i życiem na Ziemi.

Czytaj także: "Niewzruszeni! Całujmy się pod tęczą!": wydarzenie przyciąga coraz więcej chętnych

A dla Pani osobiście, czego jest symbolem?

Dla mnie "Tęcza" oznacza pomyślność w ważnym przedsięwzięciu i jest uśmiechem bogini spółdzielczości. Podkreśla sposób jej powstawania, czyli Spółdzielnię Rękodzieła Artystycznego Tęcza. Moja "Tęcza" miała być przede wszystkim dziełem sztuki w przestrzeni publicznej. Otwartym na różne interpretacje odbiorców, mieszkańców Warszawy, przyjezdnych, wszystkich.

Od początku starałam się nie narzucać jednej słusznej interpretacji "Tęczy". Każdy mógł też doszukać się w niej czegoś, z czym się zgadza lub nie. Nawet jeżeli znalazł coś, co mu się w niej nie podoba: znaczenie, wygląd, miejsce - nie oznacza to, że może ją sobie bezkarnie i dowolnie podpalać. To jest daleko posunięte przekroczenie dopuszczalnej krytyki. Bardziej przypomina to już barbarzyństwo.

Jak Pani się odnosi do tego, że niektórzy widzą w niej symbol środowisk LGBT?
Oczywiście tęcza jest także niezaprzeczalnym symbolem tolerancji, dlatego nie dziwi fakt przybrania jej kolorów przez środowiska LGBT jako swój symbol walki o tolerancję. Przytaczając te różnorodne znaczenia, chciałam powiedzieć, że musimy się od nich uwolnić, aby stać się otwartymi na innych ludźmi.

Czytaj także: 11 listopada: spalona tęcza na Placu Zbawiciela [WIDEO, ZDJĘCIA]

Znaczenia, symbole - to wszystko dzieli. Środowiska LGBT mają słuszne żądania, nikt w Polsce nie może być wykluczony. Tolerancja to teraz chyba najważniejsze słowo. Wszyscy musimy się tu zmieścić. Zasady wzajemnego szacunku muszą pozostać nienaruszone, 11 listopada te bariery zostały radykalnie złamane.

Cały wywiad w serwisie Polskatimes.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto