Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kanonizacja Jana Pała II. Warszawa świętuje kanonizację papiezy [ZDJĘCIA]

Redakcja
Transmisje uroczystości z Watykanu, msze, wystawy, piknik rodzinny – w ten sposób warszawiacy świętują kanonizacje Jana Pawła II i Jana XXIII. Uroczystości w Warszawie rozpoczęły się o 9.00 mszą w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

W Warszawie - na pl. Piłsudskiego i przed wilanowską Świątynią Opatrzności Bożej kilka tysięcy wiernych wspólnie modli się i ogląda na telebimach transmisję kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. W tłumie powiewają polskie i papieskie flagi.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXII. Uroczystości w Warszawie

Obchody kanonizacji rozpoczęły się o godz. 9 mszą św. w Panteonie Wielkich Polaków - dolnej części Świątyni Opatrzności Bożej. Część osób zrezygnowała z udziału w eucharystii, by zająć najlepsze miejsca przed telebimem obok świątyni, na którym od godz. 10 rozpoczęła się transmisja uroczystości kanonizacyjnych z Rzymu.

Wierni licznie zbierali się też od rana na pl. Piłsudskiego. Przed tablicą upamiętniającą papieską mszę św. z 1979 r. ustawiono kwiaty, a przed krzyżem - zapalono znicze. Transmisje mszy św. kanonizacyjnej można tu oglądać na dwóch telebimach.

Wśród wiernych uczestniczących w obu uroczystościach jest wiele osób starszych oraz rodzin z dziećmi. Powiewają flagi polskie i papieskie. Wierni zgromadzeni na pl. Piłsudskiego ogłoszenie papieży świętymi przyjęli brawami.

"Dzisiejsze wydarzenie jest wydarzeniem epokowym, być może nawet na skalę tysiąclecia. Myślę, że zostanie ono zapamiętane przez następne pokolenia, a my mamy radość w nich uczestniczyć" - powiedział pan Krzysztof, który przyszedł do Świątyni Opatrzności Bożej wraz z żoną i trójką dzieci.

"Przyszłam tu, bo bardzo cenię Jana Pawła II. Byłam na transmisji z beatyfikacji i teraz przyszłam znów" - powiedziała 68-letnia pani Alina z Warszawy, który przyszła na Pl. Piłsudskiego. "Jestem Polką, katoliczką, to jest mój obowiązek. Chciałam tu być ze wszystkimi" - zaznaczyła 40-letnia pani Iwona. "Od samego początku Jan Paweł II był dla mnie świętym, nawet bez kanonizacji" - dodała.

Przed rozpoczęciem transmisji na Pl. Piłsudskiego warszawski biskup pomocniczy Rafał Markowski i dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Norbert Szczepański złożyli przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec taki sam, jaki złożył tam papież w 1979 r.

Uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej

Do oglądania uroczystości kanonizacyjnych w Wilanowie zachęcał wcześniej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. "Bardzo ważną rzeczą jest, w jaki sposób człowiek uczestniczy w wydarzeniach i obrzędach, zwłaszcza natury religijnej. Można to robić u siebie w domu, w fotelu, ale jest to inna jakość uczestnictwa (...). Oglądając w dużej grupie wydarzenia z Rzymu, mamy zapewniony wspólnotowy wymiar uczestnictwa w kanonizacji" - mówił w środę na konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenia w stolicy.

Poza transmisją uroczystości kanonizacyjnych i wspólnymi modlitwami na Błoniach Wilanowskich zaplanowano też wiele atrakcji. Ok. 12.30 w pobliżu świątyni zacznie działać miasteczko dla dzieci. Rodziny będą mogły wziąć udział w grze "Wszyscy jedziemy do Rzymu". Jej uczestnicy wyruszą w podróż "ciuchcią papieską" do symbolicznego Rzymu; tam zobaczą labirynt, w którym będą mogli poznać wymiary świętości Jana Pawła II. Głównymi motywami w zabawie będą: modlitwa, praca, człowiek i świat.

Po południu na telebimach wyświetlane będą filmy poświęcone Janowi Pawłowi II, m.in. "Pielgrzym", "Wujek", "Szukałem Was". Będzie też można zobaczyć, co do tej pory zostało zrobione w Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego. Dla dzieci przygotowano gry i zabawy oraz przedstawienia teatralne wystawiane przez młodzież gimnazjalną.

O godz. 13.30 rozpocznie się msza św. dziękczynna za kanonizację, którą poprowadzi biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Józef Górzyński. Od godz. 15 będzie można zwiedzać Panteon Wielkich Polaków, w którym znajduje się wierna replika miejsca spoczynku papieża w Grotach Watykańskich. W symbolicznym grobie Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej złożono podczas jego budowy białą chustę, którą w dniu śmierci - 2 kwietnia 2005 r. - ocierano twarz papieża.

Uroczystości w pobliżu Świątyni Opatrzności mają potrwać do godz. 18.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto