MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa nowego odcinka S12 na Mazowszu. Wybrano wykonawcę inwestycji za prawie 600 milionów złotych

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Wartość oferty na budowę tego blisko 15-kilometrowego odcinka między Przysuchą i Wieniawą to blisko 597,4 mln złotych
Wartość oferty na budowę tego blisko 15-kilometrowego odcinka między Przysuchą i Wieniawą to blisko 597,4 mln złotych Google Street View / GDDKiA
Konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia złożyło najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę liczącego prawie 15 kilometrów odcinka drogi ekspresowej S12 między Przysuchą i Wieniawą w województwie mazowieckim. Informację przekazała w środę 20 marca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wartość zwycięskiej oferty to blisko 597,4 mln złotych.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała informacje dotyczące wyłonienia zwycięzcy w postępowaniu przetargowym dotyczącym budowy blisko 15-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S12 pomiędzy Przysuchą i Wieniawą. Prace zrealizuje konsorcjum firm: Mirbud i Kobylarnia. Wartość złożonej przez nie oferty to 597,4 mln zł. Budżet przewidziany na realizację tej inwestycji wynosi z kolei niemal 647 mln zł.

To już drugi odcinek drogi ekspresowej S12, na który wybraliśmy wykonawcę. Należy tu przypomnieć, że przetarg na odcinek o długości 14,4 km, granica województwa - Przysucha, ogłosiliśmy na początku września ubiegłego roku. Najkorzystniejszą ofertę wybraliśmy 20 lutego, złożyła ją firma Budimex. W przypadku blisko 15-kilometrowego odcinka Przysucha - Wieniawa, przetarg ogłosiliśmy pod koniec września ubiegłego roku. Wpłynęło wówczas siedem ofert - wyjaśnił rzecznik prowadzącej postępowanie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi Maciej Zalewski.

Nowa trasa

Droga ekspresowa S12 biegnąca z województwa łódzkiego przez południowe Mazowsze w kierunku Lubelszczyzny, będzie posiadała dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku.

Jak podaje GDDKiA, nowa trasa nie będzie się pokrywała z istniejącą drogą krajową nr 12. Powstanie jako zupełnie odrębny szlak komunikacyjny, głównie na terenach leśnych i rolnych. Dostęp do nowej drogi będzie możliwy jedynie za pośrednictwem bezkolizyjnych węzłów.

GDDKiA: mamy najkorzystniejszą ofertę na realizację kolejnego odcinka S12
Wartość oferty na budowę tego blisko 15-kilometrowego odcinka między Przysuchą i Wieniawą to blisko 597,4 mln złotychGoogle Street View / GDDKiA

Na odcinku między Przysuchą i Wieniawą powstaną dwa węzły drogowe:

  • Przysucha - u zbiegu S12 z drogą wojewódzką 727
  • Wieniawa na przecięciu z obecną DK12, która docelowo będzie drogą wojewódzką

Dla komfortu podróżnych na odcinku drugim zostaną wybudowane dwa Miejsca Obsługi Podróżnych - po jednym dla każdego kierunku jazdy:

  • MOP Wieniawa Południe
  • MOP Wieniawa Północ

Zapewnią one podstawowe potrzeby podróżującym (parking, toalety miejsca dla zabaw dla dzieci) z możliwością rozbudowy w przyszłości o stacje paliw.

Inwestycja ma na celu przede wszystkim przejęcie ruchu z bardzo zatłoczonej na tym odcinku drogi krajowej nr 12, a tym samym poprawę przepustowości układu komunikacyjnego w centrum kraju, jak również wyprowadzenie ciężkiego tranzyty z miejscowości, przez które przechodzi obecna DK12. Powstanie nowej trasy zapewni okolicznym mieszkańcom radyklaną poprawę warunków życia, a także znacząco wpłynie na wzrost poziomu bezpieczeństwa - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał za zadanie zrealizowanie inwestycji w systemie Projektuj i buduj w okresie 43 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych podczas prowadzenia robót) od zawarcia umowy.

S12 - łącznik centrum ze wschodnią częścią kraju

Droga ekspresowa S12 ma zapewnić w przyszłości szybkie, sprawne i bezpieczne połącznie centrum kraju z Lubelszczyzną, a także z wschodnią granicą kraju. Tym samym ma ułatwić podróż pomiędzy zachodnią i wschodnią granicą państwa, a zatem stanowić pomost pomiędzy krajami Unii Europejskiej i Ukrainą.

Droga będzie miała swój początek u zbiegu z autostradą A1 nieco na południe od Piotrkowa Trybunalskiego, a koniec jej koniec będzie na przejściu granicznym w Dorohusku.

Jak podaje GDDKiA, na obecną chwilę można już korzystać z blisko 94 km S12 w woj. lubelskim, od Puław do Piask. W realizacji pozostaje 70 z 75 km dalszego odcinka do granicy z Ukrainą.

od 12 lat
Wideo

Bezpieczeństwo na drogach podczas weekendu i w Boże Ciało

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto