Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienica Szpitalna na placu Zamkowym w Warszawie po remoncie. Tak wygląda efekt "przed" i "po"

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Narożna kamienica Szpitalna na Starym Mieście odzyskuje swoją świetność po remoncie. Zabytkowa przeszedł generalny remont konserwatorski dwóch elewacji, odzyskując dawny blask i zachwycając swoją historyczną architekturą. Miasto udzieliło na ten cel dotacji w wysokości 272 900 zł, co stanowi blisko 80% wydatków.

Zobaczcie jak nowy kolor kamienicy pięknie koresponduje z barwą spatynowanych dachów i hełmów Starówki. To zasługa niedawno zakończonego remontu przy udziale miejskiej dotacji. Kamienica przy pl. Zamkowym 1/13 była w złym stanie. Remontowi poddano nie tylko zasolone i odpadające tynki, ale także kamienne opaski okienne i portal, elementy metalowe, takie jak kraty, a nawet obróbki blacharskie. Zielony kolor dobrano komisyjnie na podstawie badan stratygraficznych - przekazał w mediach społecznościowych Stołeczny Konserwator Zabytków.

Kamienica Szpitalna na placu Zamkowym w Warszawie po remonci...

Kamienica Szpitalna to nie tylko zwykły budynek. Jego historia sięga XVII wieku, wówczas pierwszy dom murowany w tym miejscu należał do Bractwa Miłosierdzia Szpitala Świętego Ducha - stąd potoczna nazwa budynku. Po wielu przekształceniach i rozbudowach, kamienica została zrównana z ziemią w trakcie wojny. Odbudowa kamienicy przy pl. Zamkowym 1/13, podobnej do tej jaka stała w tym miejscu przed wojną, była możliwa dzięki inwentaryzacji Starówki z 1934 roku.

Remont narożnej kamienicy przy pl. Zamkowym 1/13 to hołd dla historii Warszawy oraz staranność w ochronie dziedzictwa kulturowego. Dzięki starannemu podejściu do technologii remontowych oraz właściwościom materiałów stosowanych w powojennej odbudowie, kamienica odzyskała swój dawny blask, będąc jednym z najlepszych przykładów konserwacji zabytkowych budowli w mieście.

Niezwykle istotnym aspektem tego remontu było wykorzystanie przedwojennej dokumentacji, dzięki której możliwa była odbudowa kamienicy zgodnie z historycznymi standardami i wyglądem. Stolarka okienna wykonana z drewna dębowego, tynki wapienno-cementowe z dodatkiem pigmentów, czyli barwione w masie, oraz kolor elewacji nawiązujący do pierwotnej kolorystyki to tylko niektóre z elementów przywracających kamienicy jej dawny charakter.

Prace remontowe obejmowały nie tylko czyszczenie elewacji i wymianę uszkodzonych elementów, ale także gruntowną konserwację detali kamieniarskich oraz metaloplastyki. Dekoracje kamienne zostały odsolone, a pęknięcia w oryginalnych tynkach zagruntowane i naprawione. Nowe obróbki blacharskie wykonano z blachy miedzianej, a dekoracyjne elementy metalowe zostały poddane konserwacji i pokryte matową farbą w kolorze czarnografitowym.

Warto zaznaczyć, że miasto zaangażowało się w ten remont, udzielając znacznej dotacji w wysokości 272 900 zł, co stanowi blisko 80% wydatków na renowację dwóch elewacji tej narożnej kamienicy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto