Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kina studyjne w Warszawie na skraju bankructwa. "Przedłużenie lockdownu doprowadzi do upadku małych kin"

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Łukasz Kaczanowski/archiwum
7 listopada, po raz drugi w tym roku instytucje kultury zostały całkowicie zamknięte. To wielki cios dla branży kinowej, a szczególnie dla niezależnych kin studyjnych. Już teraz właściciele stoją na skraju bankructwa. Jaka przyszłość czeka niezależne kina w Warszawie? Szczegóły w tekście poniżej.

Kina studyjne nad przepaścią

Od 7 listopada nie funkcjonują muzea, kina i teatry. Podobnie jak wiosną, teraz też trudno przewidzieć, ile potrwa lockdown kultury. Warszawskie kina studyjne stoją nad przepaścią. Większość z nich jest na skraju bankructwa. - Nie możemy prowadzić naszej działalności, a wciąż mamy koszty stałe, opłaty, pensje pracowników, itd. - mówi nam Jakub Gutek z Kina Muranów. I dodaje, że kino otrzymało pomoc od rządu z pierwszej "tarczy", ale z niecierpliwością czeka na kolejne wsparcie, aby móc utrzymać zespół.

Druga fala koronawirusa jak wyrocznia

Informacja o kolejnym lockdownie kultury była dla właścicieli kin studyjnych ciosem prosto w serce. - Listopadowa wiadomość o zamknięciu kina Wisła była dla nas bardzo trudna do przyjęcia. Nasza sytuacja finansowa uległa znacznemu pogorszeniu - mówi Iwona Ciesielska z Kina Wisła. Jest to jedno z najstarszych kin w Warszawie, w dużej mierze odwiedzane przez seniorów.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że już po pierwszym lockdownie frekwencja wyraźnie spadła. W kinie Muranów była o 50 proc. niższa niż w tym samym okresie, rok temu. Trzeba jednak pamiętać, że wprowadzone zostały istotne ograniczenia liczby miejsc w salach kinowych: najpierw do 50 proc. a potem jedynie do 25 proc.

Jeszcze gorzej było w Kinie Luna. Tam frekwencja po wiosennych obostrzeniach kształtowała się mniej więcej na poziomie 30 proc. - Główną obawą właścicieli kin studyjnych jest przedłużenie lockdownu, co może zaważyć na ewentualnym zawieszeniu działalności poszczególnych kin - mówi Magdalena Borguss z Kina Luna w Warszawie.

Brak wsparcia od miasta

Dla niektórych kin ogromnym wsparciem jest tymczasowa obniżka czynszu, która zmniejszyła się wprost proporcjonalnie do obniżenia obrotów. Jest to jeden z największych kosztów stałych. Niestety nie wszystkie placówki mogły liczyć na takie wsparcie. - Nasze kino jest prowadzone przez prywatną spółkę, która nie otrzymuje żadnej pomocy od miasta. Pomimo tego, że kino jest zamknięte, nie jesteśmy zwolnieni z opłat za czynsz - mówi Magdalena Borgus z Kina Luna w Warszawie. I dodaje, że częściową obniżkę czynszu udało wynegocjować się jedynie podczas wiosennego lockdownu. Teraz już nie ma o tym mowy.

- Powrót kina do pracy, do odbudowania tego co było w poprzednich latach będzie bardzo trudny. Przed nami bardzo niepewne czasy - mówi IIwona Ciesielska z Kina Wisła.

Legendarne kino zawiesza działalność

Niestety słyszymy już o przypadkach kin, które są w kryzysowej sytuacji. Legendarna Kinoteka w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie całkowicie zawiesiła swoją działalność. Nie wiadomo, czy po kryzysie powróci do normalnego funkcjonowania. ,,Podlegająca miastu spółka, która wynajmuje powierzchnię pod działanie Kinoteki, mimo licznych próśb i wyjątkowości sytuacji, nie zdecydowała się umorzyć lub zmniejszyć czynszu, który podczas pandemii, a zwłaszcza ustawowego zamknięcia kin, jest dla Kinoteki po prostu wyrokiem śmierci" - apelują pracownicy, którzy zwrócili się z wielką prośbą do prezydenta Rafała Trzaskowskiego o pomoc w ratowaniu Kinoteki. Pod utworzoną petycją podpisało się już ponad 7 tysięcy warszawiaków.

- Apelujemy do rządu i miast o ich wsparcie. Kino Muranów prowadzone jest przez firmę Gutek Film zajmującą się ogólnopolską dystrybucją filmową i tym bardziej zależy nam na tym, żeby był to różnorodny rynek - mówi Jakub Gutek.

Cała nadzieja w widzach

Nadzieje niosą wierni widzowie, którym los kin nie jest obojętny. Warszawiacy chętnie wspierają swoje ulubione kina, m.in. poprzez zakup voucherów, które można wykorzystać już po zniesieniu obostrzeń dla instytucji kultury. - Odczuwamy ogromne wsparcie naszych widzów, za które chcemy bardzo podziękować. Dzwonią, piszą, mówią, że czekają aż się otworzymy - dodają nam otuchy - mówi Jakub Gutek. Te słowa potwierdzają także właściciele innych kin w Warszawie, m.in. Kinoteki, Kina Wisła czy Luna. Pomoc widzów jest nieoceniona.

- Za pośrednictwem social mediów zwróciliśmy się do widzów z ogromną prośbą o wsparcie kina Wisła poprzez zakup otwartych voucherów do kina, do wykorzystania w dowolnym terminie. Dziś chcielibyśmy podziękować naszym widzom za dotychczasowe i przyszłe wsparcie - mówi nam Iwona Ciesielska z Kina Wisła.

Co dalej?

Jaka przyszłość czeka warszawskie kina studyjne? Ile z nich przetrwa, a z którymi będziemy musieli się pożegnać? Trudno cokolwiek prorokować, gdyż zbyt dużo jest niewiadomych. Wiele zależy od tego, jak długo jeszcze potrwa pandemia, kiedy aktualny lockdown zostanie zniesiony oraz czy za jakiś czas nie będzie trzeciej fali koronawirusa. - Wciąż wierzymy, że kina przetrwają i choć rynek na pewno wyraźnie się zmieni, to widzowie wciąż będą cenić sobie jakość, atmosferę kin, zwłaszcza jeśli chodzi o niedostępny gdzie indziej repertuar arthousowy - mówi Jakub Gutek.

Nawet jeśli kina niebawem zostaną otwarte, to widzownie nie wrócą na sale w liczbach porównywalnych do tych sprzed pandemii. Kluczowy jest także fakt, w jaki sposób i w jakim wymiarze zmienią się nawyki widzów. - Wpływ na to mają obawy spowodowane epidemią i wzrastająca popularność serwisów streamingowych_ - mówi Magdalena Borguss z Kina Luna. Czy mamy obawiać się upadku mniejszych, niezależnych kin? - To oczywiście wróżenie z fusów, i rzeczywistość wszystko zweryfikuje_ - podsumowuje Jakub Gutek.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto