Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Mazowsza najmocniej ucierpieli finansowo przez pandemię. Powodem wzrost wydatków i utrata pracy

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Szymon Starnawski
Według najnowszych danych, co drugi mieszkaniec Mazowsza odczuwa finansowe skutki koronakryzysu. Aż 48 proc. mieszkańców Warszawy i okolic przyznaje, że naruszyło swoją pulę oszczędności. Szczegóły w tekście poniżej.

Pandemia wyczyściła portfele mieszkańcom Mazowsza

Dotychczasowe trzy fale pandemii koronawirusa oszczędziły portfele większości konsumentów, lecz w niektórych regionach Polski nawet co 2. mieszkaniec odczuwa finansowe skutki koronakryzysu. - Sytuacja ekonomiczna Polaków oraz stopień wpływu pandemii na ich domowe budżety są mocno zróżnicowane regionalnie – wynika z badania Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego i Federacji Konsumentów, w ramach którego sprawdzono, w jakim stopniu kryzys wywołany COVID-19 uderzył rodaków po kieszeniach.

Co drugi mieszkaniec Mazowsza stracił przez pandemię

Jak się okazuje, 56 proc. mieszkańców Mazowsza przyznaje, że odczuwa negatywne skutki koronawirusa w portfelu. Z kolei w skali całego kraju 42 proc. osób przyznaje, że odczuwa wpływ COVID-19 na budżet. Podobne statystyki dotyczą woj. opolskiego i dolnośląskiego.

Według danych najbardziej odporni finansowo na zawirowania gospodarcze okazali się mieszkańcy Wielkopolski i Podkarpacia oraz Podlasia.

Wzrost wydatków

Co stanowi główny powód pogorszenia się sytuacji finansowej wielu konsumentów? Przede wszystkim wzrost wydatków. W skali kraju aż połowa Polaków narzeka, że w ostatnich miesiącach wydaje więcej pieniędzy na poszczególne produkty i usługi (52 proc. wskazań).

Strach przed utratą pracy

Według badań, drugim najczęściej wskazywanym utrudnieniem jest obniżka wynagrodzenia, którą najmocniej odczuli mieszkańcy woj. podlaskiego (60 proc. wskazań). - W skali całego kraju tylko 12 proc. ankietowanych przyznaje, że straciło zatrudnienie w czasie pandemii, choć są regiony, w których wskaźnik ten jest znacznie wyższy - dla przykładu, w woj. warmińsko-mazurskim aż 35 proc. straciło pracę, a w woj. pomorskim 28 procent - przekazują analitycy.

Oszczędności ratunkiem

Według zebranych danych, w skali całego kraju 1 na 3 osoby wskazuje, że poziom zgromadzonych przez nich zaskórniaków stopniał w ostatnim czasie. W największym stopniu doświadczyli tego mieszkańcy woj. mazowieckiego, gdzie aż 48 proc. osób przyznaje, że naruszyło swoją poduszkę finansową.

Z podobnym problemem mierzą się też mieszkańcy Dolnego Śląska (42 proc. wskazań). Co ciekawe, w przypadku niektórych województw pandemia sprzyjała zwiększeniu puli oszczędności – w największym stopniu zadziało się tak w Pomorskiem, gdzie co 5. osobie udało się odłożyć do skarpety nieco więcej niż zwykle oraz na Lubelszczyźnie, gdzie co 6. mieszkaniec zadeklarował zwiększenie sumy zaskórniaków.

Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto