MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Karty plastikowe z baterią, klawiaturą i nawigatorem

BS
Wygoda i bezpieczeństwo - to mają nam zapewnić plastikowe pieniądze, jakie nosimy w swoich portfelach.

Polacy mają już prawie 21 milionów różnego rodzaju kart. Odbywająca się właśnie w Paryżu impreza poświęcona nowoczesnym kartom płatniczym i systemom płatności pokazuje, że będziemy wymieniać talię kart szybciej, niż myśleliśmy. Któż bowiem nie chciałby mieć karty wydawanej od ręki, z lokalizatorem Google, wysyłającej SMS o transakcjach?

Gotówka jest wciąż używana w 80 proc. wszystkich transakcji w Europie. Jednak aż 90 proc. transakcji z zapłatą pieniędzmi nie przekracza równowartości 15 euro. Właśnie to spowodowało, że pojawiły się specjalne karty do płacenia za zakupy o niskiej wartości. Zajmuje nam to mniej niż sekundę - tyle, ile potrzeba do zbliżenia karty na odległość około 4 cm do specjalnego czytnika, bez konieczności składania podpisu czy też wprowadzania kodu PIN. Jeśli wartość transakcji przekracza wartość 20 euro, ta sama karta jest używana do standardowej transakcji z kodem PIN. Rewolucyjne zastosowania kart zbliżeniowych, cenione zwłaszcza przez ludzi młodych na wyższych uczelniach, w transporcie miejskim, na stadionach, w kioskach powoduje, że w 2010 roku liczba zbliżeniowych kart Visa ulegnie podwojeniu z dzisiejszych 6 do 12 milionów!

- Programy zbliżeniowe Visa Europe są już dziś realizowane w Wielkiej Brytanii, Turcji, Polsce, we Włoszech i w Szwajcarii, do tego dochodzą programy pilotażowe w Hiszpanii, Francji i Niemczech - wylicza Maciej Gajewski, rzecznik Visa w Polsce.

Czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości po wydawcach kart? Konferencja Cartes and Identification 2009 w Paryżu pokazuje, że główny nacisk został położony na innowacje zapewniające posiadaczom kart komfort w płatnościach i pewność, że są one bezpieczne.

Pokazano tam także najnowsze osiągnięcia z całego świata. Prym wiodą płatności komórkowe, internetowe, zbliżeniowe.

- W tym roku pokazujemy w Paryżu, jak rodzi i rozwija się rewolucja zbliżeniowa i jak jej częścią stają się płatności za przejazdy w komunikacji miejskiej i zakupy w automatach - mówi Sandra Alzetta, wiceprezes i szefowa do spraw innowacji w koncernie Visa Europe.

Niebawem powszechne stanie się wysyłanie w czasie rzeczywistym SMS-owego powiadomienia o danych transakcji i saldzie konta karty. Umożliwi nam to kontrolę wydatków i zapobiegnie użyciu karty przez osobę nieuprawnioną. Nie będzie potrzebna talia kart - wystarczy jedna, która połączy funkcję debetową i kredytową.

Nie będziemy też czekać na nią tygodniami. Karty będą wydawane od ręki w samoobsługowych kioskach, które można zainstalować w miejscach często odwiedzanych, na przykład w bankach czy na lotniskach.

W takim urządzeniu będzie można też doładować konto płatności komórkowych. Nowością pokazaną w Paryżu była również karta wyposażona w baterię o 3-letnim działaniu, klawiaturkę i ekran. Wprowadzając kod PIN na odwrocie karty, można tworzyć bezpieczne jednorazowe hasła dla zakupów w sklepach internetowych i dla transakcji niewymagających fizycznej naszej obecności. Visa zapowiada, że wprowadzi ją już w przyszłym roku.

Inna z kolei będzie pozwalała skorzystać z różnych usług, w tym z lokalizatora Google. Dzięki temu będzie można poznać położenie najbliższych sklepów, z których otrzymamy na komórkę ofertę, a także poznamy położenie interesującego nas bankomatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto