Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karp w jacuzzi!!

makarena
makarena
Internet
Prawie wszystko o karpiu

KARP W JACUZZI ?
Do świąt pozostało tylko kilka dni, pora więc pomyśleć o tym, czym zapełnić tradycyjny polski stół. Jedną z potraw, która od wieków gości na wigilijno – świątecznych stołach jest karp. Są i inne gatunki ryb, lecz wg danych ankietowych ok. 73% rodaków wybiera właśnie karpia, pozostałe to pstrąg, łosoś, troć, sandacz, tołpyga, ryby morskie, śladowo leszcz, ewentualnie szczupak. Brak natomiast amatorów chińszczyzny w postaci bardzo w hipermarketach reklamowanej przesławnej pangi. Na okres świąt o mintaju i tilapii całkowicie zapominamy. Śledzia spożywamy sporo, najwięcej w wigilię i to w bardzo różnych smakowo-dekoracyjnych postaciach. Natomiast śledzik w occie szczególnie w drugi dzień świat, robi prawdziwą furorę.
Wiosną 2010 roku weszła w życie znowelizowana ustawa o ochronie zwierząt, z zapisów której wynika, że każdy kto kupi karpia żywego z zamiarem przetrzymania go w domowej wannie, będzie działał nielegalnie i może zostać ukarany. O ile w roku ubiegłym zapisy ustawy traktowano z przymrużeniem oka, to obecnie wigilijni tradycjonaliści mogą zapełnić wszystkie polskie areszty, ba - nawet bożonarodzeniowe święta spędzić w wiezieniu. Takie rygorystyczne zalecenia 30 listopada przesłał Prokurator Generalny RP do podległych jednostek w terenie. Tak więc, zakup tradycyjnego karpia może nie być taki prosty.
Pan prokurator Seremet śledczym stawia sprawę jasno: niewłaściwy transport lub przetrzymywanie ryb to znęcanie się nad zwierzętami, a jeśli działania te doprowadzą do ich zgonu, to "zakwalifikowane zostać muszą jako niehumanitarne zabijanie zwierząt". Zwraca przy tym uwagę, że niehumanitarne zabijanie zwierząt lub znęcanie się nad nimi jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do roku, a gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem, do lat dwóch. Jednocześnie przypomina, że w perspektywie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia dochodzi do zwiększonej ilości zdarzeń mogących wyczerpywać znamiona przestępstw bezprawnego uśmiercania zwierząt lub znęcania się nad nimi", w szczególności w związku ze świąteczną tradycją kupowania żywych ryb na wieczerzę wigilijną".
"Wigilia znęcania nie usprawiedliwia" 
Szef prokuratury upomina swoich podwładnych podkreślając, że Prokuratura Generalna wykryła "nieprawidłowości w toku prowadzenia takich spraw". Zaznacza, że argumenty tłumaczące, że "świąteczna tradycja wieczoru wigilijnego usprawiedliwia w tym wyjątkowym okresie wszelkie niehumanitarne traktowanie zwierząt" są niedopuszczalne.
Karp w wannie nielegalnie!!!
Ryba ma już specjalną prawną ochronę i liczne „przywileje". Skoro taki ustawowy zapis wymyślono to najodpowiedniejszym miejscem , nie grożącym żadną prawną konsekwencją, pozostaje jaccuzi. Tradycyjna wanna odpada, bo woda nie jest odpowiednio napowietrzona i nie daje tyle bąbelków, co azjatycki wynalazek. Żywy karp nie może przebywać w zbyt małym baseniku, nie może być przenoszony w foliowej reklamówce, a jedyną metodą uśmiercania ryby pozostaje uderzenie w głowę. Warunki w jakich karpie są sprzedawane, od tego roku podlegają kontroli powiatowych lekarzy weterynarii, którzy mają obowiązek monitorowania całej karpiowej „drogi krzyżowej", od hodowcy do mieszkania. Ryby, w tym karp, wpisane zostały na listę tzw. pozostałych zwierząt, których ustawowe przepisy dotyczą, co pozostaje z prawnym określeniem zasad ich przechowywania, sprzedaży i uśmiercania.                                                       

KARPIA W GŁOWĘ NIE PUBLICZNIE I NIE PRZY DZIECIACH.
Według nowych przepisów unieruchamianie, ogłuszanie, wykrwawianie lub uśmiercanie karpi musi odbywać się w warunkach jakie obowiązują w przypadku uśmiercania innych kręgowców. Zabić karpia można jedynie poprzez uderzenie w głowę. Bezwzględnie nie może odbywać się to przy dzieciach i w miejscach nie osłoniętych. W punktach sprzedaży winny zostać wydzielone specjalne miejsca, gdzie ryba zostanie zabita i patroszona. Ustawodawca poszedł jeszcze dalej i określił kto ma prawo tym się zajmować. Może to być osoba po ukończeniu 18 lat, posiadająca wykształcenie minimum zasadnicze zawodowe.
NIE KUPUJ KARPIA W WORKU
Jeśli ktoś chce samodzielnie, tradycyjnie utłuc karpia, może go kupić i przenieść do domu. Przenoszenie żywego karpia do domu w zwykłej foliówce wypełnionej wodą, może być karalne. Tradycjonalista musi do sklepu przyjść z ... wiadrem! Niektóre placówki handlowe takie małe, duże i bardzo kolorowe wiaderka oferują. Służby weterynaryjne, które mają obowiązek kontroli w placówkach sprzedaży ryb, będą miały sprzymierzeńców w osobach „domorosłych paparazzi", zamierzających w okresie przedświątecznym filmować i fotografować to co się dzieje w punktach sprzedaży oraz transport żywych ryb, od hodowcy do mieszkania!Na You Tube przedstawiana jest scenka, gdzie tysiące karpi stłoczonych w małym basenie z powierzchni wody usiłuje łapać powietrze. Na górze widać tylko silne, dorosłe osobniki. Te małe, tam na dole, nie mają żadnej szansy złapać łyka zbawczego tlenu. Następnie pakowane są do reklamówki, nawet po kilka sztuk, bez kropli wody. Karp w torbie foliowej cierpi, dusi się i umiera powoli. Co niektórzy twierdzą, że tak oto powstaje nowa postać wigilijnej potrawy „karp duszony po polsku". Gdy skontaktowałem się z wieloma wędkarzami chcąc poznać ich zdanie, jeden z nich powiedział „bez przesady, ostrygi czy raki mają jeszcze gorzej". I co? I nic!
O KARPIU
Karp jako gatunek powstał na drodze naturalnej poliploidyzacji (zwielokrotnienie liczby chromosomów w jądrze komórkowym) kilkanaście milionów lat temu, w okolicach Morza Kaspijskiego. Najwcześniej został udomowiony w Chinach ( V w p.n.e.). W Europie, pierwsze wzmianki o nim pochodzą z roku 350 p.n.e. i była to pierwsza ryba hodowana w sztucznych stawach zakładanych przy klasztorach, szczególnie w majątkach klasztornych Belgii, Francji i Niemiec. Do Polski karp trafił na początku XIII wieku i obecnie stanowi połowę odławianych ryb słodkowodnych. Jest kilka odmian karpia. Do najbardziej rozpowszechnionych na naszych wodach należą:1. Lustrzeń, karp królewski ( dawniej karp galicyjski) – odmiana wyhodowana w Polsce , w Kaniowie ( rząd dużych łusek wzdłuż linii bocznej i w okolicach głowy).2. Karp pełnołuski, sazan, karp dziki.3. Karp bezłuski ( golec)4. Karp koi, ozdobna odmiana w wielu wariantach ubarwienia, hodowana w zbiornikach przydomowych, sadzawkach i oczkach ogródkowych. Pochodzi z Japonii.5. Karp zatorski, unikalna odmiana lokalna
Karp przez wędkarzy uważany jest za rybę bardzo waleczną, przebiegłą, podejrzliwą o dużej płochliwości. W wielu krajach uchodzi za szkodnika. W Polsce stanowi ponad 70% zarybień wód zamkniętych. Budzi to duże kontrowersje , gdyż karp jest gatunkiem obcym dla naszej ichtiofauny i ma niekorzystny wpływ na zbiorniki, do których jest wpuszczany (zamulenie wody). W polskiej tradycji smażone mięso karpia lub gotowane i podawane w słodkim sosie jest jedną z potraw wigilijnych.
W naturalnych warunkach karp osiąga 1 m długości i masę 30 – 40 kilogramów. Rekord świata w połowie karpia wynosi 40.20 kilograma. Okaz miał 120 cm długości i został złowiony podczas dwutygodniowej zasiadki na francuskim jeziorze Rainbow. Jezioro jest „mekką" karpiarzy z całego świata. Miejsca wokół jeziora są limitowane i losowane. Na dobre stanowisko trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Polski rekord wynosi 36.80 kg, a złowiony został na kulkę proteinową o zapachu truskawki w zbiorniku elektrowni Rybnik.
Karp jest rybą prawie wszystkożerną. Na jeziorze w Rosnowie były przypadki złowienie karpi na spinning. Trudno określić co stanowi najlepsza przynętę. Może to być tradycyjna rosówka, pęczek gnojaczków lub białych robaków, kukurydza, gotowane ziemniaki lub groch. Zawodowi karpiarze (zawsze wypuszczają złowioną rybę) łowią na kulki proteinowe o wielu smakach i zapachach. Najlepsze prawdopodobnie mają smak owocowy (np. truskawka). Metoda jaką się posługują zwie się „włosową". Polega to na tym, że przy nasadzie karpiowego haczyka wiążę się cieniutką żyłkę (tzw. włos) o długości 2-5 cm, na który nawleka się (nanizuje) specjalną igłą kulki proteinowe.
Karp, ryba bystra i bardzo ostrożna, podpływając do tak ułożonej na dnie zanęty, widzi przede wszystkim haczyk, którego (jak każda inna ryba) nie cierpi. Widzi także i dodatkowo czuje zapach leżącej obok haczyka smakowitej kulki proteinowej. Co wybierze? Oczywiście kulkę , którą z mocą odkurzacza wciąga do otworu gębowego a wraz z nią ten paskudny, niby obok leżący haczyk.
PRZEPIS NA WIGILIJNEGO KARPIA
Przepisów na wigilijnego karpia jest tyle, ile gospodyń domowych w Polsce. Każdy coś od siebie dodaje, często eksperymentuje, by zrobić coś niezwykłego, jedynego w swoim rodzaju, po prostu zachwycić innych. Podam przepis na karpia pieczonego, który przyrządził na moje pożegnanie z wojskiem syn Mateusz, będący wówczas uczniem technikum gastronomicznego. Karp na stole prezentował się znakomicie. Farsz był o smaku migdałów z dodatkiem natki pietruszki.
Składniki:1. karp 1.5 – 2.5 kg2. 1 duża bułka,3. 1 cytryna4. Garść suszonych grzybów lub 25-30 dkg podsmażonych pieczarek,5. Opakowanie płatków migdałowych6. Pół kostki masła7. 1 jajko8. Duży pęczek natki pietruszki9. Mleko, sól, pieprz
Karpia oskrobać, rozpłatać, wypatroszyć, pozostawiając głowę z której usunąć skrzela i oczy. Tuszkę obficie skropić cytryną. Pozostawić na 1.5 godziny. Grzyby obgotować, posiekać lub drobno zemleć. Oddzielić żółtko od białka. Żółtko utrzeć z 1/3 ilości masła, na dobrze wyrobioną masę. Bułkę po namoczeniu w mleku odcisnąć i połączyć z pozostałymi składnikami tj. grzybami i masa żółtkową.Do tego dodać płatki oraz posiekaną natkę pietruszki. Farsz przyprawić solą i pieprzem, tak, by był pikantny. Na koniec dodać ubite na pianę białko, dokładnie i delikatnie mieszając. Rybę napełnić farszem i zaszyć. Blaszkę lub brytfannę wysmarować pozostałym masłem, włożyć do nagrzanego (do200 stopni) piekarnika i piec przez 50-60 minut. W trakcie pieczenia często polewać masłem. Smacznego.
PS.

Informacje o tym, co dzieje się w wędkarskim światku, jak zostać wędkarzem, gdzie otrzymać kartę wędkarską i wykupić składki wędkarskie, ukazują się na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Wędkarskiego Klubu Sportowego „Jurmen" – www.jurmen.com.pl 

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto