Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mennica postawi kolejny wieżowiec na Woli

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Warszawska Mennica przymierza się do zmiany krajobrazu na ul. Żelaznej. Zniknie peerelowski biurowiec, stary zakład oraz warsztat, a w tym miejscu powstanie nowoczesny drapacz chmur.

Wieżowiec miałby powstać w rogu ulic Prostej, Żelaznej i Pereca. Przy ul. Żelaznej Mennica Polska S.A. jest właścicielem dwóch działek. Część między ul. Pereca i Grzybowską nie będzie ruszona - tam znajduje się m.in. siedziba Mennicy, część produkcyjna firmy oraz nowy przeszklony biurowiec Aurum, który wkomponował się w stare mury (znajduje się tam m.in. restauracja Cwaniak Warszawski).

Z kolei po drugiej stronie, między ulicą Prostą a Pereca stoi na razie stary budynek biurowy, warsztat oraz zakład Mennica Metale Szlachetne, w którym produkuje się m.in. farby z metali szlachetnych do zdobienia szkła, porcelany i płytek ceramicznych, urządzenia do formowania włókna szklanego oraz roztwory soli zawierające metale szlachetne.


Ta część działki Mennicy zachowa się bez zmian

- Już od dłuższego czasu planowaliśmy przeniesienie zakładu do Radzymina - wyjaśnia w rozmowie z MM Warszawa rzecznik prasowy Mannicy Polskiej Mariusz Przybylski. - Fabryka się rozrasta i w ciągu 1,5 roku zacznie fukncjonować w nowym miejscu, a budynek się zwolni.

W projektowanym wieżowcu Mennica zajęłaby część pięter, gdzie swoją siedzibę miałby zarząd i administracja spółki. Pozostałe biura zostałyby wynajęte. W podziemiach powstanie parking na 700 miejsc.

- Wszystko zrównamy z ziemią i postawimy zupełnie nowy budynek - zapowiada Przybylski. - Od roku jesteśmy gotowi wejść na plac budowy. Ale kiedy będziemy mogli rozpocząć prace, zależy tylko od miasta.

Został już złożony do urzędu miata wniosek o decyzję środowiskową, która określi jak na zabudowę przestrzeni zareagowałoby otoczenie. Następnie Mennica musi wynegocjować warunki zabudowy, dopiero wtedy zostanie przedstawiony miastu projekt.

- Przed nami długa droga. Plany będziemy musieli konfrontować z tym, na co pozwoli nam miasto - podkreśla Przybylski. Na pewno wiadomo już, że budynek nie może być wyższy niż 130 metrów (prasa donosiła wcześniej, że na Żelaznej wyrośnie nawet 200-metrowy drapacz chmur). - Możemy zbudować maksymalnie 130 metrów, ale czy tyle właśnie zrobimy to sprawa otwarta. Prawdopodobnym jest, że biurowiec będzie niższy.


W rogu ul. Prostej, Żelaznej i Pereca powstanie nowy drapacz chmur

Dla inwestora najważniejsze jest, by nowa zabudowa komponowała się z otoczeniem, czyli starymi murami Woli, zabytkowymi fabrykami oraz wyrastającymi kolejno drapaczami chmur. Przybylski przekonuje, że priorytet przyszłego projketu to połączenie starego z nowym, by nie szpecić ciekawej architektonicznie okolicy.

- Na razie nie tworzymy żadnych konkretnych projektów, nie współpracujemy też z żadną konkretną firmą architektoniczną. Najpierw musimy załatwić wszystkie pozwolenia, a dopiero wtedy będziemy szukać konkretnych pomysłów na budynek.

Warszawa jest jednym z "najwyższych" miast w Europie, co oznacza, że ma stosunkowo wysoką zabudowę. "Góruje" nad nami tylko Moskwa, Paryż, Frankfurt na Menem i Londyn.

Dziesięć najwyższych budynków mieści się w przedziale od 120 do 237 metrów, w tym połowa powstała w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Gdyby jednak Mennica zdecydowała się 130-metrową budowę, nowy wieżowiec wszedłby do najwyższej dziesiątki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto