Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienne poidełko w Parku Żeromskiego otrzyma drugie życie. Będzie wyglądać jak przed wojną

Redakcja
Historyczne poidełko w Parku Żeromskiego otrzyma nowe życie. Renowacja obiektu to zwycięski projekt w Budżecie Obywatelskim na rok 2022. Poidełko zostało wybudowane w 1936 r. wg wzoru Stanisława Bukowińskiego. Po wojennym zniszczeniu ponownie zyska oryginalny wygląd. Szczegóły w tekście poniżej.

Historyczne poidełko w Parku Żeromskiego

To już pewne. Historyczne poidełko w Parku Żeromskiego zostanie wyremontowane. Zyska ono oryginalny kształt z okresu międzywojennego. Zdrój w nowej odsłonie wzbogaci przestrzeń zabytkowego parku o utraconą formę rzeźbiarską. Dołączy również do zbioru innych ciekawych obiektów tej kategorii na mapie stolicy. Prace zostaną zaplanowane na podstawie zachowanych materiałów źródłowych, w tym projektu, nielicznych fotografii obiektu oraz innych dostępnych przekazów, w celu jak najwierniejszego oddania wyglądu i formy pierwotnej. Koszt prac to niecałe 300 tys. zł.

Dostępne dla mieszkańców

Poidełko będzie obiektem ogólnodostępnym - znajduje się na terenie parku miejskiego, z którego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy stolicy. - Tak jak dawniej, będzie stanowił oryginalną dekorację, pełniącą równocześnie funkcję pijalni wody. Dotychczasową pijkę należy zdemontować lub przenieść w inne miejsce w Warszawie - argumentuje mieszkanka Warszawy, która zgłosiła pomysł do Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok.

Jak podkreśla autorka pomysłu, w roku 1936 na terenie Warszawy postawiono wiele poidełek aby uczcić 50-cio lecie przedsiębiorstwa Wodociągi Warszawskie. Większość posiadała dobrze znaną formę, jak choćby z Ogrodu Saskiego, Parku Praskiego czy Ujazdowskiego. Jednak przynajmniej trzy z nich były zupełnie wyjątkowe. Miały formę obelisku zwieńczonego żeliwną misą.

- Dwa, choć nieco zmienione, zachowały się do dziś - na skwerze Grotowskiego i w Parku Sowińskiego. Trzecie, które zlokalizowane było na terenie Parku Żeromskiego, niestety nie przetrwało wojennej zawieruchy - pisze mieszkanka. I dodaje, że w późniejszych czasach zastąpiono je pijką o uproszczonej formie, na wzór pijek zachowanych w innych warszawskich parkach.

Zobaczcie też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto