Kultowe miejsca Warszawy: Plaża Romantyczna w Wawrze

Materiał informacyjny Sprawozdanie z działalności Zastępcy Burmistrza dzielnicy Wawer w kadencji 2019-2024
Romantyczna to najbardziej wysunięta na południe plaża stolicy. Powstała w 2016 r. z pomysłu i inicjatywy wiceburmistrza dzielnicy Wawer Leszka Baraniewskiego. Zarośnięta wiślana skarpa zmieniła się w kultowe miejsce nie tylko dla mieszkańców dzielnicy, ale i całej Warszawy.

Plażę Romantyczną można odwiedzać przez cały rok. Ale jak to z plażami bywa, najchętniej odwiedzana jest kiedy zrobi się cieplej. Wtedy pokazuje cały swój urok i ma najwięcej do zaoferowania. Na co dzień przyciąga ścieżkami spacerowymi, ławkami i stołami piknikowymi, polaną rekreacyjną i wspaniałą przyrodą nad samą Wisłą.

Co roku dzielnica organizuje na niej także liczne imprezy sportowe, rekreacyjne i kulturalne. Na największych gromadzą się tysiące uczestnikówmówi Leszek Baraniewski. - W lecie szczególne popularne są aktywności sportowo-rekreacyjne, m.in.: spływy kajakowe, rejsy edukacyjne, wystawy tematyczne i pikniki rodzinne. Ale i w zimie jesteśmy aktywni, czego dobrym przykładem jest grudniowe wydarzenie „Zorientowani na Świętego Mikołaja”.

Plaża leży na obszarze objętym programem „Natura 2000. Dolina Środkowej Wisły”, dlatego zachowała oryginalne bogactwo przyrodnicze, a wszystkie nowe elementy zostały starannie w nią wkomponowane. W 2021 dosadzono m.in. ponad 350 drzew i 1200 krzewów, tworząc unikalną, zieloną przestrzeń filtrująca zanieczyszczenia i produkującą tlen.

Obecny wygląd plaża zawdzięcza modernizacji, którą przeprowadziliśmy w 2021 rokumówi Leszek Baraniewski. - Plaża Romantyczna została wtedy laureatem Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy na najlepszą przestrzeń publiczną i zdobyła nagrodę za rozwiązania proekologiczne.

Plaża naturalnie podzielona jest na dwie części: dolną i górną. Pierwsza znajduje się nad samą Wisłą i jest faktyczną, piaszczystą plażą, która „kaskadowym” wyglądem nawiązuje do pierwotnej skarpy. Do piasku przylegają zadbane trawniki zachęcające do odpoczynku. Atrakcją jest także punkt widokowy położony tuż nad rzeką.

Co roku, w wiosenno-letnie weekendy i święta uruchomione jest bezpłatne połączenie promowe między Romantyczną a Plażą Zawady w Wilanowie. Prom zabiera pasażerów i rowery. Choć pływanie jest zabronione, można korzystać z uroków Wisły na wiele innych sposobów. Kajakarze swobodnie zwodują kajaki, schodząc po piasku łagodną pochylnią poprowadzoną pomiędzy palisadami, a młodzi miłośnicy deski mogą spróbować swoich sił na torze do Wakeboardingu.

Górna część plaży, oddalona od wody, to m.in. polana rekreacyjna, paleniska z możliwością grillowania, piaszczyste boisko do siatkówki, zadaszone ławy i stoły, a dla miłośników przyrody możliwość podziwiania okolicznych łąk zalewowych.

Alejki przecinające teren Romantycznej pokryte są specjalną mineralną, przepuszczalną nawierzchnią, która wspiera obieg wodydodaje Leszek Baraniewski. - Łączą się ze ścieżką rowerową przebiegającą przez las łęgowy, tworząc atrakcyjny szlak rowerowy wzdłuż Wisły.

Na plaży działa także pawilon, w którym w sezonie można wypożyczyć leżaki lub sprzęt sportowy. W sąsiedztwie plaży znajduje się także pole do disc golfa, którego popularność systematycznie rośnie.

Plaża Romantyczna znajduje się na końcu ulicy Rychnowskiej. Z Wału Miedzeszyńskiego należy skręcić w ulicę Romantyczną i dalej w Rychnowską. Do plaży można dojechać też autobusami 142 i 146.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto