Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Zanussi gościł w Białymstoku

Redakcja
Prowadzący dyskuję "Rola filmu, telewizji i teatru na integrację kultur, filozofii i religi" Międzynarodowego Festiwalu Zawodów Filmowych i Telewizyjnych FILMVISAGE – Białystok 2009
Prowadzący dyskuję "Rola filmu, telewizji i teatru na integrację kultur, filozofii i religi" Międzynarodowego Festiwalu Zawodów Filmowych i Telewizyjnych FILMVISAGE – Białystok 2009 Krystian Różycki
Krzysztof Zanussi był gościem w Białymstoku. Przyjechał na konferencję pt. „Rola filmu, telewizji i teatru na integrację kultur, filozofii i religii świata” organizowaną przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Zawodów Filmowych i Telewizyjnych FILMVISAGE – Białystok 2009.

Co prawda tylko przez godzinę, ale udało mu się w tak krótkim czasie opowiedzieć gościom, zebranym w Pałacyku Ślubów przy ul. Kilińskiego, czym według niego jest dialog ludzi z różnych kultur i na czym powinien polegać.
 
Zdaniem Zanussiego tolerancja to słowo poprawności politycznej i niewiele znaczy. Żeby poznać inną kulturę trzeba wejść w jej kontekts, postawić się na miejscu "obcego" i spojrzeć na świat jego oczami - uwzględniając kulturę, wychowanie, religię "obcego".
 
Zanussi twierdził także, że dyskusja i dialog nie polega na kompromisach a jedynie na znajdowaniu wspólnych elementó porozumienia. Nie może z dialogu wyniknąć zgniły kompromis, gdy - żeby się dogadać - musimy wyrzec się ważnych dla nas wartości.
 
Zanim na spotkaniu zjawił się Krzysztof Zanussi, który przybył z opóźnieniem, bo wracał z zagranicy i jechał prosto z lotniska w Warszawie - wykład na temat sposobu funkcjonowania mediów i sposobów prezentowania w nich różnych stanowisk, zdań i poglądów, przedstawił dr Zbigniew Korsak - medio- i filmoznawca z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
 
Następnie Bassam Aouil - profesor Instytut Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (który był także jednym z jurorów 8 Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych w ramach FILMVISAGE), z pochodzenia Syryjczyk, chrześcijanin z religii a Polak z wyboru poprowdaził wykład "Czym jest dialog we współczesnym świecie?". Było to ciekawa prezentacja nawiązująca do konfliktów we współczesnym świecie, do tez postmodernistycznego filozofa Samuela Huntingtona o zderzeniu cywilizacji.
 
Sunil Gulati - wykładowca w szkole komunikacji poprowadził (po angielsku) wykład o zależnościach miedzy kulturą i religią w Indiach oraz o tym dlaczego sztuka filmowa pełni bardzi ważną rolę w świadomości mieszkańców Indii. Film w Indiach jest jedną z form nauczani o historii i religii tego potężnego kraju. Kręci się tam 800 filmów  rocznie i zdecydowana większość z nich opowiada o kulturze, sztuce i historii narodu.
 
Krótką przemowę wygłosił Lech Tranda - pastor kościoła ewangelicko-reformowanego, duchowny. Opowiadał o tym, jak postrzegają siebie wyznawcy różnych odłamów chrześcijaństwa i jakie różnice funkcjonują w obrębie grup społecznych wywodzących się z jednego kręgu kulturowego.
 
Na koniec spotkania Krzysztof Fus, organizator Międzynarodowego Festiwalu Zawodów Filmowych i Telewizyjnych FILMVISAGE - podziękował za przybycie i uczestnictwo, a także zapowiedział, że dołoży wszelkich starań, aby podobna impreza odbyła się w Białymstoku za rok.
 

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto