Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienica przy Brzeskiej w rejestrze zabytków. Praski budynek bez większych zniszczeń przetrwał wojnę, dziś jest w opłakanym stanie

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Kamienica przy Brzeskiej zabytkiem. Budynek przetrwał wojnę, dziś niszczeje w oczach
Kamienica przy Brzeskiej zabytkiem. Budynek przetrwał wojnę, dziś niszczeje w oczach MWKZ
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru kamienicę frontową wraz z zespołem oficyn w Warszawie przy ul. Brzeskiej 15/17. Obiekt stanowi jeden z najstarszych przykładów zabudowy ulicy z niezwykle bogatym wystrojem architektonicznym elewacji oraz oryginalnymi elementami. Postępowanie zostało przeprowadzone na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Pragi.

Kamienica znajduje się w rejonie Bazaru Różyckiego. W XIX wieku na terenie posesji była zabudowa drewniana, natomiast pod koniec XIX wieku wzniesiono murowaną kamienicę frontową z bocznymi oficynami. Budynek powstał dla Menaeherna i Arona Kaliszów. W 1910 roku kamienica należała do Abrama Grauberga, następnie od 1928 roku do Piotra Cybulskskiego. Kamienica miała charakter mieszkalno-użytkowy, do 1939 roku mieściły się w niej m.in.

  • oddział Miejskich Zakładów Zaopatrywania Warszawy sprzedający węgiel opałowy,
  • skład spożywczy Skarżyńskiego,
  • piekarnia Rocha Szajko oraz Wolfa Haftki,
  • herbaciarnia i kawiarnia Dawida Mendżyrzyckiego,
  • żydowska biblioteka im. Pereca.
Praska kamienica w rejestrze zabytków
Kamienica przy Brzeskiej zabytkiem. Budynek przetrwał wojnę, dziś niszczeje w oczachMWKZ

Zabudowa bez większych zniszczeń przetrwała wojnę światową, jednak lata zaniedbań doprowadziły do usunięcia części wystroju elewacji i wnętrz. Po II wojnie światowej przeszła na własność Skarbu Państwa. W latach 60. mieściła się pod tym adresem hurtownia galanterii konfekcyjnej. Po 2005 roku rozebrano wolnostojącą oficynę poprzeczną.

Kamienica stanowi jeden z najstarszych przykładów zabudowy ulicy z niezwykle bogatym wystrojem architektonicznym elewacji oraz oryginalnymi elementami. Gabaryty budynku oraz charakter zabudowy są typowe dla zabudowy miejskiej z przełomu XIX i XX wieku. Elementem wyróżniającym jest dekoracja czerpiąca z architektury klasycznej, z charakterystyczną gradacją rozwiązań stylistycznych. Zróżnicowany i bogaty detal architektoniczny, wprost odnoszący się do rozwiązań historycznych - tłumaczy prof. Jakub Lewicki Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Praska kamienica w rejestrze zabytków
Kamienica przy Brzeskiej zabytkiem. Budynek przetrwał wojnę, dziś niszczeje w oczachMWKZ

Nośnikiem wartości artystycznych są wnętrza kamienicy, z wyraźnym podziałem na reprezentacyjną, główną klatkę schodową, o częściowo zachowanym neorenesansowym wystroju snycerskim z aplikacjami na policzkach schodów, oraz znacznie skromniejszymi bocznymi klatkami schodowymi w oficynach, których standard dostosowano do zamożności pierwszych mieszkańców budynku. W każdej z nich zachowały się pozostałości zabudowy w formie komórek lokatorskich. Pomimo powojennych przekształceń i modernizacji w wielu lokalach zachowały się przykłady oryginalnej stolarki drzwiowej, a w budynku głównym także supraporty oraz posadzki taflowe.

Omawiany zespół obiektów stanowi wyjątkowy, dość dobrze zachowany przykład zabudowy miejskiej z przełomu XIX/XX wieku. We wnętrzach obiektów zachowało się wiele elementów z pierwotnego wyposażenia i wystroju, dając precyzyjny obraz ówczesnej kultury materialnej i mieszkańców. Obiekty są świadectwem minionej epoki - podkreślono we wniosku Towarzystwa Przyjaciół Pragi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto