MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lubartowsko - litewska wymiana młodzieży

kitaro
kitaro
Krzysztof Mizera
Tradycją już jest, że co roku odbywają się wymiany młodzieży między Lubartowem, a jego miastem partnerskim - Raseiniai.

W tym roku Sejmik Dzieci i Młodzieży powitał w naszych skromnych progach blisko 40-sto osobową grupę młodych Litwinów wraz z opiekunami. Kolejnym punktem programu był wyjazd naszych rodaków do ich nowych znajomych.
W czwartek, 30.05.13 r. grupa uczniów lubartowskich szkół, wśród których znalazła się piątka uczniów II LO poznała osoby, z którymi miała spędzić następne 3 dni. Już w piątkowy poranek wszyscy mogli oglądać mecze rozegrane w ramach X Międzynarodowego Turnieju w Piłce Siatkowej, który odbył się w Gimnazjum nr 1 im. KEN.
Podczas niego okazało się, że Litwini są nie tylko bardzo przyjaźni, ale także wysportowani- ich reprezentanci zajęli pierwsze i drugie miejsce. Tego samego dnia odbyła się gra na orientację, podczas której podzieleni na drużyny przybysze zza Niemna musieli np. zrobić zdjęcie kościoła św. Anny, kupić pocztówkę czy dowiedzieć się jak nazywa się burmistrz Lubartowa.
Po zwiedzaniu w niekonwencjonalny sposób wszyscy mogli zregenerować swoje siły przepyszną pizzą. Następnie udali się oni do Szkoły Muzycznej, gdzie ich utalentowani polscy koledzy i koleżanki zatańczyli oraz zaprezentowali utwory m. in. zespołu „Hey", Ani Dąbrowskiej, „Grupy MoCarta". Nie zabrakło także występu Litwinów. W sobotę wszyscy wzięli udział w rajdzie do Kozłówki organizowanym przez MKTR „Relaks", po którym uczestniczyli w pikniku na terenie G1 im. KEN.
Głównym punktem wieczoru był udział w „Dniach Lubartowa", gdzie nasi goście bawili się przy dźwiękach „Ona tańczy dla mnie", mogli poznać smak polskich gofrów czy zrobić zakupy. W niedzielny poranek pożegnaniom nie było końca.
Nasi na Litwie
Natomiast w czwartek, 06.06.13 r. uczniowie naszego liceum pod opieką p. A. Okrasińskiej wraz z innymi Polakami wyruszyli do kraju księcia Witolda.
Po drodze zwiedzili Kowno. Zobaczyli tam m. in. archikatedrę św. Piotra i Pawła. Wieczorem dotarli do Vidukli, gdzie część z nich miała mieszkać przez najbliższy czas. Kolejnego dnia spotkali się oni z merem Raseniai (Rosień) p. Jonasem Elzbergasem, obejrzeli miejsce jego codziennej pracy.
Następnie udali się do słynącej z pięknych sanktuariów Siluvy. Pod koniec dnia podziwiali oni uroki litewskiej przyrody w jednym z tamtejszych parków narodowych. Dodatkowo musieli wykazać się podzielnością uwagi, ponieważ ich zadaniem było znalezienie kolorowych karteczek, które ukryli ich zagraniczni koledzy. W sobotę w Vidukli odbył się festyn miejski, w którym uczestniczyli także Polacy. Już od wczesnych godzin porannych toczyły się rozgrywki koszykówki i siatkówki.
Przez cały czas można było posłuchać piosenek w wykonaniu litewskich wokalistów. Niemałą atrakcją był konkurs lepienia i zjadania na czas kołdunów- odpowiednika polskich uszek. Pod koniec dnia odbył się koncert gwiazd wieczoru, a po nim oczom wszystkich ukazały się złote, czerwone i zielone światła fajerwerków, po których wszyscy ruszyli w tany podczas dyskoteki pod gwiazdami.
Niestety wszystko co dobre szybko się kończy- w niedzielny poranek młodzi lubartowianie stawili się do drogi powrotnej. Po drodze zawitali oni jeszcze do cudownego Wilna, gdzie zobaczyli Ostrą Bramę, dom, w którym mieszkał A. Mickiewicz czy wzgórze Giedymina.
W Trokach ujrzeli zamek zbudowany przez ks. Witolda oraz kolorowe domy Karaimów - plemienia pochodzącego z Turcji. Z pewnością wymiana była dla wielu z nich niezwykłym doświadczeniem. Wizyty młodzieży stały się nie tylko okazją do sprawdzenia swoich umiejętności językowych, ale także poznania otwartych, cudownych ludzi i ich rodzin.
 Zakwaterowanie w domach umożliwiło zaznajomienie się ze zwyczajami, tradycją oraz językiem naszych północno- wschodnich sąsiadów. Będziemy starali się podtrzymywać kontakty, które nawiązaliśmy. Nigdy nie zapomnimy gościnności Litwinów, smaku cepelinów i litewskiego chleba, piękna niczym nieskażonej przyrody nadniemeńskiej, drewnianych figur stojących przy drogach przypominających dzieła naszych praojców. Sudie Lietuva!
Ela Pawelec kl. II „j" 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto