Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mobilne laboratorium atomowe przemierzy Polskę

Katarzyna Korzeniecka
Fot. materiały promocyjne
"Atomowy Autobus - Mobilne Laboratorium" to projekt edukacyjny Fundacji FORUM ATOMOWE. Począwszy od 25 listopada, przez dwa tygodnie trwać będzie studencki festiwal naukowy, którego tematem przewodnim będzie energia jądrowa i jej wykorzystanie.

Atomowy autobus wyruszy z Uniwersytetu Warszawskiego 25 listopada. Podczas swojej podróży po Polsce odwiedzi 12 uczelni, na których wolontariusze Fundacji FORUM ATOMOWE będą prowadzić pokazy, wygłaszać referaty i dyskutować ze studentami - oczywiście o energii atomowej. - Chcemy "powiedzieć prawdę o atomie", w nadziei, że pomoże ona przezwyciężyć irracjonalny strach przed energią jądrową. Będziemy przekonywać naszych gości, że energetyka nuklearna jest bezpiecznym, tanim i ekologicznym źródłem energii - mówi Łukasz Koszuk, prezes Fundacji.

Pokazy w ramach "Atomowego Autobusu - Mobilnego Laboratorium" nie będą odbywać się we wnętrzu autobusu, lecz w specjalnie wyznaczonych przez odwiedzane uczelnie miejscach. Stoisko podzielone zostało na dwie przestrzenie, tematem pierwszej będzie "Promieniotwórczość i ochrona radiologiczna". Zostaną tam przedstawione m.in. zasady ochrony radiologicznej, własności promieniowania jonizującego i niejonizującego, zagadnienia dozymetrii biologicznej oraz wpływu promieniowania jonizującego na organizm człowieka i środowisko. Pracownicy Fundacji podczas pokazów przeprowadzą m.in. pomiary promieniowania jonizującego emitowanego przez przedmioty codziennego użytku takie jak: zegarek, sól dietetyczna, nawóz sztuczny czy materiały budowlane. Ponadto będzie można dowiedzieć się o najnowszych badaniach prowadzonych w dziedzinie radiobiologii.

Drugie stoisko dotyczyć będzie energetyki jądrowej. Zaprezentowana zostanie makieta elektrowni jądrowej, która zobrazuje jej działanie rozpoczynając od pojedynczego rozszczepienia jądra uranu do generowania prądu przez turbiny. Odpowiemy m.in. na pytania: czy elektrownia jądrowa jest bezpieczna i dlaczego istnieje konieczność rozpoczęcia programu energetyki jądrowej w Polsce. W symboliczny sposób, za pomocą miniaturowych makiet pociągu z transportem węgla i ciężarówki z paliwem jądrowym, pokazana zostanie dysproporcja w zużyciu paliwa niezbędnego do pracy elektrowni jądrowej i węglowej o mocy 1000 MW.

Oprócz pokazów zaplanowane są także seminaria, prowadzone przez pracowników Fundacji, o tematyce naukowej i społecznej. Wolontariusze postarają się odpowiedzieć również na pytanie: czy awaria taka jak w Czarnobylu może się powtórzyć?

Trasa Atomowego Autobusu:
25 listopada - start spod Uniwersytetu Warszawskiego (budynek "Starej Biblioteki" na kampusie centralnym)
29 listopada - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
30 listopada - Politechnika Koszalińska
1 grudnia - Uniwersytet Szczeciński
2 grudnia - Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
3 grudnia - Politechnika Wrocławska
4 grudnia - Uniwersytet Łódzki
6 grudnia - Uniwersytet Śląski w Katowicach
7 grudnia - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
8 grudnia - Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach
9 grudnia - Uniwersytet Rzeszowski
10 grudnia - Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Źródło: materiały prasowe

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto