Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienica przy Łuckiej w Warszawie w kompletnej ruinie. Jest nowa decyzja wojewody. Co dalej z wolskim zabytkiem?

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Jest nowa decyzja wojewody w sprawie kamienicy na Woli w Warszawie.
Jest nowa decyzja wojewody w sprawie kamienicy na Woli w Warszawie. Szymon Starnawski
Zabytkowa kamienica przy ulicy Łuckiej 8 w Warszawie nadal niszczeje. Stan budynku jest fatalny, jednak właściciel lokalu, mimo nałożonych kar finansowych, nie wykonuje zleconego przez sąd remontu. Interwencję w tej sprawie podejmowały władze dzielnicy, apelując o środki finansowe na zabezpieczenie obiektu. Teraz Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński wydał decyzję w tej sprawie, odmawiając zwiększenia budżetu konserwatora na ten cel. Co dalej z popadającą w ruinę kamienicą?

Warszawskie miejsce grozy czy zabytek w kompletnej ruinie? Takie pytanie stawialiśmy w marcu tego roku, kiedy władze dzielnicy Wola w Warszawie podjęły interwencje w związku z niszczejącą kamienicą przy ulicy Łuckiej 8.

Budynek pomimo tego, że jeszcze w latach 90-tych został wpisany do rejestru zabytków, do dzisiaj niszczeje. Mowa była o remoncie i zabezpieczeniu obiektu. Zapadły decyzje. Jednak w ostatnich dniach nastąpił nagły zwrot akcji.
Jak podaje Urząd Dzielnicy Wola, Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński wbrew wcześniejszym zapowiedziom odmówił przyznania środków na zabezpieczenie obiektu, o które wnioskował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Co dalej z najstarszą czynszówką na Woli?

Kamienica przy ulicy Łuckiej 8 znajduje się w rękach prywatnych od 2016 roku. Ostatni lokatorzy opuścili to miejsce jeszcze w 2011 roku ze względu na fatalny stan budynku. Przed zmianą własciciela 2016 roku pod tym adresem miała miejsce seria pożarów. Znaczna część obiektu została strawiona przez ogień. Sprawców podpaleń nigdy nie ujęto.

Jest nowa decyzja wojewody w sprawie kamienicy na Woli w Warszawie.

Kamienica przy Łuckiej w Warszawie w kompletnej ruinie. Jest...

W ubiegłym roku Mazowiecki Konserwator Zabytków prof. Jakub Lewicki nałożył na właściciela budynku maksymalną karę grzywny w wysokości 50 tys. zł. Była to reakcja na brak działań prowadzących do zabezpieczenia obiektu, którego krucha konstrukcja grozi zawaleniem. Nie była to pierwsza grzywna nałożona w sprawie Łuckiej 8. Kara jednak nie przyniosła rezultatu. Właściciel zabytku nie wykonuje decyzji sądu, przez co budynek niszczeje z dnia na dzień.

Interwencję podjął burmistrz Woli, Krzysztof Strzałkowski, który zwrócił się do Wojewody Mazowieckiego, aby ten zabezpieczył środki finansowe na zabezpieczenie obiektu. Teraz władze dzielnicy poinformowały, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom wojewoda odmówił zwiększenia budżetu konserwatora na wykonanie tego zadania.

- To niezrozumiała i wręcz kuriozalna decyzja, bo zapewnienia były zupełnie inne – powiedział Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Wiemy, że w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim nastąpiła zmiana personalna na najwyższym szczeblu, ale chciałbym się dowiedzieć, co takiego się stało, że następca Konstantego Radziwiłła zmienił stanowisko w tej sprawie o 180 stopni – dodał.

Kamienica przy ulicy Łuckiej przetrwała Powstanie Warszawskie

Przypomnijmy, że chodzi o zabytkową kamienicę Abrama Włodawera. Historia tego miejsca sięga lat 70. XIX wieku. Budynek ten znajduje się tuż obok ulicy Żelaznej i Towarowej na warszawskiej Woli. Jest to niewątpliwie najstarszy zabytek tej dzielnicy.

Kamienicę przy ulicy Łuckiej 8 zbudowano w 1878 roku. Od tego czasu budynek przetrwał II wojnę światową i Powstanie Warszawskie. Po wojnie mieściły się tam mieszkania komunalne. Jeszcze w roku 1992 wolska kamienica została wpisana do rejestru zabytków.

Kamienica przy ulicy Łuckiej 8 w Warszawie
Jest nowa decyzja wojewody w sprawie kamienicy na Woli w Warszawie. Szymon Starnawski
Kamienica przy ulicy Łuckiej 8 w Warszawie
Jest nowa decyzja wojewody w sprawie kamienicy na Woli w Warszawie. Szymon Starnawski
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto