Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konserwator wstrzymała wyburzanie parowozowni na Pradze Północ

Mariusz Ś.
Mariusz Ś.
Tuż po godzinie 10.00 wojewódzki konserwator zabytków na Mazowszu wpisał do rejestru zabytków parowozownię przy ul. Wileńskiej 14. Inwestor nie może kontynuować rozbiórki budynku, bo będzie to robił bezprawnie.

– Decyzja została wydana w środę rano – potwierdza Monika Dziekan, rzeczniczka Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wyburzanie unikalnej parowozowni na Pradze Północ rozpoczęło się we wtorek po południu. Koparki jeszcze w środę rano próbowały dokończyć burzenie obiektu, które rozpoczęto we wtorek po południu.

 

Przeciwnicy zniszczenia parowozowni próbowali przeszkodzić budowlańcom. Na miejscu pojawiła się Policja. – Połowa budynku została jednak zrównana z ziemią – mówi Janusz Sujecki z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy. Dodaje, że wyburzanie ustało po wydaniu przez konserwatora decyzji o wpisie obiektu do rejestru zabytków. – Ale nie odejdziemy stąd, dopóki koparki nie odjadą z terenu parowozowni – podkreśla Sujecki.

 

Burzenie parowozowni we wtorek po południu

Właściciel obiektu, firma Budrem z Ostrowa Wielkopolskiego, twierdzi, że miała pozwolenie na wyburzenie parowozowni, wydane jeszcze w ubiegłym roku. – Działamy zgodnie z prawem, nie weszliśmy na ten teren od tak sobie – mówi Bogdan Szombara, dyrektor ds. technicznych w Budrem. Firma chciała w miejscu parowozowni zbudować kompleks mieszkalno-usługowy. Szombara dodaje, że jest zaskoczony całą sytuacją. Potwierdza jednocześnie, że tuż po godzinie 10.00 na jego biurko trafił faks od konserwatora zabytków, w którym informował on o wpisaniu parowozowni do rejestru zabytków.

 

Burzenie parowozowni we wtorek po południu


– Właściciel firmy nie powinien w ogóle rozpoczynać wyburzania, bo konserwator już wcześniej wszczął postępowanie w sprawie wpisania budynku do rejestru zabytków – stwierdza Janusz Sujecki. Rzeczniczka konserwatora potwierdza, że już sam moment wszczęcia postępowania (bez wydania decyzji) powoduje, że inwestor powinien wstrzymać wszelkie prace budowlane na obiekcie.

 

Konserwator zabytków może wystąpić do prokuratury

Monika Dziekan dodaje, że sprawa może znaleźć się w prokuraturze. Niewykluczone, że konserwator będzie się domagał od inwestora odtworzenia budynku. – Są jeszcze kary finansowe, za wyburzenie zabytku 5 tys. zł – mówi rzeczniczka wojewódzkiego konserwatora zabytków.

 

Z kolei firma Budrem nie wyklucza, że oprotestuje decyzję konserwatora o wpisaniu parowozowni do rejestru zabytków. – Skorzystamy na pewno ze wszystkich praw, jakie nam przysługują – zaznacza Bogdan Szombara.

 

Zabytkowa warszawska parowozownia

Zespół budynków parowozowni powstał po 1865 roku i mieści się przy ul. Wileńskiej 14. Obiekt posiada unikatową konstrukcję stalową dachu z płatwi i kątowników o więzach krzyżowych. W obu ścianach szczytowych znajdowało się po sześć bram wjazdowych z półokrągłymi szczytami w ścianach bocznych umieszczono stałe okna. Parowozownia została uszkodzona podczas walk w 1944 roku.

 

Po odbudowie w 1945 roku, uruchomiono ją ponownie. Podczas prac przygotowawczych do budowy trasy WZ, okazało się, że tory trakcyjne kolidują z jej przebiegiem, dlatego w 1947 roku parowozownię zamknięto. Do 1999 roku znajdowały się w niej magazyny PKP. Kilka lat temu parowozownię odkupiła firma Budrem.

 


Zobacz również:
Czy uda się ocalić białołęckiego „świdermajera”?
Socrealistyczne budowle zabytkami?Skarpa warszawska ocalała
Miejskie Zakłady Sanitarne na liście zabytków

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto