Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa tęcza na placu Zbawiciela. "Jest jasnym symbolem, że Warszawa jest dla wszystkich". Ruszyło głosowanie w budżecie obywatelskim

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Na placu Zbawiciela stanęła nowa tęcza. "Warszawa jest miastem dla wszystkich"
Na placu Zbawiciela stanęła nowa tęcza. "Warszawa jest miastem dla wszystkich" Sylwia Dąbrowa
Na plac Zbawiciela w Warszawie powróciła tęcza. Tymczasowa konstrukcja znalazła się tam nie przez przypadek. Odsłonili ją aktywiści, którzy podczas specjalnej konferencji prasowej zachęcali do głosowania na ich projekt zgłoszony w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Zakłada on powrót na stołeczny plac jednego z symboli społeczności LGBT+.

W czwartek 15 czerwca na warszawskim placu Zbawiciela odbyła się specjalna konferencja prasowa, podczas której aktywiści LGBT+ zaprezentowali szczegóły zgłoszonego przez nich projektu do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Zakłada on powrót tęczy do jednego z najbardziej popularnych miejsc w stolicy Polski.

W trakcie konferencji głos zabrał Linus Lewandowski, założyciel homoseksualnej drużyny sportowej Homokomando. Aktywista podkreślił, że obiekt powinien powrócić na plac Zbawiciela, gdyż "Warszawa jest miastem dla wszystkich osób".

Postawmy na placu Zbawiciela nową tęczę. Niezniszczalną. Trwałą. Nasz projekt to instalacja z sześciu metalowych łuków, malowanych w kolorach tęczy - czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, niebieskim i fioletowym. Jest jasnym symbolem, że Warszawa jest dla wszystkich. Znakiem, który zawsze będzie przypominał osobom LGBT+, że mają prawo dumnie być sobą - mówią autorzy projektu.

Projekt instalacji jest dziełem architekta Marcina Osieckiego, który przekazał prawa miastu.

Nowa Tęcza na placu Zbawiciela? Ruszyło głosowanie

Podczas spotkania z mediami, pomysłodawcy odsłonili tymczasową, przenośną tęcze. W pobliżu konstrukcji rozdawali ulotki zachęcające mieszkańców stolicy do głosowania w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.

Ty też możesz zagłosować. Głosować mogą osoby w każdym wieku, zamieszkałe (niekoniecznie zameldowane) w Warszawie. Zrób to teraz, nie czekaj. W ostateczności - zapisz się na newsletter, i obserwuj nas na facebooku, by o tym nie zapomnieć. zaangażuj się. Samo się nie zrobi. Przez cały okres głosowania będziemy na ulicach Warszawy, przekonywać do głosowania - zachęcają aktywiści na specjalnie stworzonej stronie nowatecza.pl.

Głosowanie trwa od 15 do 30 czerwca 2023 roku.

Przypomnijmy, że tęcza - instalacja polskiej artystki i performerki Julity Wójcik znajdująca się w latach 2011-2012 przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli, pojawiła się na placu Zbawiciela 8 czerwca 2012. Sześciokolorowa konstrukcja będąca symbolem społeczności LGBT, stała się przedmiotem licznych sporów i kontrowersji. Po siedmiu podpaleniach, które miały miejsce na przestrzeni dwóch lat, podjęto decyzję o demontażu instalacji. Tęcza zniknęła z warszawskiego Śródmieścia pod koniec sierpnia 2015 roku.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto