Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lotnisko Warszawa-Babice zamknięte dla ruchu cywilnego. Trwa spór zarządcy lotniska z informatorami lotów

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Krystian Dobuszyński
Lotnisko Babice, na warszawskim Bemowie, zostało zamknięte dla ruchu cywilnego. Jak informuje portal dlapilota.pl taki stan ma obowiązywać co najmniej do końca lutego. Okazuje się, że przyczyną jest spór zarządcy lotniska z informatorami lotniskowej służby informacji powietrznej, czyli osobami odpowiadającymi za bezpieczne lądowanie samolotów.

Lotnisko Warszawa- Babice zamknięte dla ruchu cywilnego

Co najmniej do końca lutego lotnisko na Bemowie nie będzie obsługiwać lotów cywilnych. Jak się okazuje, wciąż wykonywane są stamtąd loty między innymi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z lotniska nie mogą jednak korzystać np. aerokluby. Dlaczego? Jak poinformował portal dlapilota.pl, trwa spór między zarządzającym lotniskiem Centrum Usług Logistycznych a informatorami lotniskowej służby informacji powietrznej. Problemem jest wysokość wynagrodzeń. Dotychczasowa umowa z informatorami AFIS wygasła z dniem 31 stycznia 2024 roku. Na razie nie wiadomo co dalej. Obie strony oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego wystosowały oświadczenia w tej sprawie.

- Na lotnisku nie są zapewniane żadne służby ruchu lotniczego, a loty odbywają się z naruszeniem zasad korzystania z przestrzeni powietrznej nad miastem stołecznym Warszawa (...) Na przełomie lat 2022/2023 informatorzy AFIS rozpoczęli z Centrum Usług Logistycznych negocjacje dotyczące podniesienia stawki godzinowej za zapewnianie służby na lotnisku Babice. Negocjacje motywowane były bardzo wysoką inflacją oraz podniesieniem płacy minimalnej co skutkowało obniżeniem realnego wynagrodzenia za wykonywaną pracę (...) - czytamy w oświadczeniu informatorów.

Dodają oni także, że 26.01.2024 r. rzeczywiście podwyżka stawki wynagrodzenia została zaproponowana przez Kierownika Lotniska, jednak proponowana oferta zawierała także ograniczenie godzin funkcjonowania służby. Według nich przyjęcie tej propozycji skutkowałoby obniżeniem realnego wynagrodzenia informatorów średnio o ok. 20%. Jak tłumaczą, służba działała zgodnie ze standardami wymaganymi przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, na podstawie certyfikatu wydanego przez prezesa urzędu. Twierdzą, że przez cały ubiegły rok byli przez kierownictwo lotniska zwodzeni obiecywanymi podwyżkami oraz znajdowali się w ciągłej niepewności co do kontynuacji współpracy z Centrum Usług Logistycznych, ponieważ umowy przedłużane były maksymalnie na 3 miesiące.

Lotnisko Babice na Bemowie w 2022 roku
Krystian Dobuszyński

Odpowiedź od kierujących lotniskiem

Znacznie krótsze oświadczenie opublikowało kierownictwo lotniska. Znalazła się tam m.in. informacja, że wygasły umowy z personelem świadczącym dotychczas usługi AFIS na lotnisku, a propozycja przedłużenia umów została odrzucona. - W związku z powyższym oraz mając na uwadze brak pozytywnego rozstrzygnięcia przetargu od ponad dwóch lat (brak przystąpienia do przetargu wykwalifikowanych podmiotów) jak również wygórowane żądania finansowe personelu dotychczas świadczącego usługi AFIS na EPBC, zasadne a wręcz konieczne w obecnej sytuacji, było wprowadzenie Kierujących Lotami, ze względu na możliwość dalszego funkcjonowania operacyjnego lotniska, na akceptowalnym poziomie bezpieczeństwa, tj. zapewnienia ciągłości działania - czytamy w oświadczeniu. Stwierdzono też, że zaproponowane przez personel służby AFIS stawki godzinowe miały znacząco odbiegać od obecnie funkcjonujących na innych lotniskach i znacznie przekraczały możliwości finansowe Zarządzającego.

Urząd Lotnictwa Cywilnego sprawdza, co się dzieje

"Lotnisko Warszawa-Babice (EPBC) jest lotniskiem użytku wyłącznego, nie podlegającym certyfikacji. Lotnisko jest zarządzane przez Centrum Usług Logistycznych, które jest instytucją gospodarki budżetowej podległej MSWiA" - czytamy na początku oświadczenia. To właśnie zarządzający lotniskiem obowiązany jest w szczególności wykorzystywać lotnisko zgodnie z jego przeznaczeniem w sposób zapewniający bezpieczeństwo lotów. Starty i lądowania na lotnisku mogą odbywać się wyłącznie w sposób zgodny z przepisami instrukcji operacyjnej danego lotniska. "ULC powziął informację o zwieszeniu Służby AFIS (...) obecnie trwają czynności wyjaśniające zaistniałą sytuację" - poinformowano w oświadczeniu urzędu.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto