MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kończyce Wielkie: Pałac z muzeum, hotelem i fundacją hrabiny Gabrieli

Łukasz Klimaniec
Pałac w Kończycach Wielkich to jeden z najładniejszych zabytków Śląska Cieszyńskiego.
Pałac w Kończycach Wielkich to jeden z najładniejszych zabytków Śląska Cieszyńskiego.
Muzeum przypominające o hrabinie Gabrieli von Thun-Hohenstein, ostatniej właścicielce pałacu w Kończycach Wielkich, znajdzie się na parterze tego zabytku.

Muzeum przypominające o hrabinie Gabrieli von Thun-Hohenstein, ostatniej właścicielce pałacu w Kończycach Wielkich, znajdzie się na parterze tego zabytku.

Nowi właściciele pałacu we współpracy z historykami zaczęli już szukać eksponatów i pamiątek m.in. wśród mieszkańców.

- Mamy ambitne plany - przyznaje Marcin Lipski, jeden z trzech właścicieli pałacu. - Prócz muzeum zamierzamy stworzyć m.in. centrum kulturalne, gdzie można będzie organizować wystawy - dodaje.

Pałac w Kończycach Wielkich został wzniesiony przez barona Jerzego Fryderyka Wilczka, marszałka księstwa cieszyńskiego, na przełomie XVII i XVIII wieku. Jego ostatnią właścicielką była hrabina Gabriela von Thun-Hohenstein (1872-1957). W pamięci mieszkańców zapisała się jako "Dobra Pani" - m.in. ufundowała trzeci pawilon Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Po wojnie władze komunistyczne odebrały jej pałac, gdzie w 1952 roku został utworzony Państwowy Dom Dziecka. Hrabina tymczasem żyła skromnie w Cieszynie, gdzie zmarła w 1957 roku.

Dom dziecka istniał w pałacu do 2006 roku. Gdy starostwo dowiedziało się o przenosinach placówki, szukało chętnych na zakup pałacu. Dopiero za siódmym razem udało się sprzedać zabytek. Kupiło go trzech biznesmenów z Warszawy i Mińska Mazowieckiego. Pałac kosztował ich %071,6 mln złotych, choć wcześniej starostwo wyceniało go na 3 mln złotych. Cena malała jednak, bo chętnych nie było.

Według pomysłu nowych właścicieli dwa piętra pałacu będą pełniły funkcję hotelową (30 pokoi), zaś na parterze będzie muzeum oraz siedziba Fundacji Dobrej Pani. Lipski wyjaśnia, że fundacja będzie zajmować się głównie pomocą dzieciom i młodzieży, miejscowym szkołom oraz integracją mieszkańców Kończyc z Polakami na Zaolziu.

Mariusz Makowski z Muzeum Śląska Cieszyńskiego uważa pomysł stworzenia w pałacu muzeum poświęconego hrabinie za trafny.

- Dla mieszkańców Kończyc i cieszyniaków hrabina jest do dziś postacią bardzo ważną - przekonuje. - Na wykłady poświęcone historii jej życia przychodzi po dwieście, trzysta osób - dodaje. Nie wyklucza również możliwości depozytu niektórych eksponatów związanych z hrabiną do pałacowego muzeum, pod warunkiem, że będzie spełniało niezbędne kryteria m.in. posiadało odpowiedni system alarmowy.

Większość pomieszczeń pałacu w Kończycach Wielkich została przebudowana po wojnie pod potrzeby domu dziecka. Swój historyczny charakter zachowały tylko dwie sale. Lipski przyznaje, że udało się w pewien sposób urządzić salę kominkową i trzy pokoje. - To pierwsze prace adaptacyjne - tłumaczy.

Irena Kwaśny z bielskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, która sprawuje nadzór nad zamkiem przyznaje, że obiekt jest ogromny i wymaga sensownego zagospodarowania.

- Na razie są to tylko plany projektowe, a nie remont. Żadnych pozwoleń na budowę nikt przecież nie wydał - tłumaczy Kwaśny.

Lipski podkreśla, że pałac z fundacją, hotelem, restauracją i centrum kulturalnym ma ruszyć pełną parą w 2012 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto