Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

2 kwietnia 2005 roku zmarł Jan Paweł II. Przypominamy pielgrzymki Ojca Świętego do Warszawy

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Spotkanie papieża Jana Pawła II z władzami PRL w Belwederze. Na pierwszym planie widoczny Jan Paweł II wygłaszający przemówienie. Na dalszym planie widoczni hierarchowie kościelni: prefekt Domu Papieskiego, bp Jacques Martin (1. z prawej), abp Eduardo Martinez Somalo (3. z prawej), abp Luigi Poggi (4. z prawej) sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Bronisław Dąbrowski (8. z prawej), prałat antykamery papieskiej, ks. Juliusz Paetz (9. z prawej). 1979 rok
Spotkanie papieża Jana Pawła II z władzami PRL w Belwederze. Na pierwszym planie widoczny Jan Paweł II wygłaszający przemówienie. Na dalszym planie widoczni hierarchowie kościelni: prefekt Domu Papieskiego, bp Jacques Martin (1. z prawej), abp Eduardo Martinez Somalo (3. z prawej), abp Luigi Poggi (4. z prawej) sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Bronisław Dąbrowski (8. z prawej), prałat antykamery papieskiej, ks. Juliusz Paetz (9. z prawej). 1979 rok Narodowe Archiwum Cyfrowe
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w wieku 84 lat. Jego pontyfikat był trzecim najdłuższym pontyfikatem w historii. Ponadto Ojciec Święty był jednym z najwięcej pielgrzymujących Papieży - odwiedził wszystkie zamieszkane kontynenty, w tym oczywiście kilka razy przyleciał do Polski. Z okazji 19. rocznicy śmierci Jana Pawła II publikujemy kilkanaście mało znanych zdjęć z pielgrzymek Ojca Świętego do Warszawy. Kliknijcie w zdjęcie, aby przejść do galerii.

Mija 15 lat od śmierci Jana Pawła II. 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 zmarł Karol Wojtyła. Jego pontyfikat rozpoczął się 16 października 1978 roku i był trzecim co do długości w historii papiestwa - zaraz po św. Piotrze i Piusie IX. Warto podkreślić, że Jan Paweł II był pierwszym papieżem Słowianinem.

Spotkanie papieża Jana Pawła II z władzami PRL w Belwederze. Na pierwszym planie widoczny Jan Paweł II wygłaszający przemówienie. Na dalszym planie widoczni hierarchowie kościelni: prefekt Domu Papieskiego, bp Jacques Martin (1. z prawej), abp Eduardo Martinez Somalo (3. z prawej), abp Luigi Poggi (4. z prawej) sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Bronisław Dąbrowski (8. z prawej), prałat antykamery papieskiej, ks. Juliusz Paetz (9. z prawej). 1979 rok

2 kwietnia 2005 roku zmarł Jan Paweł II. Przypominamy pielgr...

Jan Paweł II - pielgrzymki do Polski

Papież odwiedził 129 krajów, przebywając ponad 1,6 miliona kilometrów. Z całą pewnością można stwierdzić, że był jednym z najwięcej pielgrzymujących Papieży w historii. Karol Wojtyła jako papież pielgrzymował do Polski aż 8 razy. Oto lata, w których Ojciec Święty odwiedzał nasz kraj:

  • I pielgrzymka: 2-10 czerwca 1979 - to właśnie podczas tej pielgrzymki na na pl. Zwycięstwa w Warszawie padły słynne później słowa: ''Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!''
  • II pielgrzymka: 16-23 czerwca 1983
  • III pielgrzymka: 8-14 czerwca 1987
  • IV pielgrzymka: 1-9 czerwca i 13-20 sierpnia 1991 - pielgrzymka przebiegała w 2 etapach. Stolicę Papież odwiedził w pierwszym etapie podróży apostolskiej (8 i 9 czerwca).
  • V pielgrzymka: 22 maja 1995
  • VI pielgrzymka: 31 maja – 10 czerwca 1997
  • VII pielgrzymka: 5-17 czerwca 1999
  • VIII pielgrzymka: 16-19 sierpnia 2002

Jan Paweł II
Powitanie papieża Jana Pawła II na lotnisku Okęcie w Warszawie rozpoczynające III pielgrzymkę do Polski.
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Nie...

Jan Paweł II - śmierć

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37. Wiadomość o śmierci papieża ogłosił arcybiskup Leonardo Sandri słowami:

Najdrożsi bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca.

W mszy pogrzebowej 8 kwietnia na placu Świętego Piotra uczestniczyło kilkaset tysięcy osób, wśród nich około 300 tysięcy Polaków. Obecni byli szefowie państw i rządów oraz koronowane głowy i przywódcy religijni z całego świata.

Święty Jan Paweł II

Jan Paweł II został świętym 27 kwietnia 2014 roku. Ogłosił to papież Franciszek. W uroczystościach w Watykanie wzięło udział setki tysięcy wiernych z całego świata. Za cud potrzebny do kanonizacji Jana Pawła II uznano historię Floribeth Mory Diaz. Kobieta miała nieoperacyjnego tętniaka mózgu, lekarze dawali jej kilka tygodni życia. W dniu beatyfikacji Jana Pawła II usłyszała głos mówiący „Wstań, nie bój się” i w niewytłumaczalny z medycznego punktu widzenia sposób wróciła do zdrowia.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto