Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie zaprezentowano prototyp wyspy jądrowej. Moduł reaktora stanął pod stadionem PGE Narodowym

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Niecodzienny obiekt pod PGE Narodowym. Mieszkańcy stolicy podziwiali moduł reaktora
Niecodzienny obiekt pod PGE Narodowym. Mieszkańcy stolicy podziwiali moduł reaktora Aleksy Witwicki
Podczas PAIH Forum Biznesu 2023 w Warszawie, amerykański deweloper mikroelektrowni jądrowych Last Energy zaprezentował prototyp wyspy jądrowej. Instalacja mierząca 14 metrów stanęła w pobliżu stadionu PGE Narodowego. Można było ją podziwiać 4 i 5 października. Urządzenie zostało wyprodukowane w Polsce w partnerstwie z katowicką spółką Energoinstal SA. To pierwszy moduł reaktora jądrowego, będącego częścią technologii, która już wkrótce ma znaleźć komercyjne zastosowanie w naszym kraju.

Last Energy, amerykański deweloper mikroelektrowni jądrowych z siedzibą w Waszyngtonie, zaprezentował swój pierwszy wyprodukowany w Polsce prototyp wyspy jądrowej. Demonstrator technologii jądrowej można było zobaczyć przed stadionem PGE Narodowym 4 i 5 października.

Była to część w pełni modułowego projektu elektrowni, która może zapewnić bezpieczną, stabilną i bezemisyjną energię w perspektywie kilku lat. Spółka współpracuje obecnie z firmami energetycznymi, partnerami przemysłowymi oraz specjalnymi strefami ekonomicznymi. Last Energy Polska podpisała umowy sprzedaży energii z ponad 50 jednostkami elektrowni PWR-20 w Europie, w tym z 20 w Polsce.

Spółka zawarła również porozumienia z m. in. Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną i Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, gdzie obecnie rozwija swoje projekty na terenie naszego kraju.

Poniżej zdjęcia prototypu, który można było podziwiać pod warszawskim stadionem.

Niecodzienny obiekt pod PGE Narodowym. Mieszkańcy stolicy podziwiali moduł reaktora

W Warszawie zaprezentowano prototyp wyspy jądrowej. Moduł re...

Założyciel Last Energy: Polska to dla nas jeden z najważniejszych europejskich rynków

Założyciel i CEO Last Energy, Bret Kugelmass, podkreśla, że transformacja energetyczna, która czeka Polskę, to zarówno wyzwanie, jak i szansa dla sektora nowoczesnych technologii.

Polska to dla nas jeden z najważniejszych europejskich rynków, gdzie strategia rozwoju energii jądrowej jest filarem transformacji energetyki zawodowej i przemysłowej. Ponadto położenie geograficzne Polski oraz trendy makroekonomiczne, w tym geopolityczne, czynią z niej idealne miejsce, by stać się regionalnym hubem dla naszej technologii - mówi Kugelmass.

Fundamentalną częścią elektrowni, będącą przedmiotem demonstracji na PGE Narodowym, jest lekkowodny reaktor ciśnieniowy. Projekt Last Energy bazuje na technologii stosowanej w ponad 300 obecnie działających reaktorach na świecie. Ze względu na niewielki rozmiar i moc reaktora (20 MWe) elektrownia może być chłodzona powietrzem, a obszar potrzebny do realizacji projektu to jedynie 5 ha. Dzięki temu SMRy Last Energy mogą wkrótce stać się uniwersalnym źródłem mocy dla wielu odbiorców. Spółka planuje wpłynąć na polski przemysł i na zawsze zmienić nasz krajobraz energetyczny.

Prezes zarządu Last Energy Polska, Damian Jamroz, dodaje, że wyprodukowanie pierwszego modułowego reaktora SMR to "krok ewolucyjny dla energetyki przemysłowej w Polsce, jakiego jeszcze nie widzieliśmy".

Najwięksi polscy gracze w sektorze przemysłu mogą już za kilka lat napędzać zakłady lokalnie produkowaną czystą energią. Do tego nasza technologia idealnie nadaje się do zastosowania jako elektrociepłownie, na których opiera się rynek ciepłownictwa w Polsce. Z punktu widzenia technologicznego nie istnieje żadna bariera, aby pierwsza elektrownia Last Energy nie powstała do 2026 roku. Wszystko zależy od decydentów na poziomie rządowym - powiedział.

W odróżnieniu od innych dostawców w branży energetyki jądrowej działalność Last Energy nie opiera się na finansowaniu rządowym. Projekty realizowane są dzięki dostępowi do kapitału prywatnego inwestorów, z wykorzystaniem długoterminowych umów sprzedaży energii z odbiorcami końcowymi energii.

Spółka pozyskała finansowanie od m.in. funduszu inwestycyjnego First Round Capital, Gigafund Łukasza Noska, wcześniejszego założyciela PayPal i pierwszego inwestora SpaceX Elona Muska.

"Kolejny krok w polskiej ewolucji energetycznej dzieje się na naszych oczach"

W energetyce zawodowej praktycznie każdy projekt jest prototypowy, a proces produkcji za każdym razem inny. Dzięki współpracy z Last Energy, realizujemy nasze marzenie o seryjnej produkcji, a nie realizacji pojedynczych projektów. Dodatkowo wprowadzamy do naszego modelu biznesowego nowy obszar, tj. produkcję na potrzeby rozwoju elektrowni jądrowych, których w Polsce będzie coraz więcej - mówi o współpracy z deweloperem Michał Więcek, prezes zarządu Energoinstal S.A.

Instalacja została zaprezentowana podczas PAIH Forum Biznesu 2023 w Warszawie, które odbyło się 4 i 5 października.

Źródło: Materiały prasowe / PAP / Warszawa Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto