Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraina spokoju 10 km od Warszawy. Ukryty rezerwat z ciszą i piękną naturą. Miejsce idealne na spacer

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Rezerwat przyrody Olszynka Grochowska. Idealne miejsce na wiosenny spacer
Rezerwat przyrody Olszynka Grochowska. Idealne miejsce na wiosenny spacer Szymon Starnawski
Rezerwat Przyrody Olszynka Grochowska to miejsce piękne, spokojne, klimatyczne, a co najważniejsze - doskonale zlokalizowane. Pomimo wspomnianych, jak i wielu innych zalet, nie wszyscy mieszkańcy stolicy wiedzą, że na terenie Warszawy znajdują się tak wyjątkowe tereny. Kliknij w zdjęcie i wybierz się z nami w wirtualną wycieczkę po tej cudownej okolicy.

Rezerwat Przyrody Olszynka Grochowska to bez wątpienia jedno z tych miejsc na mapie Warszawy, które warto odwiedzić podczas każdej pory roku. Spacer po tamtejszych terenach to idealna propozycja dla wszystkich tych, którzy marzą o chociaż chwilowej odskoczni od codziennego zgiełku. Co ciekawe, choć rezerwat mieści się niecałe 10 kilometrów od centrum miasta, nie wszyscy mieszkańcy stolicy wiedzą o jego istnieniu.

Poniżej prezentujemy zdjęcia ze spaceru, jaki odbyliśmy po terenie Rezerwatu Przyrody Olszynka Grochowska.

Rezerwat przyrody Olszynka Grochowska. Idealne miejsce na wiosenny spacer

Kraina spokoju 10 km od Warszawy. Ukryty rezerwat z ciszą i ...

Rezerwat Przyrody Olszynka Grochowska

Rezerwat Przyrody Olszynka Grochowska położony jest po prawej stronie Wisły, w dzielnicy Praga-Południe, w pobliżu ulic: Makowskiej, Chłopickiego i Szerokiej. Jego obszar częściowo pokrywa się z miejscem walk toczonych w trakcie powstania listopadowego. Zalesianie terenu rozpoczęło się tam w 1936 roku i było kontynuowane po II wojnie światowej w latach 1947-1950. Rezerwat przyrody został utworzony na tym terenie w 1983 roku na mocy zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. Kilka lat temu wyznaczono tam cztery kilometry szlaków dla ruchu pieszego.

Powierzchnia rezerwatu wynosi 59,449 ha, wokół rezerwatu wyznaczono otulinę o powierzchni 111,47 ha. Ochroną objęto prawie całe uroczysko leśne, nie licząc jedynie terenów zniszczonych, poprzecinanych torami kolejowymi, liniami elektrycznymi oraz rurociągami. Obszar, na którym mieści się rezerwat jest własnością Skarbu Państwa i jest administrowany przez Lasy Miejskie - Warszawa - Obwód Leśny "Las Sobieskiego”.

Celem ochrony rezerwatu są zarówno jego względy przyrodnicze, jak i historyczne. W południowej części rezerwatu znajdują się fragmenty umocnień ziemnych z okresu insurekcji kościuszkowskiej. U zbiegu ulicy Szerokiej i ul. Traczy mieści się z kolei pomnik upamiętniający poległych w bitwie pod Olszynką Grochowską.

Przez rezerwat płynie Kanał Kawęczyński, do którego uchodzi także Kanał Rembertowski. Na tamtejszym obszarze można spotkać aż 40 gatunków lęgowych ptaków. Do najciekawszych z nich należą: dzięcioł zielony, dzięciołek, remiz i kulczyk. Na terenie rezerwatu, wśród drzew dominują: sosny, dęby i brzozy.

Polecjaka Google News - Warszawa NaszeMiasto
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto