Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małgorzata Sobota w Izbie Regionalnej TMK w Radziejowie [zdjęcia]

Redakcja
Małgorzata Sobota z Paniami w Izbie Regionalnej
Małgorzata Sobota z Paniami w Izbie Regionalnej Karol Szmagalski
Na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Kujaw w ramach akcji „Ocalić od zapomnienia” do Izby Regionalnej przybyła pani Małgorzata Sobota (twórca ludowy z Inowrocławia, która spotkała się z Paniami koła hafciarskiego działającego od 3 lat.

Pani Małgorzata , członek Zarządu Związku Twórców Ludowych Oddział Bydgosko-Toruński, przybliżała tajniki wykonywania haftu, udzieliła rad fachowych dotyczących haftu. Odbyło się to w ramach współpracy, dla zachowania tradycji haftu kujawskiego. 
Panie wspólnie podczas tego spotkania przypomniały sylwetki, które już odeszły. Warto przypomnieć, że Panie w ramach spotkań poniedziałkowych poznają tajniki haftu, koronkarstwa kujawskiego. Wykonały damski strój kujawski oraz strój dla lalki w ramach celów edukacji dla najmłodszych zwiedzających tutejszą Izbę Regionalną. 
Czynnie też uczestniczyły w wykonaniu fartuszków dla asysty dla miejscowego kościoła oo. Franciszkanów. Wśród uczestniczek koła hafciarskiego wyróżnić należy : Panie: Jadwigę Reska, Ewę Smykowska (haft), Stenię Dziubich( szycie). Panie z koła uczestniczyły w Dniach Radziejowa, eksponując na stoisku swoje wyroby, w konkursie na sztukę kujawską w Muzeum w Inowrocławiu, gdzie Jadwiga Reska i Ewa Smykowska otrzymały nagrodę. Za całokształt swojej działalności wspomniane Panie otrzymały w Żninie nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Panie spotkały się także w Kłóbce z Towarzystwem Miłośników Kłóbki, a w listopadzie odbędzie się w ramach wymiany spotkanie z Panami z Kłóbki w Radziejowie.
O kolekujawy2006.republika.pl/
Album fotekfacebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10202659402907131.1073742005.1259848402&type=3
Sztuka hafciarska na Kujawach rozwijała się w II poł. XIX w. i na początku XX w oparciu o bezpośredni przekaz pokoleniowy, a także motorem jej rozwoju była konieczność czerpania z tego zarobku. Jednym z największym w tamtym okresie ośrodków hafciarskich był Radziejów. Początki sięgają lat dziewięćdziesiątych XIX i wiążą się z rodziną Zyglerów, a zwłaszcza z ich córką Joanną, której pasją życiową był haft. Pani Joanna ła pięć córek, których z pasją nauczała rękodzielnictwa związanego z haftem.Miała także uczennice. Córki to: Maria Szewczyk (1901-1995); Kazimiera Polankiewicz (1906-1963); Stanisława Ignasiak(1908-1981); Leokadia Machtyl (1916-2008), Cecylia (1905-1946). W tym czasie w Radziejowie haftem zajmowały się także: Stanisława Karpińska(1911-1995); Zofia Lewandowska (1900-1985); Lucyna Nowacka( 1889-1960).

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto