Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miałeś próbę samobójczą? Państwo umieści cię w specjalnym rejestrze

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
pixabay.com/zdjecie ilustracyjne
Miałeś próbę samobójczą? Trafisz do specjalnego rejestru, który już niedługo może zostać utworzony. Jak apelują policjanci i lekarze, taka informacja mogłaby pomóc zapobiec kolejnej próbie odebrania sobie życia. Szczegóły w tekście poniżej.

Rejestr prób samobójczych

Tylko w 2019 roku w Polsce samobójstwo popełniło 5255 osób, w tym 4497 mężczyzn. Szacuje się, że jeszcze więcej ludzi próbowało odebrać sobie życie, ale nieskutecznie. W związku z tym lekarze i policjanci apelują, aby utworzyć rejestr niedoszłych samobójców. Informacje te mogłyby pomóc zapobiec kolejnemu takiemu zdarzeniu. – Zespół roboczy ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia podjął 10 kwietnia uchwałę w sprawie konieczności podjęcia prac nad Krajową Bazą Danych na rzecz Monitorowania i Profilaktyki Zachowań Samobójczych – powiedział Rzeczpospolitej rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

"Taka informacja może uratować życie"

W rozmowie „Rzeczpospolitej" z prof. Piotrem Gałeckim dowiadujemy się, że warto stworzyć taką bazę jak najszybciej. To ważne szczególnie w obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Stres oraz kryzys gospodarczy może być przyczyną zamachów samobójczych, które w najbliższych miesiącach mogą występować masowo. Informacje o próbach samobójczych są trudno dostępne i wgląd do nich mają wyłącznie oddziały szpitalne, na które trafił dany pacjent. Jeśli lekarz dyżurujący wiedziałby, że osoba ma za sobą próbę samobójczą, prawdopodobnie zatrzymałby go w szpitalu i tym samym uratował mu życie. Zdaniem prof. Gałeckiego wrażliwe informacje powinny zostać udostępnione tylko dla określonej grupy. - Powinna być udostępniana tylko niektórym osobom lub służbom, bezpośrednio zaangażowanym w ratowanie życia lub zdrowia. Nie słyszałem o wycieku wrażliwych danych z rejestrów NFZ czy ZUS, a rejestr prób samobójczych mógłby być chroniony podobnymi zabezpieczeniami- mówi prof. Piotr Gałecki.

Ingerencja w prawa podstawowe?

Zdaniem adwokatów, gromadzenie takich danych powinno zostać poprzedzone odpowiednimi analizami. W rozmowie ,,Rzeczpospolitej" z adwokatem dr Pawłem Litwińskim dowiadujemy się, że baza byłaby rejestrem publicznym, który niesie "ogromny potencjał naruszania praw podstawowych, szczególnie do ochrony danych osobowych, prywatności, intymności, godności czy życia rodzinnego".

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto