Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krótki przewodnik po Erasmusie. Sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić by wziąć udział w programie

Jakub Gołębski
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne fot. Grzegorz Galasinski/Polskapresse
Erasmus - europejski program wymiany studentów, kusi żaków już prawie od 25 lat. Mimo, że cele i zasięg projektu znacznie się poszerzyły, to nadal jego głównym celem jest rozwijanie międzynarodowej współpracy międzyuczelnianej. Kto może wyjechać? Gdzie można studiować? Sprawdźcie nasz krótki poradnik.

Powodów, by skorzystać z programu Erasmus jest wiele: przygoda, chęć bezpośredniego poznania europejskiej kultury, nawiązanie międzynarodowych kontaktów czy w końcu głód wiedzy. Wybór jest duży - do Erasmusa przystąpiły bowiem wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, a do tego Islandia, Lichtenstein, Turcja oraz Norwegia. Co więcej, wyjazd w ramach projektu jest bezpłatny, a wyjeżdżający otrzymuje stypendium pochodzące z funduszy programu.

O wyjazd ubiegać się można tylko w macierzystej uczelni. Rekrutacja kandydatów przez uczelnię prowadzona jest dwojako: centralnie lub wydziałowo. Każda uczelnia ma inne zasady rekrutacji, dlatego najpierw trzeba się z nimi zapoznać. Informacje zwykle są zamieszczane na stronach internetowych uczelni.

Czytaj także: Studiujesz zaocznie? Sprawdź tanie noclegi!

Kolejnym krokiem jest wybór uczelni, na której chce się studiować. Trzeba pamiętać o tym, że w ramach Erasmusa można wyjechać jedynie do uczelni partnerskiej lub współpracującej z wydziałem. Lista takich uczelni jest zamieszczana razem z danymi dotyczącymi rekrutacji. Następnie, w wyznaczonym terminie należy złożyć wymagane dokumenty i zgłosić się na rozmowę kwalifikacyjną.

Rekrutacja odbywa się w roku akademickim poprzedzającym wyjazd. Nie ma jednego, ogólnokrajowego terminu zgłaszania się studentów, którzy zamierzają ubiegać się o stypendium Erasmusa. Przeważnie rekrutacja odbywa się wczesną wiosną, ale dokładny termin ustala uczelnia. Najlepiej już na początku roku akademickiego skontaktować się z jednostką uczelnianą, która zajmuje się Erasmusem i tam uzyskać informacje o terminie ** i formie oceny kandydatów.

Czytaj na następnej stronie >>>

Kandydatury zakwalifikowanych studentów wydział zgłasza do biura koordynującego współpracę z zagranicą, załączając protokół z kwalifikacji oraz wypełniony przez studenta i właściwie podpisany, opieczętowany formularz zgłoszeniowy. Następnie student razem z instytucją przyjmującą i wydziałowym koordynatorem programu Erasmus uzgadnia indywidualny program studiów, wypełnia niezbędne dokumenty obu uniwersytetów biorących udział w wymianie. Niezłożenie dokumentów w wyznaczonym terminie może spowodować wykluczenie studenta z procesu kwalifikacyjnego. Wtedy swoją szanse otrzymują kandydaci z listy rezerwowej. Etap ten kończy się podpisaniem umowy indywidualnej na kilka tygodni przed wyjazdem. Wtedy też każdy zakwalifikowany student otrzymuje Kartę Studenta Erasmusa.

Wyjeżdżający na wymianę musi zadbać również o ubezpieczenie zdrowotne. Student ma obowiązek wyrobić na podstawie zaświadczenia z uczelni kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Często wymagane jest również ubezpieczenie się od następstw nieszczęśliwych wypadków NNW i ewentualnie również OC na czas podróży oraz pobytu na studiach w uczelni partnerskiej.

Czytaj także: Zmiany w systemie przyznawania stypendiów

Na czas trwania wyjazdu student korzystający z programu otrzymywał będzie stypendium. Jego wysokość zależy od uczelni macierzystej, z której student wyjeżdża na program. Istnieją jednak pewne progi kwotowe określane przez Komisję Europejską. Kwoty stypendium uzależnione są głównie od kosztów utrzymania w danym kraju. Niektóre uczelnie dodatkowo dofinansowują studentów z budżetu uczelni lub wydziału.

Na Erasmusa można wyjechać na okres od 3 do 10 miesięcy. Pobyt na innej uczelni w ramach programu nie może jednak wykroczyć poza jeden, rok** akademicki. Przedłużenie pobytu w uczelni partnerskiej możliwe jest tylko w obrębie jednego roku akademickiego. Na Erasmusa można wyjechać tylko raz, niezależnie od uczelni macierzystej, długości wyjazdu czy stopnia studiów.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto