Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MM poleca: Premierowy pokaz filmu „Goodbye and be happy”

redakcja
redakcja
fot. nadesłane
fot. nadesłane redakcja
W poniedziałek, 26 września w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. O godzinie 18 rozpocznie się tam premierowy pokaz filmu dokumentalnego zrealizowanego w Toruniu, którego producentem jest Polska Akcja Humanitarna. Wstęp wolny.

Film Goodbye and be happy opowiada o życiu w ośrodku dla uchodźców gdzieś w Polsce centralnej. Jego bohaterowie, pochodzący głównie z Kaukazu, czekają w nim na decyzję o nadanie statusu uchodźcy. Akcja filmu rozgrywa się właśnie w tym przejściowym dla nich okresie. Próbuję dociec przyczyn, dla których uchodźcy opuścili swoje domy oraz poznać ich marzenia i plany na najbliższą przyszłość. W pewnym sensie jest to film, który stara się pokazać ich życie w nowej rzeczywistości. Pozwala również spojrzeć jak ta nowa, polska rzeczywistość wpływa na dorastanie ich dzieci – mówi Borja Franco Garzon, autor filmu. Krótki wycinek ich egzystencji może być najbardziej ekscytującym okresem w życiu dzieci – dodaje.
I to właśnie najmłodsi mieszkańcy ośrodka dla uchodźców w Grupie k. Grudziądza są głównymi bohaterami tej pasjonującej opowieści. Z dala od wojennej zawieruchy, prześladowań i innych życiowych przeszkód często po raz pierwszy mogą po prostu..bawić się. Ich historie są niesamowite, a w beztroskich rozmowach, jak w tafli wody, odbijają się trudne doświadczenia i skrywane marzenia. Wśród tych marzeń może najważniejszym jest nadzieja na znalezienie spokojnego miejsca do życia.
Autorem filmu jest Borja Franco Garzon, wolontariusz EVS z Hiszpanii, od początku kwietnia pracujący w toruńskim biurze Polskiej Akcji Humanitarnej. Całość zmontował toruński filmowiec - Łukasz Bieńkowski, a pomocą techniczną i merytoryczną reżysera wsparli pracownicy i liczne grono wolontariuszy Biura Polskiej Akcji Humanitarnej w Toruniu.
Trailer filmu „Goodbye and be happy"Przedmowę przed filmem wygłosi Rafał Baczyński - Sielaczek – socjolog, pracownik Polskiej Akcji Humanitarnej. Po filmie odbędzie się krótkie spotkanie z reżyserem filmu.
Film został zrealizowany w ramach projektów realizowanych przez Biuro Polskiej Akcji Humanitarnej w Toruniu w ośrodku dla uchodźców w Grupie k. Grudziądza:
"RAZEM. Integracja, poradnictwo i wsparcie dla cudzoziemców na terenie województwa kujawsko-pomorskiego" finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców oraz budżetu państwa;"Spotkanie kultur" współfinansowanego ze środków programu „Młodzież w Działaniu".
Polska Akcja Humanitarna aktywnie włącza się we wszelkie inicjatywy na rzecz integracji oraz organizację imprez cyklicznych, takich jak: obchody Światowego Dnia Uchodźcy, pikniki integracyjne czy przegląd filmowy REFUGEE REVIEW. Ponadto poprzez akcję informacyjną oraz działania edukacyjne pragniemy przyczynić się do zwiększenia otwartości i tolerancji w stosunku do osób wywodzących się innych kultur. Uchodźcy to nie odlegli nam ludzie, o których słyszymy tylko w mediach przy okazji kolejnych łodzi docierających do brzegów Europy. To często nasi sąsiedzi, koledzy ze szkoły naszych dzieci czy współpasażerowie autobusu.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto