Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kładka połączyła bulwary nad Wisłą z Pragą. Znamy datę otwarcia mostu

Barbara Woźnica
Barbara Woźnica
Wideo
od 16 lat
Most pieszo - rowerowy pomiędzy bulwarami nad Wisłą a Pragą zostanie otwarty na wiosnę 2024 roku. - Zamontowany został ostatni element konstrukcji, więc możemy przejść z Praskiej na Śródmiejską stronę. Na razie są to przejścia techniczne, ale myślę, że wiosną Warszawiacy też będą mogli po tym moście spacerować - dodał Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM.

Liczący 452 metry długości most pieszo-rowerowy połączył już dwa brzegi Warszawy, na wysokości ulic Karowej i Stefana Okrzei. Inwestycja, która prowadzona jest od 2022 roku wkracza w końcowy etap realizacji.

- Most połączył dwa brzegi Wisły. Bardzo się z tego cieszymy, bo to pokazuje, że tego typu inwestycje mogą być realizowane bardzo szybko. Mam nadzieję, że na wiosnę przyszłego roku ten most zostanie oddany warszawiakom do użytku - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej na budowanym moście Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Most pieszo - rowerowy połączył dwa brzegi Wisły na wysokości ulic Karowej i Stefana Okrzei

Kładka połączyła bulwary nad Wisłą z Pragą. Znamy datę otwarcia mostu

Inwestycja jest częścią projektu Nowe Centrum Warszawy.

- Most połączy dwa brzegi Wisły, ale też przyczyni się do tego, co jest dla nas najważniejsze, do tego żeby zupełnie odmienić oblicze centrum Warszawy. Most jest częścią projektu Nowe Centrum Warszawy. Chcemy połączyć bulwary z Pragą. Coraz większa liczba mieszkańców i turystów będzie miała wygodny i szybki dostęp do Pragi, która jest rewitalizowana. Most odmieni okolice ulic Okrzei i Karowej - mówił prezydent Trzaskowski. Wyraził też nadzieję, że nowy most będzie jednym z symboli Warszawy i będzie służył zarówno pieszym, jak i rowerzystom.

- Most jest jednym z elementów naszej strategii zszywania dwóch brzegów Wisły. Warszawa zawsze była podzielona rzeką i Wisłostradą. Kolejne mosty były potrzebne po to, by nie tylko usprawniać komunikacyjnie przejazd, ale także zbliżać te brzegi - mówi nam Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

- Most pieszo-rowerowy jest pierwszym tego typu projektem w Warszawie. Wybraliśmy projekt, który ma nie tylko walor komunikacyjny, ale również będzie bardzo ciekawym akcentem w panoramie Warszawy. Na samym moście przewidziano dwie strefy rekreacyjne, które mają służyć podziwianiu widoków z mostu - dodał Olszewski.

Most pieszo - rowerowy połączył dwa brzegi Wisły
Most pieszo - rowerowy połączył dwa brzegi Wisły na wysokości ulic Karowej i Stefana OkrzeiKrzysztof Jedynak

Prace na moście przebiegają zgodnie z planem.

- Jesteśmy w momencie symbolicznym, jeśli chodzi o budowę mostu. Zamontowany został ostatni element konstrukcji, więc możemy przejść z Praskiej na Śródmiejską stronę. Na razie są to przejścia techniczne, ale myślę, że wiosną Warszawiacy też będą mogli po tym moście spacerować. Przejście mostem będzie trwało około sześciu minut, a przejazd rowerem około dwie minuty - mówi nam Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. Jak słyszymy, obecne zaawansowanie budowy wynosi 71 proc.

Na moście nadal trwają prace budowlane w zakresie montażu innych elementów - m.in. krzyżulców - czyli pochyłych prętów konstrukcyjnych, które odpowiadają za przenoszenie sił rozciągających i ściskających. Instalowane są też elementy wyposażenia - balustrady czy oświetlenie.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich zabezpieczane są również już wykonane elementy stalowe i betonowe, przede wszystkim przed korozją.

Za realizację inwestycji odpowiada firma Budimex. Koszt przedsięwzięcia to 120 mln 961 tys. zł brutto. Budowa obiektu ma zostać zakończona w kwietniu 2024 roku.

Na facebookowym profilu prezydenta Trzaskowskiego można zobaczyć krótki film pokazujący montaż środkowej części mostu, która łączy konstrukcję.

Most połączy brzegi Wisły na wysokości ulic Karowej i Stefana Okrzei. Spacer mostem zajmie 6 minut, natomiast rowerzyści przejadą nim w 2 minuty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto