Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Już niebawem otwarcie wyjątkowej wystawy w Muzeum Warszawy. "To spojrzenie na świat, który przestał istnieć"

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Wideo
od 16 lat
Muzeum Warszawy udostępni niebawem wystawę zdjęć jednego z najwybitniejszych fotografów awangardowych. Prace Moshego Vorobeichica, zwanego Moi Verem obrazują w unikatowy sposób przedwojenną społeczność żydowską oraz dawną Warszawę. Otwarcie ekspozycji już w październiku.

- Moi Ver należał do mistrzów fotografii awangardowej XX wieku. Mistrzów zapomnianych, odkrywanych dopiero dziś – wyjaśniła Karolina Ziębińska-Lewandowska, współkuratorka wystawy, od wielu lat badająca dorobek artystyczny Moshego Vorobeichica. – Rzadko mamy możliwość obejrzenia w Polsce tak dobrej nowoczesnej fotografii okresu międzywojennego, a ta wystawa odkrywa przed nami twórczość artysty o niezwykłym talencie i fascynującej biografii. Warto spojrzeć na Wilno, Paryż, Warszawę, polskie miasteczka i palestyńsko-izraelskie kibuce poprzez radykalne oko kamery Vorobeichica.

Jak poinformował stołeczny ratusz, wystawa, która przyjechała do Muzeum Warszawy z paryskiego Centrum Sztuki Pompidou, jest częścią programu obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

- Moi Ver był artystą zaangażowanym politycznie, który w awangardowy sposób uchwycił przedwojenną ludność żydowską oraz jej emigrację w obliczu wojny i holokaustu. W swoich fotografiach uwiecznił również polską wieś, jej folklor i mieszkańców, czyli Polaków i Żydów, ich codzienne życie i wzajemne relacje – wskazała Aleksandra Migacz, z działu promocji i marketingu Muzeum Warszawy.

Ponad 300 eksponatów

Kolekcja zawiera w sumie ponad 300 obiektów: fotografie, plakaty, wydawnictwa, projekty książek, obrazy i dokumenty. Będzie to okazja do zobaczenia po raz pierwszy wieloletniej pracy nad archiwum artysty, bogatą i różnorodną twórczość Vorobeichica, uznawanego we Francji za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli fotografii awangardowej.

Moi Ver urodził się w Wilnie w 1904 roku jako Mojżesz Worobejczyk. Po ukończeniu szkoły średniej w Wilnie studiował w Bauhausie w Niemczech, a następnie osiedlił się w Paryżu. Jego książka o getcie w Wilnie wydana najpierw jest dokumentem fotograficznym z początku lat trzydziestych i dziś podobnie jak jego album fotograficzny o Paryżu są klasycznymi książkami w historii fotografii artystycznej. Artysta zmarł w Izraelu w 1995 roku.

Program zwiedzania Muzeum Warszawy

Wystawa Moi Ver potrwa od 12 października 2023 do 4 lutego 2024 roku w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 32. Przez te kilka miesięcy odbywać się będą niedzielne oprowadzania i wtorkowe wykłady, a w czwartek na wystawę jest wstęp wolny.

Ponadto, jak podaje stołeczny ratusz, zainteresowani będą mogli nauczyć się szlachetnych technik fotograficznych. Dla młodzieży przygotowane są warsztaty społeczno-fotograficzne, podczas których uczestnicy stworzą zdjęcia portretowe i fotograficzne opowieści o Warszawie.

Moi Ver organizowana jest przez Centrum Pompidou we współpracy z Muzeum Warszawy i Muzeum Sztuki w Tel Awiwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto