Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lokalny Program Rewitalizacji – trwają dyskusje z mieszkańcami

redakcja
redakcja
Marcin Ługowiak z firmy przygotowującej aktualizację Lokalnego Programu Rewitlizacji podkreślał, że propozycje spółdzielni mieszkaniowych to na razie wstępne pomysły, ale warto już teraz wyznaczyć priorytetowe zadania.
Marcin Ługowiak z firmy przygotowującej aktualizację Lokalnego Programu Rewitlizacji podkreślał, że propozycje spółdzielni mieszkaniowych to na razie wstępne pomysły, ale warto już teraz wyznaczyć priorytetowe zadania. Dawid Łukasik
Konsultacje dotyczące projektów, które mają być realizowane na wielorodzinnych osiedlach północnych Kielc odbyły się w środę, 26 lutego. Uczestników interesowały terminy składania projektów i kwoty dofinansowań, na jakie można liczyć.

Lokalny Program Rewitalizacji będzie podstawą ubiegania się o środki unijne. Biorąc pod uwagę takie czynniki jak na przykład wiek mieszkańców czy poziom ubóstwa, wyodrębniono sześć obszarów, które mają zostać objęte rewitalizacją.W konsultacjach dotyczących rejonu „wielorodzinne-północ", które odbyły się w budynku Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wzięło udział około 30 osób. Uczestniczyły w nim jej władze, mieszkańcy, przedstawiciele Urzędu Miasta i spółki Lider Projekt, która opracowuje aktualizację Programu. Świętokrzyska Spółdzielnia Mieszkaniowa złożyła 46 projektów najbardziej skupiając się na infrastrukturze technicznej budynków. Okazuje się jednak, że o dofinansowanie w tej sferze będzie bardzo trudno. Marcin Ługawiak z Lider Projekt podkreślał, że modernizacji doczeka się tylko 260 budynków. Uznał, że propozycją, która ma największe szanse na uwzględnienie w planach jest utworzenie plenerowego centrum rekreacyjno-wypoczynkowego na Osiedlu Uroczysko.Projekty będą rozpatrywane w dwóch trybach: konkursowym i pozakonkursowym. Sceptycyzm do tej zasady wyraził Zbigniew Kasperek ze Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Pytał, jaka jest szansa na to, żeby Kielce otrzymały na realizację pomysłów zadowalającą kwotę. – Nikt nie próbuje rozbudzać nadziei na sfinansowanie wszystkich planów. Jeśli uda się przeprowadzić kilka, kilkanaście inwestycji, to będzie sukces – tłumaczył Marcin Ługawiak, ale dodał, że istnieją też inne osie z których można czerpać środki na niektóre prace.Zaznaczył, że spółdzielnie powinny już na tym etapie wyznaczyć zadania priorytetowe. – W wyborze niekoniecznie należy kierować się względami finansowymi. Warto wziąć pod uwagę realne szanse i skupić się na tych projektach, które mają szansę na wygraną w konkursach – mówił. Poinformował, że nabór projektów do niektórych zadań rozpocznie się już w przyszłym roku.W czwartek kolejne konsultacje. W godzinach od 9 do 11.30 w Domu Środowisk Twórczych przy ulicy Zamkowej 5 dla rejonu „Śródmieście" i „wielorodzinne – wschód". Natomiast w godzinach od 12.30 do 15 także w DŚT dla rejonu „jednorodzinne - północny – zachód" i „jednorodzinne południowy – zachód".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto