Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekcja judo nr 1 - Bartłomiej Cybruch i Natalia Wróbel [wideo]

Bartłomiej Cybruch
Bartłomiej Cybruch
Trening judo odbywający się na sali judo Gwardii Opole przy ul. Kowalskiej 2.
Trening judo odbywający się na sali judo Gwardii Opole przy ul. Kowalskiej 2. Bartłomiej Cybruch
Okazuje się, że tak "medalodajna" dyscyplina walki jaką jest judo w Opolu niekoniecznie znana jest kibicom "od podszewki".

Wielokrotnie w swojej pracy zawodowej spotykałem się z zapytaniami o szczegóły związane z tą dyscypliną, a powszechna świadomość kibiców sprowadza się do "szarpaniny" na macie.
Kibice przez nieznajomość istoty tej sztuki walki oraz nieco zawikłanych przepisów sędziowskich często uważają judo za mało atrakcyjną i niewidowiskową sztukę walki. Tego rodzaju opinie przekładają się niestety na słaby nabór młodych adeptów i nikłe zainteresowanie kibiców zawodami nawet najwyższej rangi jakie dosyć często są rozgrywane w Opolu.
Postanowiłem więc nieco przybliżyć judo poprzez artykuły i zamieszczone w nich filmy instruktażowe z moim udziałem wraz z młodą zawodniczką Gwardii Opole - Natalią Wróbel. Nie mniej jednak postaram się także przybliżyć nieco zasady i reguły obowiązujące w tym sporcie, co być może spowoduje większe zainteresowanie kibiców zawodami, a takie odbędą się już 23 marca w Opolu w hali Gwardii i będzie to Puchar Polski seniorek i seniorów.
Judo to dyscyplina olimpijska, która powstała na bazie japońskiego jiu - jitsu z którego profesor tokijskiego uniwersytetu Jigoro Kano wyodrębnił elementy niezagrażające życiu i zdrowiu zawodników i stworzył w 1882 r. sztukę samoobrony, która powszechnie używana na całym świecie stała się sportem i jak już wspomniałem dyscypliną olimpijską.
Po raz pierwszy Na igrzyskach olimpijskich judo zaistniało w Tokio w 1964 r. i zostało wprowadzone jako ukłon w stronę organizatorów dla których jest to dyscyplina narodowa. O dziwo Japończycy myśleli wtedy że jest to na tyle "ich" dyscyplina, że zgarną wszystkie złote medale podczas pamiętnych tokijskich igrzysk. Natomiast psikusa zrobił im "Olbrzym" jak go wtedy nazywano ze względu na swoje warunki fizyczne ( ponad 2 m. wzrostu i ok. 140 kg. wagi ), legendarny holenderski judoka Anton Geesink, który wygrał w najbardziej prestiżowej dla Japończyków kategorii " wszechwag ", a więc w takiej w której mogli startować wszyscy uczestnicy bez względu na wagę.
Oczywiście w owych czasach dotyczyło to tylko mężczyzn, ponieważ panie nie miały jeszcze prawa uczestnictwa w oficjalnych zawodach judo, choć na całym świecie już uprawiały judo w klubach.
To tyle tytułem wstępu ... ciąg dalszy nastąpi. Zapraszam do obejrzenia filmu z pierwszej lekcji judo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy Biało - Czerwoni zatriumfują w stolicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto