Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LGBT, Warszawa. Deklaracja podpisana przez prezydenta. Co oznacza dla mieszkańców?

Sylwia Torcińska
Przypomnijmy, zgodnie z art. 32 ust 1 i 2 Konstytucji RP, „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”.

Zgodnie z art. Ust.1 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej,„Zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub światopogląd, opinie polityczne lub wszelkie inne, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną”.

W jednym z założeni Deklaracji LGBT+ znalazł się zapis dot. edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej zgodnej ze standardami WHO. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie dokładnie działania z podziałem na konkretny grupy wiekowe zakłada dokument "Standardy edukacji seksualnej w Europie" przygotowany przez  Biuro Regionalne WHO dla Europy. 

- Standardy WHO (...) są zaleceniem dla rodziców, pedagogów i specjalistów, stosowanym w większości rozwiniętych państw świata - deklaruje prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Znajdziesz je na kolejnych --->
Przypomnijmy, zgodnie z art. 32 ust 1 i 2 Konstytucji RP, „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Zgodnie z art. Ust.1 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej,„Zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub światopogląd, opinie polityczne lub wszelkie inne, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną”. W jednym z założeni Deklaracji LGBT+ znalazł się zapis dot. edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej zgodnej ze standardami WHO. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie dokładnie działania z podziałem na konkretny grupy wiekowe zakłada dokument "Standardy edukacji seksualnej w Europie" przygotowany przez Biuro Regionalne WHO dla Europy. - Standardy WHO (...) są zaleceniem dla rodziców, pedagogów i specjalistów, stosowanym w większości rozwiniętych państw świata - deklaruje prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Znajdziesz je na kolejnych --->Łukasz Kowalski / Archiwum / zdjęcia z Parady Równości w Warszawie w 2018 roku
LGBT, Warszawa. Jak zapowiedział Urząd m.st. Warszawy na czele z prezydentem stolicy, Rafałem Trzaskowskim, kierując się podstawowym aktem prawnym jakim jest Konstytucja RP oraz wizją stolicy jako miasta dla każdego postała i została wdrożona w naszym mieście tzw. Deklaracja LGBT+. Co to oznacza dla mieszkańców? Jakie są jej skutki? Dokonaliśmy podsumowania w naszej galerii. Kliknij w zdjęcie, aby ją uruchomić.

Co to jest LGBT?

Ten skrót odnosi się do: lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych jako do całości. Do grupy osób transgenderycznych wlicza się również osoby transseksualne (za Wikipedią).

Dokument Deklaracja LGBT+ zakłada działania w takich obszarach, jak:

  • bezpieczeństwo (reaktywacja hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+ będących w trudnej sytuacji życiowej, zmuszonych do opuszczenia domu, stworzenie miejskiego mechanizmu zgłaszania, monitorowania przestępstw wynikających z homofobii i transfobii, jak też wzmocnienie działań antyprzemocowych w szkole),
  • edukacja (edukacja antydyskryminacyjna i seksualna zgodnej ze standardami WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), aktywne wspieranie nauczycieli, jak i otwartość na inicjatywy III sektora dotyczące spraw społeczności),
  • kultura i sport (edukacja antydyskryminacyjna i seksualna zgodnej ze standardami WHO, aktywne wspieranie nauczycieli, jak i otwartość na inicjatywy III sektora dotyczące spraw społeczności),
  • administracja (rozszerzenie stosowania klauzul antydyskryminacyjnych w umowach z kontrahentami miasta),
  • a także praca (podpisanie Karty Różnorodności i współpracy z pracodawcami przyjaznymi osobom LGBT+).

W związku z tym, że w ramach Deklaracji LGBT+ "zalecana jest" edukacja antydyskryminacyjna i seksualna zgodna ze standardami WHO, postanowiliśmy sprawdzić, jakie dokładnie działania z podziałem na konkretny grupy wiekowe zakłada dokument "Standardy edukacji seksualnej w Europie" przygotowany przez Biuro Regionalne WHO dla Europy. Niektóre z nich znajdziecie w zestawieniu w galerii:

- Warszawa jest dla wszystkich. To nie tylko hasło wyborcze, lecz wizja mojego ukochanego miasta, w którym każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Przywódcy polityczni, również na szczeblu samorządowym, muszą zająć zdecydowane stanowisko przeciw homofobii i dyskryminacji, przyczyniając się tym samym do pozytywnej zmiany zachowań społecznych. Tę równość gwarantuje nam Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Zobacz też: Miejsca Gay Friendly w Warszawie. Nie tylko dla społeczności LGBT [PRZEGLĄD]

Club Galeria znajduje się przy Placu Mirowskim 1. W podziemiach słynnej Hali Mirowskiej. 

W tym miejscu często organizowane są imprezy tematyczne. Wśród nich pokazy drag queens, karaoke i wieczorki taneczne. - Istniejemy już prawie dwanaście lat, aczkolwiek nasza historia jest zdecydowanie dłuższa, ponieważ jesteśmy kontynuacją legendarnego, warszawskiego, gejowskiego Klubu "PARADISE" - piszą o sobie na stronie.

Godziny otwarcia:
wtorek	21:00–5:00
środa	21:00–5:00
czwartek	21:00–5:00
piątek	21:00–5:00
sobota	21:00–5:00
niedziela	21:00–5:00
poniedziałek - Zamknięte

Miejsca Gay Friendly, Warszawa 2019. Nie tylko dla społeczno...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto