Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryzys pomoże w budowie wieży przy ul. Twardej

MaW
MaW
Nie dalej jak 500 metrów od Pałacu Kultury i Nauki wyrośnie 160 metrowa wieża. Budowla projektu Helmuta Jahna, będzie konkurencją dla żagla Daniela Libeskinda.

Choć bardziej prawdopodobne jest, że to właśnie budynek Libeskinda będzie musiał walczyć o miejsce na rynku z budowlą Jahna. Nie wiadomo bowiem, kiedy robotnicy wrócą na wstrzymaną na 15 kondygnacji budowę przy Złotej 44. Inwestor, firma Orco cały czas nie może się porozumieć z akcjonariuszami przez co budowa stoi.

Tymczasem amerykańska firma Hines zaczęła właśnie oczyszczać teren przy Twardej 2/4 ze starych ruder po to, by na początku stycznia ruszyć z budową. - Na początek przyszłego roku planujemy wybranie generalnego wykonawcy i rozpoczęcie prac budowlanych - mówi Iwona Strzelecka z firmy Hines. Do tego czasu robotnicy będą musieli dokładnie oczyścić teren. Inwestycja ma już niemal rok opóźnienia. Pozwolenie na budowę dostała niemal rok temu, jednak odwołania do niego wnieśli właściciele sąsiadujących budynków, decyzja uprawomocniła się niedawno. Poślizg cieszy jednak inwestora.

 

Opóźnienie powiększy zysk

 

- Niezależne od nas wstrzymanie prac spowodowało przesunięcie podpisywania kontraktu z wykonawcą na czas, kiedy gospodarka wychodzi z kryzysu, a ceny robót budowlanych przez zapaść na rynku spadły od 15 do nawet 30 proc. - mówi Strzelecka. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w pierwszym kwartale 2012 roku okolice placu Grzybowskiego wzbogacą się o nowy, bardzo atrakcyjny budynek.

 

Budynek jak kameleon

 

Ten sam inwestor wybudował już w Warszawie Metropolitan przy pl. Piłsudskiego. Nowy 42-piętrowy budynek będzie miał surową prostopadłościenną bryłę pokrytą szkłem o różnych kolorach. A dzięki zastosowaniu w nim ruchomych elementów elewacji, kolor fasady będzie mógł zmieniać się w zależności od pory dnia i kąta padania promieni słonecznych oraz natężenia światła.

 

Wieża wyrastać będzie z kilkukondygnacyjnego budynku Centrum Kultury Żydowskiej fundacji Shalom, od której Hines kupił tę działkę. Sama wieża zostanie ulokowana dokładnie w linii ul. Emilii Plater.

 

Na pierwszych 4 piętrach wysokościowca planuje się ulokowanie centrum konferencyjnego, lokali gastronomicznych i klubu fitness. Dwie kolejne kondygnacje stanowić będą zaplecze techniczne. Powyżej zarezerwowano miejsce dla wysokiej klasy hotelu ze 146 pokojami. Od 16. piętra do najwyższego 42. przewidziano miejsce dla apartamentów (176). Na czterokondygnacyjnym parkingu zlokalizowanym pod ziemią znajdzie się miejsce dla 230 samochodów. Projektant budynku zdobył sławę projektując m.in. Sony Center w Berlinie jego polskim partnerem jest firma Epstein, która w swoim portfolio ma Rondo1 oraz Złote Tarasy.

 

Ceny?

 

Na razie inwestor nie podaje żadnych cen. - Czekamy na podpisanie umowy z generalnym wykonawcą. Dopiero gdy poznamy ostateczny koszt budowy, będziemy wiedzieć ile kosztować będą mieszkania - zaznacza Iwona Strzelecka

 


 

Czytaj także:

W Warszawie powstanie Centrum Biblioteczno-Informacyjne
Urzędnicy oświetlą prawosławny kościół

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto