Kamienica przy Górnośląskiej popada w ruinę. Konserwator zabytków apeluje. Jednak właściciel budynku nie chce remontu

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Jakie będą dalsze losy niszczejącej kamienicy w Śródmieściu Warszawy?
Jakie będą dalsze losy niszczejącej kamienicy w Śródmieściu Warszawy? Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków - Facebook
Kamienica przy ulicy Górnośląskiej 22 w Warszawie to budynek, który jako nieliczny bez większych uszkodzeń przetrwał czasy wojny. Obecnie obiekt ten stoi pusty i niszczeje. O przeprowadzenie prac konserwatorskich i zabezpieczenie tego miejsca zaapelował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jednak właściciel nieruchomości odwołał się od decyzji MWKZ do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jakie będą dalsze losy popadającego w ruinę śródmiejskiego budynku?

W ostatnich dniach Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał posiadaczowi zabytku przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych na terenie nieruchomości położonej przy ul. Górnośląskiej 22 w Warszawie. Chodzi głównie o zabezpieczenie budynku.

Górnośląska 22 w Warszawie. "Stan kamienicy stanowi zagrożenie"

- Mają zahamować postępujące procesy degradacji zabytku. Obecny stan zachowania oraz stan techniczny kamienicy stanowi zagrożenie dla jej chronionych prawem wartości – przekazał w mediach społecznościowych Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków prof. Jakub Lewicki.

Kamienica przy ul. Górnośląskiej 22 w Warszawie w rejestrze zabytków znajduje się od stycznia 1990 roku. Budynek został wzniesiony zgodnie z rozwijającym się ówcześnie nurtem secesji. Jak tłumaczy konserwator zabytków, obiekt powstał w technologii budownictwa tradycyjnego.

Jakie będą dalsze losy niszczejącej kamienicy w Śródmieściu Warszawy?

Kamienica przy Górnośląskiej popada w ruinę. Konserwator zab...

"Szczególną uwagę przykuwa bogaty detal architektoniczny elewacji frontowej związany z ornamentyką i rzeźbą w postaci motywów głównie roślinnych (liści kasztanowca, kwiatów słonecznika, owoców) i zwierzęcych (pawi), ale również form takich jak fryzy, ryzality, pilastry, lizeny czy wolutowe wsporniki" – tłumaczy prof. Lewicki.

Kamienica przy Górnośląskiej 22. Właściciel odwołał się od decyzji konserwatora zabytków

Od nakazu Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków właściciel nieruchomości postanowił się jednak odwołać do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Co dalej stanie się z niszczejącym zabytkiem w Śródmieściu Warszawy? Jak się okazuje o dalszych losach budynku decydować teraz będzie ministerstwo. Decyzję konserwatora zabytków poparli w sieci stołeczni aktywiści.

"Trzymamy kciuki, aby ministerstwo utrzymało w mocy nakaz, ten się uprawomocnił, a właściciel do niego zastosował" – wskazała organizacja "Kamień i co? Ratujemy warszawskie zabytki".

Kamienica przy Górnośląskiej 22 przetrwała Powstanie Warszawskie

Trzypiętrowa kamienica przy ulicy Górnośląskiej 22 w Warszawie została wybudowana w 1904 roku. Na bogatej secesyjnej oprawie fasady budynku frontowego możemy zauważyć szereg elementów zaczerpniętych ze świata flory, fauny i fantazji, chodzi m.in. o fryz z liści i owoców kasztanowca, uskrzydlone główki kobiece i oryginalną kompozycję z pęków roślinnych wokół pawia.

Pierwszym właścicielem kamienicy był Leon Breslauer, a w 1939 roku już Karol Olszowski.

W skład zabudowań wchodzą budynek frontowy, dawniej mieściło się tam osiem mieszkań o dużym metrażu oraz oficyny, które tworzyły zamknięty układ podwórza.

We wrześniu 1939 roku kamienica została nieznacznie zniszczona, ale przetrwała czasy wojny i Powstania Warszawskiego w przeciwieństwie do obiektów, które zlokalizowane były na sąsiednich działkach, z których nie zachowało się nic.

Po wojnie pierwotnie duże mieszkania, podzielono na mniejsze i rozdano je nowym lokatorom. Wówczas część budynku przekształcono na Żłobek Miejski nr 3.

Budynek, które jeszcze kilka lat temu, był zamieszkany, obecnie stoi opustoszały i niszczeje. Czy apel konserwatora zabytków okaże się skuteczny i uda się przeprowadzić remont?

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie