Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrowersje wokół prac na terenie Fabryki Ursus. Deweloper uzyskał pozwolenie na budowę. Konserwator kontrolował prace

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Co dalej z pozostałościami po dawnych zakładach Ursus? Aktywiści w ubiegły weekend zaczęli alarmować o rozbieraniu pozostałości zabytkowych hal. Kontrolę w poniedziałek przeprowadził Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Aurec Home miał tu realizować swoją inwestycję, ale miasto nie wydało pozwolenia na budowę sprawa zakończyła się u wojewody mazowieckiego, który zgodę wydał w czerwcu 2023 roku.

Mieszkania w miejscu dawnej fabryki. Co z inwestycją?

"Fabrica Ursus" to nazwa inwestycji planowanej przez dewelopera Aurec Home w rejonie ulic Dyrekcyjnej i Ogniowej na terenie warszawskiego Ursusa. Jak pisaliśmy w marcu ubiegłego roku w 2020 roku firma Aurec Home zapowiedziała budowę osiedla wkomponowanego w pozostałości fabryki. Sprawa zatrzymała się jednak na tym, że nie uzyskano pozwolenia na budowę od miasta. - Nie wydaliśmy pozwolenia na budowę. Jedno postępowanie zostało zawieszone na wniosek inwestora, a drugie po naszej odmowie toczy się teraz przed Wojewodą Mazowieckim - tłumaczył nam Artur Szklarczyk z wydziału prasowego.

Kontrowersje wokół prac na terenie Fabryki Ursus. Deweloper ...

Jednak w mijającym tygodniu miał pojawić się tam ciężki sprzęt i - jak słyszymy - dokonano kolejnych wyburzeń. - W poniedziałek obiekt kontrolowali nasi pracownicy. Na miejscu stwierdzili, że trwa kruszenie gruzu i jego załadunek. Pozostałości hal i ich ściany są w stanie nienaruszonym. Fronty budynków mają być zachowane - informuje nas Andrzej Mizera z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. Jak słyszymy, deweloper nie dostał zgody na rozbiórkę pozostałości po dobudówce dawnej lakierni oraz ruin budynków powojennych na działce przy ulicy Ogniowej w Warszawie. Od tej decyzji spółka wniosła odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który uchylił decyzję i przekazał do ponownego rozpatrzenia. Tym zajmie się już nowy konserwator zabytków, ponieważ w czwartek (28.02.) odwołany został dotychczasowy - profesor Jakub Lewicki.

Opinia Narodowego Instytutu Dziedzictwa

24 maja 2023 r. NID przedstawił opinię dotyczącą rozbiórki pozostałości dawnej lakierni oraz ruin budynków powojennych położonych na wspomnianej działce. - Zdaniem Narodowego Instytutu Dziedzictwa ocena wartości zabytkowych wskazanych reliktów zabudowy przeprowadzona przez organ konserwatorski w trakcie postępowania wpisu do rejestru została dokonana prawidłowo oraz pozostaje wiążąca na gruncie administracyjnym. (..) Należy tym samym wskazać, iż pozostałości budynków stanowiące przedmiot niniejszej opinii stanowiły przedmiot przeprowadzonego postępowania administracyjnego, a organ konserwatorski dokonał oceny ich wartości zabytkowej stwierdzając, iż brak jest udokumentowanych przesłanek do ich wpisu do rejestru zabytków nieruchomych, a tym samym ich trwałe zachowanie nie leży w interesie społecznym - czytamy.

Tereny po dawnych zakładach Ursus w rejonie ulic Dyrekcyjnej i Ogniowej
Krzysztof Jedynak

- MWKZ biorą pod uwagę wytyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz opinię NID. Musiał zmienić stanowisko i dopuścił do rozbiórki - tłumaczy nam Andrzej Mizera. Jak mówi w rozmowie ze mną lokalny działacz, Krzysztof Daukszewicz, deweloper miał konflikt z miastem, ale nie są znane szczegóły całej sytuacji. Zwraca uwagę, że fronty i ściany boczne od ulicy Dyrekcyjnej mają być chronione i będą wkomponowane w nowe budynki. - Nie należy jednak spodziewać się takiej skali zachowania zabytku jak np. w Koneserze. Tutaj to raczej będzie dodatek, element jakiejś części usługowej, może jakiegoś food hallu i będzie to widoczne od strony ulicy - dodaje.

Co z pozwoleniem na budowę?

Jak dodaje Daukszewicz, jest jeszcze kilka zachowanych budynków po dawnej fabryce Ursus, te o których mówimy obecnie to jedne z najbardziej spektakularnych. Andrzej Mizera z biura konserwatora mówi z kolei: - Warto nadmienić, że we wpisie przestrzennym chronione są relacje między budynkami. No dobrze, ale co z realizacją inwestycji Aurec Home? - Informujemy, że decyzją z 15 czerwca 2023 r. Wojewoda Mazowiecki zatwierdził projekt budowlany i udzielił inwestorowi Aurec Capital Development Poland Sp. z o.o. pozwolenia na budowę dla inwestycji przy ul. Dyrekcyjnej w Warszawie - poinformował nas zespół prasowy Wojewody Mazowieckiego. To oznacza, że obserwujemy początek działań dewelopera, w związku z planowaną inwestycją. Wkrótce cały teren będzie przekształcany według wizji dewelopera. Aktywiści już zapowiadają, że będą się bacznie przyglądać jego działaniom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto