Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienica przy Rondzie ONZ z nowym dachem. Kiedy wrócą do niej mieszkańcy?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Wśród nowoczesnych biurowców i wysokościowców na Twardej 28 stoi wiekowa kamienica. Teraz wyremontowano jej dach, żeby budynek przestał niszczeć. Potencjalna odbudowa całości pochłonie jednak znacznie więcej, ale pojawił się plan jak doprowadzić budynek znowu do stanu użyteczności.

Remont dachu kamienicy Lejba Osmosa kosztował niemal 300 tysięcy złotych. Jak informuje zastępca burmistrza Woli prace związane z demontażem dachu, uzupełnieniem ścian, deskowaniem wraz z pokryciem papą, obróbkami i rynnami kosztowały łącznie 282 200 złotych. Dzięki zdjęciom ze stycznia tego roku możemy porównać efekt.

Kamienica przy Rondzie ONZ z nowym dachem. Kiedy wrócą do ni...

Jednak to dopiero początek zmian, żeby na nowo adres Twarda 28 mógł pełnić funkcje mieszkalne. Do tego potrzebne jest znacznie więcej nakładów finansowych. Niech świadczy o tym, że według wyliczeń trzy razy mniej kosztuje wybudowanie nowego budynku. Na Woli znajduje się jednak wiele starych kamienic, których dzielnica nie chce wyburzać.

Podobnego zdania są mieszkańcy, także nasi czytelnicy, którzy podkreślają, że miasto powinno odświeżać stare budownictwo i przywracać je mieszkańcom stolicy. Dlatego władzom Woli także zależy na odzyskiwaniu budynków dla mieszkańców. Burmistrz Woli, Krzysztof Strzałkowski, mówi, że nawet 1000 rodzin mogłoby zamieszkać w centrum dzięki rewitalizacjom. Więcej rodzin w centrum to mniej dojazdów i czystsze powietrze, podkreśla.

Teraz może pojawić się na to szansa. Miałby nią być Krajowy Plan Odbudowy

Oprócz rewitalizacji zabytków, burmistrz Woli w porozumieniu ze swoim odpowiednikiem ze Śródmieścia, wpadli na pomysł, żeby właśnie odnowić budynki mieszkalne. Wiele z nich to także budynki wręcz zabytkowe i świadkowie historii. Zgodnie z przedstawionymi szacunkami, aby wspomniane 1000 rodzin mogło zamieszkać w centrum miasta konieczne byłoby zainwestowanie 525 milionów złotych w 26 budynków.

Stworzyłoby to także sporą liczbę mieszkań komunalnych np. dla młodych wkraczających na rynek pracy. Władze dzielnic podkreślają, że to sumy i tak mniejsze niż to ile rząd chce poświęcić na odbudowę Pałacu Saskiego. Czy to się uda? Odbudowa Pałacu Saskiego była już wielokrotnie odsuwana, więc niewykluczone, a może, przy tym jak wiele środków otrzymać ma Polska, udałoby się zrealizować obie te inwestycje?

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto